islam & islami Konular

Müslüman Denizciler.. . - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

islam & islami Konular>Müslüman Denizciler.. .
havashavas 08:30 20.07.20
Müslüman Denizciler

İslâm’ın nurunu dünyanın en uzak bölgelerine yaymak amacıyla yola çıkan müslümanların önündeki en büyük engel denizdi, fakat bu engelin ötesindeki insanların da dinin mesajına ihtiyacı vardı. Bu bilinç dolayısıyla İslâm’ın ilk çağlarından itibaren denizcilik ve gemicilik Araplar arasında hızlı bir gelişme göstermiştir. Başlangıçta basit gemilerle Arap yarımadasını geçen müslümanlar gemilerini geliştirmiş, yolculuğu kolay ve hızlı kılacak yenilikler yapmışlardır.

Çinliler pusulayı ilk kez bu gemicilerin elinde görmüştür. Tıpta kullanılan çeşitli safran, zencefil, karabiber gibi baharatlar, farklı bitki tohumları, kumaşlar ve hepsinden önemlisi de yeni bilgiler Arap gemiciler eliyle dünyanın dört bir yanına yayılmıştır. Malezya, Endonezya, Sumatra, Açe, Filipinler, Afrika’nın uç bölgeleri, İspanya, Hint Okyanusu’ndaki uzak adalara İslâm ulaştırılmıştır. Denizcilik sayesinde bu uzak iklimlerin insanları hac vazifesini kolaylıkla yerine getirip memleketlerine geri dönmek imkânı bulmuşlardır.

ALINTI.. .

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
imas 09:54 20.07.20
araplarda denizcilik cok zayif idi,hic bir basarilari yoktur...Osmanli da,Çaka bey,Umur bey,Barbaros,Hızir reis,Kilic Ali pasa,piyale paşa,Oruc reis gibi denizciler izlenirse gercek denizcileri goruruz...cok badarili gayri müslum denizcileri soylemedim..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
havashavas 10:06 20.07.20
İlk baslarda zafıfmıs zaten sonradan gelişmiş imas

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
imas 11:20 20.07.20
havashavas Nickli Üyeden Alıntı:
İlk baslarda zafıfmıs zaten sonradan gelişmiş imas
denizcilige ilk ehemmiyet veren hz.Muaviyedir,onun zamanninda bir kac basari olsa bile devam edilemedi,bizans atesi yuzunden cok fazla basarili olamadilar,ukbe bin nafi nin basarilari bu denizdeki yenilgiler yuzunden sonuk kaldi,kibris seferinde yine bizans atesi yuzunden 1000 gemi kaybedildi,yine bu zamanlarda firtinaya yakalan yuzlerce musluman gemici boguldu...hulasa herkesin hakkini vermek lazim araplarin denizcilikte basarilari yok denecek kadar azdir,hic unlu bir denizci komutan yetismemistir

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
havashavas 12:25 20.07.20
Olo bilir yetismemiş olbilirler ama islamı ilk o sekıl yaymuşlardır imas.. .

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi