Namaz

Yolcu Namazı - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Namaz>Yolcu Namazı
Havasokulu 20:37 19.11.17
Yolcu öğle, ikindi ve yatsı namazlarını sekiz şartla iki rekât kılmalıdır. Aynen sabah namazı gibi. Yolcu bu namazları dört rekât kılarsa batıldır. Ama eğer yolcu yolculukta yukarıda denilen namazların iki rekât kılınması gerektiğini bilmezse ve daha sonra öğrenirse namazı sahihtir ve kaza yapması gerekmez. O sekiz şart şunlardır:

1- Yolculuğu sekiz fersahtan az olmamalıdır. Sekiz fersah takriben kırk dört kilometredir. Kırk dört km. gidiş dönüş mesafesidir. ama gidiş gidiş yirmi iki kilometreden az olmamalıdır. Buna göre eğer gidiş 10 km. ve dönüş 34 km. ise namazını tam kılmalıdır.

2- Yolculuğun ilk başında sekiz fersah kastını(niyetini) yapmamalıdır.

3- Yol arasında kendi kastından dönmemelidir.

4- Sekiz fersaha yetişmeden önce kendi vatanından veya on gün ve daha fazla kalacağı geçmemelidir.olculuğun ilk başında sekiz fersah kastını(niyetini) yapmamalıdır.
- Haram bir iş için yolculuk yapmamalıdır.
Buna göre eğer haram bir iş için mesela hırsızlık vs. için yolculuk yaparsa namazını tam kılmalıdır.Aynı şekilde eğer yolculuk sağlığına zararlı ise veya kadın kocasının izni olmadan ona vacip olmayan bir yolculuğa giderse namazını tam kılmalıdır.Ama hac yolculuğu gibi vacip bir yolculuk olursa namazını tam kılmamalıdır.

6- Çölde gezen, sahrada oturan insanlardan olmamalıdır.

7- İşi yolculuk olmamalıdır, şoförler gibi.

8- Şehirden çıkarak tarahhus haddinin dışına çıkmamalıdır. Tarahhus haddinden maksat, kaldığı şehirden çıktıktan sonra şehrin duvarını göremeyeceği ve ezan sesini işitemeyeceği bir mesafeye kadar gitmemesidir.Yolcu Mescid’ul Haram, Mescid-i Nebevi ve Kufe Mescidi’nde namazını tam kılabilir.Aynı şekilde imam Huseyin (as)’ın hareminde hatta hareme bitişik mescitte de namazını tam kılabilir.
Eğer yolcu, yolcu namazını iki rekât olduğunu unutur ve tam kılarsa, namazını yeniden kılmalıdır. Eğer vakit geçmişse vacip ihtiyat gereği kazasını kılmalıdır.
Eğer insanın namazı yolculukta kaza olursa vatanına döndükten sonra onu iki rekât olarak kılmalıdır. Aynı şekilde insan kaza namazını yolculukta kılmak isterse tam kılmalıdır.


Tüm Boyutlarıyla Namazın Adabı

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Divaneyim 21:10 07.04.18
İpek 00:21 04.05.18
Cevapla Up