Kadim Bilgelik

Yılan ile insanların arasındaki düşmanlık - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Kadim Bilgelik>Yılan ile insanların arasındaki düşmanlık
Hal 15:52 07.08.18
Zikredilir ki, yılan cennette Âdem Aleyhisselâm’ın hizmetçisiydi. Âdem Aleyhisselâm’ın düşmanına cennete girmesine imkân vermekle Âdem Aleyhisselâm’a ihanet etti. Burada ona düşmanlığını izhâr etmiş oldu.

Yeryüzüne indiklerinde düşman*lıklar kuvvetlendi. Yılana: “Adem oğulları senin düşmanındır. Sen de onların düşmanlarısın.

Onlar, nerede seninle karşılaşırlarsa, başını ezerler,” denildi. Efendimiz (s.a.v.) Hazretleri buyurdular:

“Yılanları öldürün. (Özellikle) kısa kuyruklu habis, iki çizgi sahibi ebter olanı öldürün. Çünkü bunlar, gözü alır ve hamilenin hamlini düşürtürler . Hadis-i şerîfte, umûmî yılanların içine dahil olmakla beraber özellikle bu iki yılan cinsi zikredildi. Bu hadîs-i şerîfle Efendimiz (s.a.v.) Hazretleri, bu iki yılanın zararına tenbih etmek istedi. Yılanlardan zararları dokunmayan ve evlerin dışında yaşayan yılanlar da yine öldürülür. Zahir olan emrin umûmî olmasıdır.

Evlerde yaşayan yılanlar ise, üç gün kadar izin verilmedikçe öldürülmez.

“Muhakkak Medine-i Munevvere’de (şehir evlerinde yılan şeklinde yaşayan) cinler vardır. Onlar Müslüman olmuşlar. (Onlar*dan zarar gelmez). Onlardan herhangi bir şey gördüğünüzde üç gün izin verin. Eğer 3 gün sonra hâlâ size görünürlerse onu öldürün.

Çünkü o şeytandır.
İbnü Melek Hazretleri, “Şerhü’l-Meşârik’te buyurdular: “Cinler, latif varlıklar olup, yılanların şekline bürünürler. Cinlerden yılan olup öldürülmekten nehyedilenler; küçük beyaz ve kıvrılmadan yürüyen yılanlardır.

Sahih (doğru olan görüş) evlerde yaşayan yılanların öldürül*melerinin yasaklanması sadece Medine-i münevvereye mahsus bir durum değildir. Belki bütün şehirlerde evlerde yaşayan yılanlar öldürülmekten neh yedilmişlerdir.

Allahü Teâlâ Hazretleri şöyle buyurdu: Bir de şu vakti anlat ki cinlerden bir takımını Kur’an’ dinlemek üzere sana sevketmiştik! Kuyruğu kısa ve sırtında iki çizgi olan yılanlar ise, izin verilmeden hemen öldürülür. İster şehirlerde olsun, isterse şehirlerde olmasınlar.

İsmail Hakkı Bursevi, Rûhu’l-Beyan Tefsiri Tercümesi cilt 1
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
Zuzula 15:53 07.08.18
Subhanallah, yılan hakkında garip bir olay duymuş idik bugün sohbeti duyunca Allah a şükür kalp mutmain oldu yılan in nazarı çok kuvvetlidir.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Reis 15:54 07.08.18
Yilan guzel ve tuylu birhayvandi cokta sevimli idi nitekim Seytan cennete Adem babamizi kandirmaya giremeyince yilani kulllandi ve oda Allahtan beni kim koruyacak dedi seytan benseni korurum diyince cennete yilanin disleri arasinda girdi ve Adem as ve Havva anamiz kandirilinca Allah yilana tumsevimliligini kaybet Ayaklarin yokolsun bundan sonra karnin uzerinde surun emrini verince yilan cirkin ve sevimsiz birvarlik halini aldi Düsmanligin baslangic noktasi burdan baslar (sohbetler).
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up