Ölüm & Kabir & Kıyamet

Müminin Ölümü - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Ölüm & Kabir & Kıyamet>Müminin Ölümü
Havasokulu 20:48 07.09.17
Sevgili Peygamberimiz , Medineli arkadaşlarından birinin başucunda, onun son nefeslerini verişini takip etmektedir, ümmetine karşı şefkatle dolu olan kalbi çok hüzünlüdür Hz. Azraile ‘Ey melek benim arkadaşıma yumuşak davran, çünkü o bir mümindir’ Ölüm meleği cevap verir Ey Nebi sen rahat ol gözün aydın bulunsun ben bütün müminlere yumuşak davranırım.

Herhangi biri ölürken, muhakkak ona beraber oturmakta olduğu meclis arkadaşları , eğer o arkadaşları oyun eğlence ahalisi iseler oyun halkı olarak, eğer onlar zikir topluluğu iseler, zikir topluluğu olarak kendisine gösterilir. Ölüme doğru ilk adımını atarken baştan sona bütün hayatı ile yüzleştirilir. Ölmekte olan kişinin yanında Kuran okunuyor olması bu sıkıntısını hafifletecektir. En büyük kolaylaştırıcıları ise Kuran ve sünnete uygun yaşanmış ihlaslı bir ömürdür. “Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz” hadisinin işaret ettiği gibi yaşarken dine sahip çıkıp maddi, manevi himet ettiyse Allah da o kuluna son anda yardım edecektir. O anın sıkıntılarını artıran sebepler ise hayattayken, ezan, Kuran okunurken, Allah ve dini anlatılırken saygısızlık yapmak iftira etmek zulm etmektir. Bunlar kişinin dilinin tutulmasına sebep olabilir. Peygamber efendimiz buyurdu: “Kim Allah’a kavuşmayı arzu ederse Allah da ona kavuşmayı arzu eder. Her kim Allah’a kavuşmayı çirkin görürse Allah da ona kavuşmaktan hoşlanmaz.” Bunu duyan Hz. Aişe peygamberimize sorar : “Ey Allahın elçisi! Hiçbirimiz ölümden hoşlanmayız ki. Bu durumda ne olacaktır?” Peygamberimiz: “ Ey Aişe öyle değil. Mümin ölümle karşılaştığı zaman Allah’ın rızası ve ikramıyla müjdelenir. O zaman onun için ölümden daha sevimli bir şey olmaz.”

Melekler ölüm anında mümin kula “Selam size. Yaptıklarınıza karşılık cennete girin.” Der. Ruhu alacak meleğe Allah “Kuluma benden selam döyleyin” demiştir. Meleğin ilettiği bu selam Allahın selamıdır. Mümin bu selamı alınca kalbi ferahlayacaktır. Bu melekler sadece ölüm anında değil; kabirde, yeniden dirilişte ve mahşerde yaşadığı her korku karşısında müminin yanında yer alacak ve onun korkusunu giderecektir. Korkmayın, üzülmeyin. Size söz verilen cennetle sevinin. Denecektir.

Abdulkadir Geylani Hz. Buyurdu:” Hiçbir mümin yoktur ki ölümü anında basireti açılmasın. O cennette kendisi için hazırlanmış şeyleri görür. Cennetin güzellikleri ona ulaşır.”

Peygamber efendimiz buyurdu:” Ölüm meleği mümine ve inkarcıya sorduğu ilk soru: Seni dünyaya geri gönderelim mi? Olur. Mümin gördüğü güzelliklerden sonra bu soruya korkarak cevap verir Beni gamlar ve kederler diyarı olan dünyaya mı geri çevireceksiniz. Beni bir an önce Rabbime götürün. İnkarcı ise beni dünyaya geri çevirin. Müslümanca bir hayat yaşayayım der. “

İyi kimselere Azrail iyi görünür. O kişinin yaşadığı hayata göre özel biçimde gelir. Mülayim olanın ruhu mülayim alınır.Kötü kişilere ise sevimsiz, ürkütücüi dehşet verici şekilde gelirler.

Hz. İbrahim merak edip Azraile sorar: “ Ey Azrail! Müminlerin ruhlarını alırken onlara nasıl görünüyorsun diye sorar. O haliyle Hz. İbrahime görünür Hz İbrahim gördüğü şeyin güzelliği karşısında mest olur. Ve der ki: Ey Azrail! Mümin ve salih bir insan hayatı boyunca yaptıklarına ödül olarak sadece bu güzelliği yaşamış olması bile ona yeter. Halbu ki cennet var, Rabbimin cemali var.” Buyurur.

Sait Alpsoy – Ölümü Sevmek

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
RvP 21:39 07.09.17
Allah razı olsun emegine sağlık

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Aliye 22:21 07.09.17
Cennet 22:26 07.09.17
Eloa 17:53 21.01.18
Allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Harudha 09:13 05.01.19
havzkevser 09:34 27.06.19
Rabbim iman üzere yaşayıp ,hüsn-ü hatimeye mazhar olan kullardan eylesin.Amin.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi