Namaz

Namaz neden terk edılır ? Bizi namazdan alıkoyan nedir ? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

1 2 3 
Namaz>Namaz neden terk edılır ? Bizi namazdan alıkoyan nedir ?
Ahmet Can 14:40 24.07.16
Namaz neden terk edılır ? Bizi namazdan alıkoyan nedir ?


Abdullah Bin Amr As'dan rivayeten Resulullah (s.a.v) efendimiz bir gün namazdan şöyle bahseder :
''Namaza devam eden kimse için kıyamet gununde namaz bir nur bir delil ve bir kurtuluştur. Namaza devam etmeyen kimse için namaz bir delil ve kurtuluş değildir.Ve o kimse kıyamet gununde Karun,Firavun,Haman ve Ubey bin Halef ile beraber olacaktır.'' buyurmuştur.
Değerli kardeşlerım bu hadisten anlaşılıyor kı namazı terk etmek öbur dunya da kufur önderlerı ıle beraber azap göreceğıne fermandır..
İbn Kayyım Söyle demiştir:
''Namazı terkedeni ya malı, ya reisliği, ya memurıyeti, yada ticareti engeller.Malı namazı kılmaktan engelleyenler Karun'la beraber, saltanatı namazı kılamasını engelleyenler Firavun'la beraber, memurıyetı ve vezirliği engelleyenler Haman'la beraber, ticareti engelleyenler de Ubey bin Halef'le beraberdirler''
Ayet-i kerimeler
“Şüphesiz ben Allah’ım, benden başka hiçbir ilâh yoktur. Onun için bana kulluk et ve beni anmak için namaz kıl.” (Taha 14)

“Birtakım insanlar ki, ne ticaret ne de alış veriş onları Allah’ı anmaktan, namaz kılmaktan ve zekât vermekten alıkoymaz. Onlar, kalplerin ve gözlerin allak bullak olduğu bir günden korkarlar.” (Nur 37)

“Her nefis kendi kazandığından dolayı rehindir. Ancak amel defterleri sağından verilenler müstesna. Onlar cennettedirler. Günahkârlara sorarlar: ‘Nedir sizi cehenneme sokan?’ Onlar der ki: ‘Biz namaz kılanlardan değildik. Yoksula da yedirmezdik. Boş şeylere dalanlarla dalar giderdik. Ceza gününü de yalanlardık. Nihayet bize ölüm gelip çattı.” (Müddessir 38-47)

“Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.” (Ankebut 45)

“Sonra onların ardından öyle bir nesil geldi ki, namazı terk ettiler ve şehvetlerine uydular; onlar cehennemdeki “Gayya” vadisini boylayacaklardır.” (Meryem 59)
Kur’an, bu ve benzeri onlarca ayetiyle namazı emrediyor ve namaz kılmamanın acı neticesini insanlara ders veriyor.
Hadis i Şerifler
Cabir ibni Abdullah (r.a)dan rivayet edilmiştir Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdular: “Kişiyle küfür arasında namazın terki vardır.” (müslim,ebu davud, tirmizi,ibni mace,müsned)

İbni Ömer (r.a.) rivayet ediyor: Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu; “Namazın dindeki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir.” (Mecmâü’l-Evsat, 3:154, (2313.) İmam Taberâni, Mu’cemu’s-Sağir)

Ebu’d-Derda (r.a) şöyle dedi: “Dostum Muhammed (s.a.v) bana şöyle tavsiyede bulundu. Parça parça kesilsende, yakılsanda Allah ‘a ortak koşma ve farz olan namazı bilerek terk etme. Kim ki farz olan namazı bilerek terk ederse Allah ‘ın koruması ondan uzaklaşmıştır.” (Müsned:5/238, El-Bani Sahihi ibn Mace:3529, Beyhaki)

Abdullah bin Kurt radıyallahu anh’dan rivayet edilmiştir: Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu; “Kıyamet günü kul, ilk önce namazdan hesaba çeki*lecektir. Namaz düzgün ise diğer ameller de düzgün olacaktır. Eğer namaz bo*zuk ise diğer ameller de bozuk olacaktır.” Taberâni, Terğib

Hz. Nevfel bin Muaviye radıyallahu anh’dan rivayet edilmiştir: Peygamber sallallahu aleyhi vesellem buyurdu ki; “Kim, bir namazı kazaya bırakırsa, sanki onun çoluk çocuğu ve malı mülkü elinden alınmış gibidir.” İbni Hibban

Abdul*lah b. Ömer (r.a.)’dan nakledilen bir hadis-i şerifte Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdular: “İkindi namazını kaçıran kimse sanki ailesi ve malı helak edilmiş kimse gibidir.” (Camiu’l Ehadis)

Sevban radıyallahu anh dan rivayet edilmiştir Resulullah s.a.v. den şöyle buyurdular: “Müslüman kul ile kâfirlik ve iman arasında sadece namaz vardır, Müslüman bir kişi namazı terk ettiği zaman kesinlikle Allaha şirk koşmuş olur.” Bu hadisi hibetullah taberi sahih bir isnatla rivayet etmiştir.

Değerli Arkadaşlar bu kadar Ayet ve hadislere rağmen namaz kılmayıp kalbım temız diye dıye kendını avuttan adem evlatlarına yeterli olmuştur umarım... Yaşasın Şer'i hukumler yaşasın kur-anı kerim ve yaşasın yol gösteren yuca hadıs ı şerifler esselamu aleykum ve rahmetullahı ve berekatuhu..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Devrimci 14:50 24.07.16
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] kardeşimiz Allah razı olsun,çok önemli bir konu açmışsın.Gaflete düşüp namazı terk etmekten Allah'a sığınırım.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Birkul 14:52 24.07.16
oldukca aydinlatici vede faydali aciklamalar
cok tesekkur ediyorum Ahmet Kardesim sagolasin

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
aydemir 15:03 24.07.16
namaz hiç bir zaman terk edilmez ancak zaruret dışında oda kaza edilir

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Arzu 15:07 24.07.16
Namaz olmazsa olmazımız! Rabbim kabul eylesin. Allah Razı olsun kardeşim senden

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
huzur-islamda 15:47 24.07.16
Hocam Oldukça Güzel Bir Konuya Değinmişsiniz Allah Bizleri Affetsin Bazen Vesvese Geliyor Bazen Şu Veya Bu Durumları Bahane Ediyoruz Allahtan Af Dileriz Allah Bizleri Sünneti Seniyye Çizgisinden Ayırmasın Allah Yar Ve Yardımcımız Olsun İnşallah.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
deamorte 16:02 24.07.16
Çok teşekkürler güzel bi derleme.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
dilan 16:10 24.07.16
allah razı olsun çok faydalı bilgiler

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
PARADOX 16:49 24.07.16
Hak Celle "Beni karşında hazır bulacaksın düşüncesiyle namaza dur, namaza ikamet, Ben'i anmak içindir." buyuruyor. Namazını iyi kıldın mı, işlerin de iyi gidecektirç İşlerin bozuk gidiyorsa, namazını iyi kılmıyorsun demektir. Rabbini tanıyabilmek için namazını kılacaksın. Namaz kılarken, Rabbine kavuşmuş gibi olacaksın. Namaza dururken " Ya Rabbi Seni görmek istiyorum" diyeceğiz ve O'nun bizi gördüğünü düşüneceğiz .Namaz insanın derecesidir.

(Hüsrev ağa Camii)GönenliMehmet EfendiHz

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
mali66 22:32 24.07.16
1 2 3