Keşif ve istihare Uygulamaları

Kuran İstiharesi - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

1 2 
Keşif ve istihare Uygulamaları>Kuran İstiharesi
Och 09:39 21.01.18
Kuran istiharesi; istihare türlerinden en yaygın olanıdır kur'an-ı kerim ile istihare etmek. Peki istihare nedir? Öncelikle onu açıklayalım daha sonra kuran ile nasıl yapılır onu anlatalım. İstihare; halkımızın inanışına göre, yapılacak bir işin hayırlı olup olmayacağını anlamaya, önemli kararlarda yardım almaya yönelmek amaçlarıyla dua edilerek yattığımızda uyarıcı rüyalar görmeyi istemektir. Bazılarına göre gelecekten haber almak gibi algılansa da gelecekten bilgi alınamaz.Kuran İstiharesi iki şekilde yapılır

Kuran ayeti istiharesi niyeti
İlk niyet şekli (olumlu): Ya Rabbi, ben Yamani (a.s) biat edeceğim. Ya Rabbi, sen hidayet edensin, yol göstericisin, yapacağım işten rızan var ise beni haberdar eyle. Bu niyeti yaptıktan sonra eğer olumlu içerikli ve rahmet içeren bir ayet çıkarsa, biat etmenizde yani söz vermenizde sakınca yoktur. Ama azapla ilgili olumsuz içerikli ayetler çıkarsa, biat etmenizde sakınca vardır demektir.

İkinci niyet şekli (olumsuz): İlk niyetteki gibi aynı dilekler ile en sonda biat edilmeyeceği söylenir. Bu niyeti yaptıktan sonra eğer olumlu içerikli ve rahmet içeren bir ayet çıkarsa, biat etmemenizde sakınca yoktur. Ama azapla ilgili olumsuz içerikli ayetler çıkarsa, biat etmemenizde sakınca vardır demektir.

Kuran harfleri ile yapılan istihare

Bu istiharede Allah'tan cc hayır diliyoruz. Örneğin, bir işyeri açmak istiyorsunuz ama bu işle ilgili düşünceleriniz karışık. Ya Rabbi, ben bir işyeri açmak istiyorum. Niyetim para kazanmak ve bu işyerini açıyorum. Bu işyerini açmama karşılık rızanı bilmek istiyorum. Niyetiniz Allah cc size nasıl yanıt vereceğine bağlı olmalıdır. Ve sonra aşağıdaki gibi, İmam Ali (a.s)'nin buyurduğu gibi istihare yapıyorsunuz. Bu istihareye göre de karşınıza "Elif" harfi çıkarsa, bu işyerini açmanızı onaylıyor Rabbimiz. Ama olumsuz bir harf çıkarsa, işyerini açmanızı onaylamıyor demek oluyor.
Müminlerin Emiri Ali İbn Ebu Talib (a.s) şöyle buyurmuştur ki: " Her kim, Allah'tan, Kuran'ın harfleriyle birşeyler sormak isterse, 3 defa Fatiha Suresi'ni okusun ve sonra 3 defa İhlas Suresi'ni okusun. Sonra da, şu duayı okusun:

Allahumme inni tevekkeltu eleyk, ve tefe'eltu bi kitabikel kerim, fe erini ma huve meknub fi sirrik el mahzun ve fi gaybik el meknun ya zül celali vel ikram. "

Yukarıdakiler yapıldıktan sonra, Kuran'ın herhangi bir sayfasını açarak, sol taraftan başlayarak 7 sayfa ileriye gidiyoruz.
Kuran İstiharesi

Yani toplamda arkalı önlü 14 sayfa olmaktadır. 7. sayfanın sağ tarafına gelen sayfa üzerinde duruyoruz. Örnek vermemiz gerekirse diyelim 40. sayfadan sayfayı sağınıza gelecek şekilde açtıysanız, 7 sayfadan sonra sayfanın sağda kalan sayfasının 57. sayfa olması gerekmektedir. Bu sayfadan yani 57. sayfadan, yukarıdan aşağıya doğru 7 satır inip, satırın ilk harfini alıyoruz. Ve almış olduğumuz bu harfi aşağıdaki harflerle karşılaştırıp istiharemizin olumlu veya olumsuz olarak nasıl karşılandığını anlıyoruz. Ama satırın başında veya orta kısmında besmele var ise, besmeleyi bir satır olarak sayıyoruz. Yani besmelenin "B" harfi 7. satıra denk geldiyse sonuç olarak "B" harfini alıyoruz. Ama başka bir satıra denk geldiyse, hiç atlama yapmadan normal sayarak ilerleme yapıyoruz.

