Özel Günler & Bayramlar

15 Mayıs Salı Günü İCTİMA VAKTİ - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Özel Günler & Bayramlar>15 Mayıs Salı Günü İCTİMA VAKTİ
Eloa 09:17 04.04.18
Ay, yerküresi etrafında, doğuya doğru hareket ederken, Dünya ile Güneş arasına girip, üçü de aynı hizâya gelir. Bu hâle, İctimâ (Conjunction-Kavuşma) denir. Ayın, Dünya’ya bakan yüzü Güneş’ten ışık alam yazılmıştır.
Ay, hareketine devam ederken, ictimâ hâlinden 80 ayrılınca (takriben 14 saat geçince), Güneş’in batışından sonra ufuktan 50 yüksekte iken, Ay’ın 57 dakika ihtilâf-ı manzarından dolayı yeni ayın hilâii görülemez. İctimâdan kurtulduğu vakit, Güneş hangi memlekette batmakta ise, yalnız o boylam derecesindeki memleketlerde görülebilir. Sonraki saatlerde veya gecede ise, bunların batısındaki memleketlerde de, Güneş battıktan sonra, 45 dakika içerisinde batı ufuk hattı üzerinde yeni ayın hilâli görülebilir. Semada, Ramazan-ı şerîf hilâlini aramak, bir ibâdettir.
Meselâ; bu senenin Ramazan ayının ictimâ vakti, 15 Mayıs Salı günü Türkiye saatine göre 08.48’dir. Ramazan ayının hilâli, ictima vaktinden 80 (Ortalama 12 saat) geçmeden evvel, hiçbir zamanda, hiçbir yerde görülemez. Bu sene Ramazan ayının hilâli, Türkiye saati ile bugün 20.20’de ilk defa, Güney Amerika’nın ortalarından itibaren görülmeye başlayacaktır.
15 Mayıs Salı Günü İCTİMA VAKTİ
Alıntı

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Havasokulu 08:36 06.07.18
Sayın @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...], konu paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up