islam & islami Konular

Kavvamlık - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

islam & islami Konular>Kavvamlık
Torlak 21:15 07.11.20
Kavvamlık mevzuunu hocalar mı yanlış anlatıyor, yoksa biz erkekler mi yanlış anlıyoruz? Biraz bundan bahsetmek istiyorum.
Kavvamlık; erkeğin koruması, merhameti, kuşatıcılığı anlamındadır.
Genel olarak kavvamlığı, ataerkil düzene hapsedip "Erkek ne derse o!" saçmalığına bağlamışız.
Bunu nasıl başardık?
-Muamma..
Yani erkek, merhametli, kuşatıcı ve koruyucu değilse, kavvam da değildir; kadın kendi başının çaresine bakmak zorunda, bugün olan da bu. Bugün kadınlar bir sorunsa (ki ben sorun olduğunu düşünmüyorum), bu biz erkeklerin yerini bilmeyişinden kaynaklanıyor. Kavvamlık, bedeli olan bir paye, hak eden adama helal olsun; ama her erkek, sadece erkek oluşuyla bunu hak etmiyor. Kadın için esas mekan evidir; bu şüphesiz doğru. Fakat gözden kaçırdığımız bir şey var; o da, erkek için de esas mekanın evi oluşudur. Ailesine bakmak için çalışacak, çabalayacak, yorulacak ve evine dönecek. Evine dönüp yan gelip yatmayacak, eşiyle, çocuklarıyla ilgilenecek. Erkek de her şeyi evi için yapıyor, esas mekanı için yani.

Erkek ne kadar merhametli olursa ailesinden o kadar saygı görür. Merhamet erkeğin anahtarıdır. Zaten kim merhametli adamın sözünü, tavsiyesini, fikrini kaale almaz ki? Herkes dinler böyle bir adamı ve sözüne itibar eder. Allah adil. Kimseye hak etmediği payeyi vermiyor, çok şükür. Zaten merhametli adam bencilce, sırf kendisi için iyi olanı değil, kadın için de iyi olanı düşünür. Kendi gibi kadının da bir kişiliği olduğu, kararları, düşünceleri, farklılıkları olduğunu idrak eder. Sırf erkek diye kendi düşüncesinin kadının düşüncesinden üstün olduğunu zannetmez. Karısıyla sürekli konuşur, istişare eder, onun fikrini alır, karara bağlar. Gerektiğinde "Sen daha iyi bilirsin hatun." demeyi, gerektiğinde "Haklıymışsın." demeyi bilir. O zaman elbette ona itaat edilir. Kadın onu sevmiş, evlenmiş, adam insaflı olursa onu neden dinlemesin? Deli mi!

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
mavi25 22:26 07.11.20
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] bir kac konunu daha okudum hayata ve sosyal konulara baki$in yazdigin gibiyse seni tebrik ediyorum ke$ke bir cok erkekler senin gibi dü$ünse

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up