Kuran harfleri ile istihare yapıldığında çıkabilecek sonuçlar

Elif= İyi, mutlu ve başarı.
Be= Korktuğu kişilerden fayda görecek
Te= Günahkardı ve tövbe et.
Se= Bu dünyada ve ahirette bolluk verilecek.
Cim= Verdiği kararında fayda bulacak.
Ha= Düşünmediği bir yerden helal servet elde edecektir.
Hı= Bu işi boşver, kötüdür.
Dal= Kendi yolunda mutluluk bulacaktır.
Zel= Düşmanlarını yenecektir.
Rı= Halkı arasında destekleniyor.
Ze= Çelişki içerisinde olacaktır. Bu nedenle sadaka vermelidir.
Sin= Mutluluk ona verilecektir.
Şın= Düşmanından korkmaktadır.
Sad= İyi olmayan bir iş ile karşılaşak, sadaka versin.
Dad= Sermayesinde bolluk olacaktır.
Tı= Dünyada ve ahirette iyi şeyler görecektir.
Zı= Mesele ile ilgili saklı olan şey, aşikar olacaktır.
Ayın= Meselesiyle alakalı ona yardım edilecektir.
Gayın= Büyük bir sıkıntı yaşayabilecektir, bu sadaka versin.
Fe= Ayrılıktan sonra Allah cc onu tekrar bir araya getiriyor.
Kaf= Mutlu olacak ve kullar arasında kabul olacak.
Kef= Çelişkiye sokulacak, sadaka versin.
Lam= İşi kolaylaştırılacaktır ve düşmanları yenilecektir.
Mim= Pişmanlığa maruz kalma.
Nun= İyi mevkide ve kabul edilen birisi olacak.
Vav= İşi biraz duraksayacaktır ama sonuçları iyi olacaktır.
He= Kazanç verilecektir ve hiç kimseye ihtiyacı yoktur.
Ye= İyi haber alacaktır.

Kaynak:İstihare

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Havasokulu 09:45 21.01.18
Sayın @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...], Allah-u Zülcelal razı olsun. Paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İnşirah 13:11 21.01.18
Allah razı olsun, farklı bir istihare yöntemiymiş..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
huzur06 13:38 21.01.18
Derdekea 14:32 21.01.18
Cennet 15:11 21.01.18
Bu uygulamanın bir benzerini daha önce bir yerde okudum ama içime sinmiyor doğru bir davranış olduğunu düşünmüyorum.Kutsal Kitabımız Kur-an ´ı Kerimi Fal kitabı gibi kullanmaya benziyor.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İpek 15:16 21.01.18
Och 17:15 23.01.18
Cennet47 Nickli Üyeden Alıntı:
Bu uygulamanın bir benzerini daha önce bir yerde okudum ama içime sinmiyor doğru bir davranış olduğunu düşünmüyorum.Kutsal Kitabımız Kur-an ´ı Kerimi Fal kitabı gibi kullanmaya benziyor.
İstihare fal mıdır?

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cennet 18:29 23.01.18
Neva Nickli Üyeden Alıntı:
İstihare fal mıdır?
İstihare fal değildir.ama bu konuda istihare değildir
Okuduğum bir yeri aktarayım @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] kardeşim
Bildiğiniz gibi, bir kitabı gelişigüzel açarak ilk tevafuk eden yeri okuyup ondan bir mesaj çıkarmaya tefe'ül denmektedir.

Kur'an-ı Kerim'de, inançsızların anlatıldığı ve onların tehdit edildiği pek çok ayet bulunduğu için, tefe'ülünde bu ayetlerden biri çıkınca insanın ümitsizliğe düşme ihtimali olduğundan dolayı ve objektif bir kural olarak kabul edilemeyeceğini göstermek maksadıyla, İslam uleması Kur'an ile tefe'ülde bulunmaya taraftar olmamışlardır. Bununla beraber, Şah Veliyullah Dihlevî gibi büyükler arasında Kur'an ayetleriyle tefe'ülde bulunanlar da vardır.

Ancak bir kimse bu konuda kendisi için tefe'ül yapsa bile, bir başkası için yapması doğru değildir. Bu nedenle Kur'an ayetlerine bakarak evlenecekler hakkında karar vermeyi uygun görmüyoruz.

İstihare ise başka bir konudur.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
mhk1907 22:15 15.06.18
Paylaşım için teşekkürler. emeğinize sağlık

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
1 2