Metafizik

Fiziksel anayasamız - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Metafizik>Fiziksel anayasamız
shahkhu 04:07 09.06.20
Our physical body is constituted of the five chief elements, which compose even the whole universe. The skin, flesh, and bones show earth properties. The blood, perspiration, and saliva represent the water element. The heat in the body and the digestive fire in the system denote the fire element. The breath and its inner work within the body, which enable us to stretch and contract, and the power of movement, which does not allow us to keep still for one moment, represent the air element. The ether element in us is that which controls our activities and gradually consumes all other elements. It is for this reason, that a child is more active, while and aged person is still and inclined to inactivity.

The above is a rough explanation of the different parts of the body representing the different elements. They correspond in the following way: the bones with the earth element; the flesh with water; the blood with fire; the skin with air; the hair with ether.

Bone is as void of sensation as the earth. The shrinking and swelling of the muscles, the festering of the flesh, and the effect of water on it both inwardly and outwardly, prove that the flesh corresponds to the water element. The circulation of the blood depends absolutely upon the degree of heat; it flows as the fire element makes it. The air influences the skin. In hot weather the skin becomes darker, and in cold fairer; in rough weather it becomes rough, and in fine weather smooth. All different shades of the skin are mainly due to the climactic conditions of our place of birth and dwelling. The hair corresponds with the ether and is the least sensitive. If the hair is cut or burned there is no sensation.

The outlet of each different kind of refuse is caused by a certain element. The motion is caused by earth; urination by the water element; perspiration by fire; saliva by air; semen by ether.GÜL1
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
shahkhu 05:17 09.06.20
Fiziksel bedenimiz, tüm evreni bile oluşturan beş ana unsurdan oluşur. Deri, et ve kemikler toprak özelliklerini gösterir. Kan, terleme ve tükürük su elementini temsil eder. Vücuttaki ısı ve sistemdeki sindirim ateşi, yangın elementini gösterir. Vücuttaki, gerilmemizi ve büzülmemizi sağlayan nefes ve içsel çalışması ve bir an için hareket etmemize izin vermeyen hareket gücü, hava elementini temsil eder. İçimizdeki eter elemanı, faaliyetlerimizi kontrol eden ve yavaş yavaş diğer tüm unsurları tüketen unsurdur. Bu nedenle, bir çocuk daha aktifken, yaşlı kişi hareketsiz kalmaya eğilimlidir.

Yukarıdaki, farklı elemanları temsil eden vücudun farklı bölümlerinin kabaca bir açıklamasıdır. Aşağıdaki şekilde karşılık gelirler: toprak elementli kemikler; su ile et; ateşli kan; hava ile cilt; eter ile saç.

Kemik, dünya kadar duyu boşluğudur. Kasların daralması ve şişmesi, etin iltihaplanması ve suyun hem içeri hem de dışarıya etkisi, etin su elementine karşılık geldiğini kanıtlar. Kanın dolaşımı kesinlikle ısı derecesine bağlıdır; ateş elementinin yaptığı gibi akar. Hava cildi etkiler. Sıcak havalarda cilt koyulaşır ve soğuk havalarda; sert havalarda sertleşir ve güzel havalarda pürüzsüzdür. Cildin tüm farklı tonları esas olarak doğum yerimiz ve konutumuzun iklim koşullarından kaynaklanmaktadır. Saç etere karşılık gelir ve en az hassas olanıdır. Saç kesilir veya yanarsa, his yoktur.

Her farklı çöp türünün çıkışına belirli bir unsur neden olur. Hareket dünyadan kaynaklanır; su elementi tarafından idrara çıkma; ateşle terleme; hava ile tükürük; meni eter tarafından.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up