Kadim Bilgelik

Neden elma ? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
1 2 
Kadim Bilgelik>Neden elma ?
bitter 16:57 22.03.19
Kutsal metinlerde, mitolojik eserlerde, masallarda sembolik olarak kullanılan simgesel meyve elma (alma) neyi simgeliyor? Elma ile ne anlatılmak isteniyor? Neden hep kullanılmış? Elmanın tercih edilmesinden, elde edilmesinden sonra nasıl bir değişim başlıyor?
Neden elma?

Yaratılış efsanelerinde, insanın cennetten kovulmasının nedeni olarak gösterilen yasak ağaçtan yedikleri yasak meyvedir. Birçok literatürde memnu meyve olarak geçer. Bu meyve çoğu bilgilerde Elma olarak bahsedilir.

Cennet’teki ağaçlardan birinin meyvesini yemek onlara men edilmişti. Bu, iyiyi kötüden ayırmada ölçü olan ağaçlardan, elma ağacıydı.
Sadece yaratılış efsanelerinde ya da kutsal kitaplarda değil, birçok mitolojik metinlerde, masallarda da bahsedilmiş elmadan

Gerçek, çok uzaklarda, çok zor olanlarda, ulaşılmaz dağların zirvelerinde değil, en basit görünen cümlelerde, hiç beklenmedik bir yerde, her zaman karşımızda ve tam yanıbaşımızda. Biz onu görebildiğimiz, farkedebildiğimiz zamana kadar orada olacaktır.

Elma birçok iklim kuşağına adapte olup kolayca yetişen bir meyvedir. Fiziksel ve kimyasal olarak genel “meyve” tanımın bir çok üyesinin ortak yönlerinin temsilcisi.

Her kesimden, her coğrafi bölgeden bir insan elmayı bilebilir.
ELMA BİR ÖDÜLDÜR, YANİ ULAŞILMASI GEREKEN VE ULAŞILMASI İÇİN EMEK HARCANMASI GEREKEN BİR ÖDÜL
Da Vinci Şifresi kitabında, en can alıcı bölümü olan şifrenin bulunması ve bunun Elma olması O sırada beynimde şimşek çaktırmıştı. Nereye baksam elma sembolü karşıma çıkıyordu.

Kitapta ve filmde anlatılmak istenen olay üreme, hayatın daimliği ile ilgili bir meseleydi ve şifre Elmaydı.

Tüm literatürlerde elmanın simgeselliği ile ilgili geçen bölümlerde bize anlatılmak istenen çok önemli bir şifre mi vardı?

Bir elmanın iki yarısı, ikiz, üreme, ölümsüzlük, klonlanma konuları bize elma DNA’sının ileriki teknolojilerde kullanılabilir bir durum mu olduğunu ortaya koyuyor.
Bunları elbette şimdilik bilmiyoruz, bize düşen araştırmak ve doğru bilgiyi ortaya koyabilmek.

Yukarıda bahsedildiği gibi, Elma bir ödüldür. Seçenek sunulur elmayla. Neden elma dendiğinde ise, tüm toplumlar tarafından bilinen “bilindik” bir meyvedir. Meyvelerin genel adıdır. Sunulan elmadır. Fakat seçenek size kalmıştır. Tercih edip etmeme kararı size aittir. Orada bir kader değil kaderi değiştirecek güç sizin elinizdedir. Elma değil de elmanın koparılması, elmanın ısırılması, elmanın elde edilmesi.

Yani ruhsal boyuttan insanlığın yaşam alanına irade özgürlüğüne girişinin temsili. Ruhsal beden iken, insani bedene sahip olma. Aslında bahsedilen insani bedende iken tüm organlar var, ama elmayı yedikten sonra fark ediliyor. Elmayı koparmak ve yemek iradeyi temsil ediyor. Ve insan prototipi oluşuyor. Aslında kopartılmıyor, elma çalınıyor. Çünkü yasaklanmış bir şey elde ediliyor.

