Off Topic

Dinozorların Yok Oluşu - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Off Topic>Dinozorların Yok Oluşu
hello4me 06:22 27.08.17
Dinozorların yaklaşık olarak 65 milyon yıl önce yeryüzünden silinmesinin nedenlerini araştıran 41 bilim adamından oluşan ekip, bu canavarların dev bir meteorun dünyaya çarpması sonucu ortadan kalktığı tezini kesinleştirdi.
Dinozorların Yok Oluşu
Dinozorların Yok Oluşu

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 3.8B+ Görüntüleme
Yeryüzünde çok sayıda dinozor türü bulunmaktaydı (Yaklaşık 850 civarında). Bunlardan kimi bitkilerle beslenirken (sauropod), kimisi ise et et ile beslenmekteydi (theropod).

Dinozorların nasıl yok olduğuna dair bugüne kadar sayısız iddia ortaya atılmıştır. Geçmişte, dinozorların kısa bir süre içinde toplu olarak nasıl yok oldukları uzun bir süre açıklanamamış ve yanardağ patlamalarından, dünyadaki iklim değişikliklerine kadar çeşitli teoriler ortaya atılmıştır.Bilim adamları yaklaşık 20 yıllık araştırmaları değerlendirerek dev bir meteorun dünyaya çarpması sonucu ortadan kalktığı tezini kesinleştirmiş oldular. Amerika’da düzenlenen 41’inci Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı’nda açıklanan analize göre 65 milyon yıl önce dünyaya 15 kilometre büyüklüğünde bir meteor düşmüştü.Meksika’nın Yukatan Yarımadası’ndaki Chicxulub’a saatte 54.000 km hızla düşen meteor nedeniyle atom bombasından 1 milyar kat daha büyük bir patlama meydana gelmiş, patlamanın yaklaşık olarak 100 milyon megaton TNT'ye eşdeğer bir enerji açığa çıkardığı tahmin edilmektedir. Bu patlama yüzünden dinozorlar ve suda yaşayan dev sürüngenler de dahil olmak üzere dünyadaki tüm canlıların yarısından fazlası yok olmuştu.

Çarpmanın hemen ardından dünyada geniş çaplı yangınlar, kıtaların şeklini değiştirecek büyüklükte depremler ve toprak kaymaları meydana gelmiştir. Sonra da tsunamiler meydana gelmiş, bu da çarpışmanın ardından hayatta kalan dinozorların çoğunun sonunu getirmşti.

Çarpma sonucu oluşan toz tabakası atmosferi kaplamış, Dünya aylar boyu karanlıkta kalmış, sıcaklık suyun donma derecesine kadar düşmüş ve asit yağmurları başlamıştır. Aylarca süren bu karanlık ve soğuk dönemde bitkilerin fotosentez yapamaması nedeniyle besin zincirini yıkmış ve bu felaketler zinciri de dinozorların sonunu getirmiştir.Güneş ışınları oluşan moloz ve duman yığınından geçip dünyaya ulaşamamıştı. Bu nedenle de küresel kış ve buz devri başladı. Teoriye göre Dinozorlar da bu sırada ölmüştür. Ancak bu sırada dinozorların tamamen yok olmadığı, bazı küçük türlerinin ise evrimleşerek bugünkü kuş ve sürüngenlerin atalarını oluşturdukları tahmin edilmektedir.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
Alun 18:42 10.01.20
MaşâALLÂH kardeşim yazıların belgesel gibi .
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Logos 18:55 10.01.20
Resmî tıklat büyüsün diyor resim yok ama konu iyi
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up