Kadim Bilgelik

Örümcekteki SIR - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Kadim Bilgelik>Örümcekteki SIR
Zen 02:30 22.07.19
Örümcek deyince çoğumuzun aklına hicret esnasında Efendimiz sallallahu aleyhi ve selleme yaptığı hizmet gelir ama ben inşaallah sizlere örümceklerdeki başka bir ibrethamis meseleden bahsedeceğim...

Dişi örümcek yavrularını dünyaya getirdikten sonra eşi olan erkek örümceği öldürür ve evin dışına atar. Yavru örümcekler de büyüyünce anne örümceği öldürüp evin dışına atarlar. Tam anlamıyla kötü ve acayip bir ev… Muhakkak Kuran, bir ayetinde bunu vasf etmiştir.
مَثَلُ الَّذٖينَ اِتَّخَذُوا مِنْ دُونِ اللّٰهِ اَوْلِيَاءَ كَمَثَلِ الْعَنْكَبُوتِ اِتَّخَذَتْ بَيْتًا وَاِنَّ اَوْهَنَ الْبُيُوتِ لَبَيْتُ الْعَنْكَبُوتِ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ
ALLAH'tan başkalarını dost edinenlerin durumu, kendine bir ev edinen örümceğin durumu gibidir. Evlerin en dayanıksızı ise şüphesiz örümcek evidir. Keşke bilselerdi! (Ankebut; 41)

Sübhanallah!!! İnsanlar örümceğin evindeki hissi zayıflığı şüphesiz bildiler. Lakin onlar, bilim adamları bu işi inceleyip ortaya çıkardığı şu asrımıza kadar örümceğin evindeki manevi zayıflığı idrak etmediler. Ancak ayetin sonu bizlere bunu bildirmekteydi zaten: “Keşke bilselerdi!” Bununla beraber ALLAH teala bir sureyi bu itibarsız (kötü huylu) haşerenin ismiyle isimlendirdi ve ondan bahsetti. Şu kadarı var ki, bu sure, başından sonuna kadar hep fitnelerden bahseder. Sure şu ayetle başlar:
اَحَسِبَ النَّاسُ اَنْ يُتْرَكُوا اَنْ يَقُولُوا اٰمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ
“İnsanlar, sadece "İnandık" demekle, fitneye düşürülmeden (imtihan edilmeden) bırakılacaklarını mı zannederler?!”

Hemen aklımıza şu sual gelebilir; “Örümcek ile fitneler arasında ne gibi bir alaka var ki?
Cevap: Muhakkak ki, fitneler iç içe girmesiyle örümceğin ağındaki iplere benzer. Ayrıca fitneler ağ gibi iç içe girip insanları sarar, sarmalar. Çoğu zaman insanlar (hak ile batıl iç içe girdiği için) bunların arasını ayıramazlar ve fitnelere aldanırlar. Lakin, fitneler de aynen örümceğin evi gibi zayıftır. İnsan ne zaman Rabbine sığınsa ALLAH, ona her türlü fitneyi görebilecek ve hak yolda sebat ettirecek bir basiret nasip eder.
ALLAH’ım! Ne olur bizleri gizli ve açık her türlü fitneden muhafaza eyle…

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Aeastroom 21:49 10.08.19
Benim bildiğim her örümcek yapmıyor onu sadece karadul yapıyor

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
havas49 20:38 29.08.19
Cevapla Up