Kuran-ı Kerim

Kur'an'ı anlamaya çalışırken soyunmak gerekir - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Kuran-ı Kerim>Kur'an'ı anlamaya çalışırken soyunmak gerekir
Torlak 11:59 26.06.20
Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, zamanın tüm duygu ve düşünceleri ile büyüyor ve gelişiyoruz. En son öğrendiğimiz ise İslam ve Kur'an'dır.

Laik bir düşünce yapısıyla büyüyoruz. Laikliği bir gerçek olarak görüyoruz. Sonra okullarda kemalist düşünceleri benimsiyoruz. Sonra kapitalist sistemin içinde kapitalist kafayla düşünüyoruz. Televizyon izliyoruz. Bir bakmışız ki, hazcı bir duygu ile yetişiyoruz. Sosyalist kitaplar ile büyüyoruz. Bir internet sitesi ile komünist fikirleri alıyoruz. Sonra sosyal medyanın baskısı altında bir bakıyoruz ki feministler gibi düşünüyoruz. Seçim zamanı geliyor siyasi düşüncelerin tesiri altında kalıyoruz. Bir de milliyetçilik olmazsa olmazımız...

Tüm bunlarla kirlenmiş olan zihin alt yapısından sonra İslam ile Kur'an ile tanışıyoruz. İşte esas sıkıntı burada başlıyor. Kur’an’ı anlamaya çalışırken yukarıdaki düşünce ve izmlerden kurtulamıyoruz.

Mesela Kur'an'ın çok eşlilik ayetini okuyunca feminist bir bakış önceden hakim olduğu için akıl bu ayeti anlamakta aciz kalıyor ve Allah böyle der mi diye sorgulamalar başlıyor.

Ya da rasyolanist bir kafa ile mucizeler anlaşılmıyor. Ya da kapitalist bir kafa ile zekâtı anlamak güçtür. Laik bir kafa dine dayalı devlet sistemi kabul görmüyor. Hele milliyetçi kafa ile "müminler kardeştir" düsturu hiç anlaşılmıyor.

Tüm bu sorunların sebebi, İslam'ı öğrenmeden ve yaşamadan önce İslam dışı düşünce ve akımlar ile yetişmemizdir.

Bu nedenle Kur'an'ı anlamak yani doğru anlamak için tüm ideolojilerden ve fikirlerden soyunmak gerekir. Aksi halde bu kadar kıyafet üstüne İslam kıyafeti dar gelir, sıkıcı gelir.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Mustafa019 12:00 26.06.20
Müthiş tesbitler
Allah razı olsun hocam
Hangi İslam dışı akımlarla yetişirsek yetişelim, bir ayete muhatap olduğumuzda, "içkinin haram olduğu ayeti geldiğinde ellerindeki içkileri Mekke sokaklarına döken sahabeler" gibi hakiki iman nasip etsin cümlemize Rabbimiz

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
ZEHRA1 12:01 26.06.20
Hocam şimdi evlilikte adam ailesi ile eşinin arasını idare edemiyor ki birden fazla evlilik olsa nasıl dengeyi sağlasın.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Torlak 12:02 26.06.20
Evlensin demiyorum.
Ayeti kabul etmiyor diyorum

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
havashavas 02:51 27.07.20
Sayın torlak bır kac konunu okudum kesınlıkle guzel paylasımlarda bulunuyorsun boyle devam et.. .

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
CahCahi 07:37 27.07.20
Beliyye-i ama sürecinde cemiyete ait yaralarimizi ayan etmişsiniz. Hepsine katılıyoruz. Paylaşım için ellerin dert görmesin değerli kardeşim.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi