Off Topic

Feng shui elementler - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Off Topic>Feng shui elementler
MrBerkHD 12:40 18.05.20
ELEMENT SİSTEMİ SADECE ÇİN KÜLTÜRÜNE AİT BİR KAVRAM DEĞİLDİR. ESKİ TÜRK KÜLTÜRÜNÜN DE BİR PARÇASIDIR.

Doğanın işleyişini anlamamıza yardım eden elementlerle ilgili bilgileri SIRLAR BOHÇASI kitabımın devam kitabında paylaşacağım ancak özellikle dekorasyonda kullanımı ile ilgili buradan sizlerle bu bilgileri de paylaşmak istedim.

Su
Elementler sisteminde ilk unsur SU’dur.Su, sıvı bir ortamda (su), sperm (yang) ve yumurta (yin) arasındaki buluşma noktasını temsil eder. Yaşam suda başlamıştır bunu biliyoruz. Anne karnında çocuk suyun içinde gelişir.

Su, siyah ve koyu mavi ile temsil edilir.
Asimetrik, dalgalı ve biçimsiz şekiller ile temsil edilir.
Aynalar, camlar, saydam ve parlak olan her şey suyu anlatır.
Su unsurunu en güçlü kullanmak istediğinizde dalgalı bir forma sahip bir koyu lacivert bir vazoyu seçebilirsiniz. Sadece şekil ve renk ile de su elementini kullanabilirsiniz.

Ağaç
İkinci unsur olan AĞAÇ büyüme ve gelişmeyi temsil eder. Ağaç su ile beslenerek canlanır ve büyür. Bizim de hayatımıza ilerleme, güçlenme, canlılık, girişimcilik ve iyimserlik getirir. Hayatımızda sebat etmemiz, azimli olmamız, şevkle ilerlememiz gereken durumlarda ağaç unsurunu güçlendirebiliriz. Ağaç su ile beslenir ve ateşi besler.

Yeşil ve açık mavi
Ahşap, kağıt, pamuklu, keten,
Yeşil bitkiler ve bambu gibi bitkiler ağaç elementini temsil eder.
Yüksek ve dar şekillerin yanında dikdörtgen şekli Ağaç unsuruna aittir. Yönlerden doğu ile temsil edilir. Ağaç elementini güçlendirmek için su şekillerinden ve materyallerinden de faydalanabilirsiniz.

Sırlar Bohçası Meltem Güner

İNCELE
Ateş
Üçüncü unsur ATEŞ, gücü ve mevcudiyeti temsil eder. Işık ve sıcaklık ile temsil edilir. Ateş hareketlilik yaratır. Çin halkının en çok kullandığı renklerden biridir. Onlar için bereketi temsil eder.

Renkler kırmızı ve mordur.
Yön, Güney
Şekil; piramit, konik ve sivri şekillerdir.Işık ile de aktive edilir.
Mekanlarda ateş unsuru, ocak ve güney yönü ile temsil edilir. Ateş elementi hareketi, bereketi ve gücü temsil eder. Dikkatli kullanılmasında fayda vardır. Özellikle restoranlar ve gıda sektörü için oldukça uygun bir renktir. Aşırı hareket bazen yorucu olabilir. Ağaç elementi ile desteklenerek kullanılabilir.

Meltem Güner Feng Shui elementlerToprak
Dördüncü unsur, diğer tüm unsurları besleyen TOPRAKtır. Bu nedenle yaşam onunla var olur ama en önemlisi devamlılık toprakla sağlanır. Su onun içinden akar, ağaç ve tüm yeşiller ondan alır gücünü, ateş onun üzerinde ya da derinliklerinde var olur. Metal ise onun doğurduğudur.Toprak elementi özellikle güven, köklenme, süreklilik, kalıcılık ve değişmezliğin sembolüdür. Bu niteliklere olan ihtiyacımız bizi toprak elementi yoğun kullanmaya iter.

Sarı, altın sarısı, turuncu, kahverengi
Porselen, taş, seramik
Kare şekli
Toprak elementini en üst düzeyde arttırmak için şekil, renk ve materyali aynı anda kullanabilirsiniz. Bununla birlikte ateş unsuru ile de destek çıkabilirsiniz.

Metal
En sonuncu ve en katı olan Beşinci unsur METAL; kuralları, disiplini, öz-disiplini, yasaları, adaleti temsil eder. Ayrıntılara gösterilen dikkatten, yasalara ve kurallara bağlılıktan, mükemmeliyetçilikten sorumludur. Odaklanmanızı arttırmak istediğinizde, kararlarınızı uygulamak için desteklenmeye ihtiyaç duyduğunuzda ve kurallara uyumlu yaşamak istediğinizde metal unsuruna ihtiyaç duyarsınız.

Beyaz, gri ve gümüş
Dairesel ve küresel şekiller
Saat (kesinliği temsil eder)
Toprak metali oluşturduğu için metal elementini destekler.

alıntı
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
Karaa 01:34 22.06.21
Elimde guzel dokumanlar var yakinda paylascam
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up