Namaz

Ayat Namazı - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Namaz>Ayat Namazı
Havasokulu 20:27 19.11.17
Ayat namazı dört şeyden ötürü insana vacip olur;

1- Güneş tutulması
2-Ay tutulması
3-Deprem [kimse korkmasa bile]
4- Yıldırım ve şimşek çakması, siyah ve kızıl rüzgârlar vb. Vacip ihtiyat gereği halkın çoğunluğu korkarsa bunlar için de Ayat namazı kılınmalıdır.
Bunların her biri için bir Ayat namazı kılınmalıdır. Mesela hem deprem hem güneş tutulması olursa her biri için ayrı ayrı Ayat namazı kılınmalıdır.
Ay ve güneş tutulmaya başladığı anda insan Ayat namazını kılmalıdır.Ama namazı geciktirir ve ay veya güneş açılmaya başlarsa, eda veya kaza niyeti etmeden ayat namazını kılmalıdır.Ama onların tamamı açıldıktan sonra namazını kılarsa, kaza niyeti etmelidir. Kasten namazını kılmaz ve kazaya bırakırsa günah işlemiş olur.
Deprem ve yıldırım çakması gibi şeyler vuku bulursa insan hemen Ayat namazı kılmalıdır, kılmazsa günah işlemiş olur ve ömrünün sonuna kadar ona vaciptir ve ne zaman kılsa eda niyeti etmelidir.

AYAT NAMAZININ KILINIŞI
Ayat namazı iki rekâttır.Her rekâtta beş rükû vardır.İNsan niyet ettikten sonra tekbir demelidir ve Fatiha ile bir sure okumalıdır.Sonra rûkua gitmelidi ve rükûdan başını kaldırarak Fatiha ile bir sure okumalıdır. Yine rûkua gitmelidir ve bunu tam olarak beş defa tekrarlamalıdır.Beşinci rükûdan kalktıktan sonra secdeye giderek iki secde yapmalıdır.Secdeden sonra ayağa kalkarak birinci rekâttaki gibi ikinci rekâtı da kılmalıdır.İkinci rekâtta iki secdeyi yaptıktan sonra oturur halde teşehhüt ve selamı okuyarak namazını bitirmelidir.

Ayat namazı şu şekilde de kılınabilir:
Niyet ve tekbirden sonra Fatiha’yı okumalıdır. Daha sonra bir surenin ayetlerini beşe bölerek, her bölümünü okuduktan sonra rûkua gitmelidir.
Mesela İhlâs suresini beşe bölerek Ayat namazı şöyle kılınabilir: Fatiha’yı okuduktan sonra “Bismillahirrahmanirrahim” der, sonra rûkua gider. Rükûdan kalkarak “Gulhu vellahu ehed” der ve tekrar rûkua gider. Rükûdan kalkıp durduktan sonra “Allahus samed” der, yine rûkua gider. Kalkıp durduktan sonra ” Lem yelid ve lem yuled” der, yine rûkua gider. Rükûdan kalkıp ” Ve lem yekunlehu kufuven ehed” der ve tekrar rûkua gider. Rükûdan kalktıktan sonra secdeye gidip iki secde yapar ve ayağa kalkıp ikinci rekâtı da birinci rekât gibi kıldıktan sonra secdelerden hemen sonra teşehhüt ve selamı okuyarak namazı bitirir.
Ayat namazında ezan ve ikame okunmaz. Ama sevap ümidiyle üç defa “es-selah” demek müstehaptır.

Tüm Boyutlarıyla Namazın Adabı

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Labezerin 14:19 13.12.17
Allah razı olsun.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up