Tercihi ifade ediyor elma. Her tekamül aşamasındaki tercihi.
Apple’ın ısırılmış elması “tercih edilmişliliği” simgeliyor.
Bu seçeneği kullanıp kullanmamak özgür irade ile sınırlı. Adem – Havva’ya Sunulan elma… Üremenin tercih edilip edilmeyeceği.Yılan ise DNA nın sembolü ve şeytan ise yüksek bilincin. Korkusuzca özgür iradenin uygulanması...

Mitolojide Herakles’in 11. ödevi üç altın elmayı almak, 12. görev ise, yeryüzü. Yani elma sunuluyor ve sen tercih edip onu elde ediyorsun, sonraki görevin ise yeryüzüne inmek.

Her elma sunumu ya da tercihinden sonra değişim başlıyor radikal bir değişim. Pamuk prensesin hayatı değişiyor,
Adem ile Havva’nın cennetten kovulması ve dünya hayatı başlıyor, ürüyorlar. Herakles yeryüzüne iniyor. Newton’un kafasına elma düşüyor ve yerçekimi kanunu keşfediyor vs..

Her yaşa, her topluma ve her coğrafi konumda bilinen elma meyvesinin kullanılma amacı budur. Simge olarak elmanın kullanılması, insan düşünce yapısında daha kolay şekillenebilmesi ve daha kolay anlaşılabilmesi içindir. Fakat ödüldür, tercih etmek ise insan iradesine ve seçme özgürlüğüne kalmıştır. Her seçimin sonrasında bir değişim meydana gelmesi ve insanın sonuçlarını yaşıyor olması anlatılmıştır.

Gökten üç elma düştü, biri bunları okuyanlara, biri anlatana diğeri ise tüm zihinlerde bir ışık olabilmesi dileği ile...

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Lady 16:58 22.03.19
Bektaşilikte bir inanış vardır.Rüyasında elma görmüş, sunulmuş, yemiş bayanın çocuğu olacağı bildirilmiş olur.Özellikle kız çocuğu müjde edilir

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
zafer038 14:51 23.03.19
onur54 03:21 21.05.19
İnsan, yaratılışı itibariyle medeni bir varlıktır. Bu itibarla o, kendi başına yapayalnız yaşayamaz. İnsanlarla beraber ve bir insani cemiyet içinde yaşamaya mecburdur. Onun, toplumdan ayrılarak dağ başlarına, in ve mağaralara çekilmesi, yaratılışına aykırıdır ve onun için doğru olmayan bir tercihtir. İnsanın, birlikte yaşadığı diğer insanların ise, kendilerine mahsus birtakım istek ve tasavvurları bulunmaktadır. Keza, birtakım düşünce ve inançlara da sahiptirler. İşte bu insanlar, insanın kendilerine muvafakatini, kendileri gibi düşünüp inanmasını, kendileri gibi davranmasını isterler. Aksi halde, nefretler, düşmanlıklar, eziyet ve azablar başlar. Eğer insan onlara muvafakat edecek olursa, diğer cihetten bazı eza ve sıkıntılara maruz kalır. Yani bir kimse, içinde bulunduğu cemiyetin ferdlerine muvafakat etse de, etmese de, birtakım sıkıntı ve eziyetlerden kurtulamaz. Çünkü hakikatçi olan, hak ve hakikat olan bir yola yürüyen bir kimse; batıl ehline muvafakat edemez, etmediği için muhalefetinin sıkıntılarını yaşar. Ettiği zaman da, manen azab görür.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Belyâ 13:03 31.05.19
mahnur 20:56 05.10.19
Modern Sofi 22:06 05.10.19
Hiç bir şey tesadüf olmadığı gibi vardır illa bir hikmeti. Bir soruyuda ben ilave edeyim: Neden gökten 3 tane elma düşer ? neden gökten ? neden 3 tane ?

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Taygunm 16:15 06.10.19
Güzel bir paylaşım olmuş bir çok olaya farkındalık yaratıyor.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Zulkarneyn16 16:55 16.10.19
Elma bence dünya demek

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
serhat22 04:33 29.12.19
Elma deyince birden aklıma Elmalılı Hamdi Yazır geldi Allah ondan razı olsun mekanı Cennet olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
1 2