Parapsikoloji & Spiritüalizm

Derin ve Yavaş Nefes Almanın faydaları - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Parapsikoloji & Spiritüalizm>Derin ve Yavaş Nefes Almanın faydaları
SiLence 01:36 02.02.17
Vücuttaki kan kalitesi, artmış olan oksijen oranı nedeniyle yükselerek sistemden toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bu sayede besinler daha iyi emilir ve sindirilir. Çünkü birçok sindirim sistemi organı bu durumda daha fazla oksijen alır ve daha iyi çalışır.

Düzgün ve kapsamlı nefeslerle İyi havalandırılan akciğerlerde verem mikrobu barınamaz. Yeterli oksijen alımıyla bütün bezler, iyi beslenmeleri sonucu enzimlerini yeterli oran da salgılayarak, biyokimyamızın en mükemmel hale gelmesini temin ederler.Doğru nefes almamız beyin, omurilik, sinir merkezleri ve sinirler dâhil olmak üzere bütün sinir sisteminin sağlığında düzelme sağlar. Bunun nedeni artan oksijen girişiyle sinir sisteminin iyi beslenmiş olmasıdır. Bu aynı zamanda vücudun her bölgesine ulaşan sinir sisteminden tüm vücuda sağlık yayılması anlamına gelir. Cilt gençleşir, kırışıklarda azalma yaşanır ve cilt pürüzsüzleşir. Kalp ritminin düzelmesiyle kan basıncının düşmesi, kan dolaşımının hızlanması, sindirimin kolaylaşması, stresle daha kolay başa çıkabilme, anti depresan ilaçlara bağımlılığı ve uyku düzensizliğini ortadan kaldırma bunlardan bir kaçıdır.Derin ve yavaş solunum kilo kontrolüne de yardımcı olur. Eğer fazla kilonuz varsa fazladan alacağınız oksijen yağlarınızın daha etkili yakılmasına yardımcı olur. Eğer fazla zayıfsanız fazladan alacağınız oksijen aç kalmış olan doku ve bezlerin beslenmesine yardımcı olur. Bir başka deyişle doğru nefes, doğru kiloya yardımcı olur.Derin solunum sırasında diyaframın hareketi iç organlara masaj etkisi yaparak bu organlardaki kan dolaşımını uyarır. Derin ve yavaş solunum kalbin yükünü önemli çlçüde hafifletir. Buda daha dinç, daha etkin ve kuvvetli bir kalp demektir. Ayrıca daha düşük tansiyon ve dolayısıyla daha az kalp hastalığı ihtimali anlamına da gelir.Yavaş, derin ve ritmik solunum, kasları gevşeterek kalp atışlarınızın düşmesini, Hormonal sistemin yavaşlamasını sağlayacak ve sonuç olarak vücutla birlikte zihninizin de rahatlamasına yardımcı olacaktır. Eğer sigarayı yakın bir zamanda bırakmışsanız, derin nefes alıp vermek oksijen alım miktarını yükselterek sigaranın zararlı etkilerini kısa zamanda azaltacaktır. Şüphesiz nefes alıp vermek sağlıklı insanlar için çok kolay bir iştir.Çoğu zaman "Nasıl nefes alıp vermeliyiz?" Konusunda durup konuşmayız, çünkü nefes alıp verme her zaman yaptığımız bir aktivitedir ve bizim hayatta kalmamızı sağlayan en önemli olaydır.Doğru nefes alıp vermenin önemini daha iyi anlamak için ilk önce yetersiz ve düzensiz nefes alıp vermenin zararlarına bir göz atmak gerekir. Organlarımıza oksijen taşınmasına yardımcı olan kalbimiz bu gibi bir durumda sıkıntıya düşen ilk organımız olabilir; yani kalp krizi geçirme olasılığımız artacaktır. Ayrıca kan basıncının yükselmesi, kanser, ani sancılar, zatürree, astım, konuşma problemleri, stresle başa çıkamama, düzensiz nefes alıp vermenin yol açabilecek ama bizim pek ender düşündüğümüz sorunlardır.Yeni başlayanlar için basit bir dörtlü nefes çalışması;Ciğerlerinizden havayı boşaltınız ve bu şekilde dörde sayarak kalınız.

Dörde sayarak nefes alınız, bütün ciğerlerinizi boğazınıza dek iyicene şişiriniz.

Dörde sayarak ciğerleriniz doluyken nefesinizi tutunuz.

Dörde kadar sayarak ciğerleriniz iyice boşalıncaya kadar nefesinizi veriniz.

Sonra tekrar baştan başlayınız.Bu nefes şekli kendinize uygun bir ritim buluncaya dek hızlı veya yavaş sayarak uygulanmalıdır. Bulduğunuz ritim dinlendirici ve rahatlatıcı olmalıdır. Bu ritmi bulduktan sonra nefesi bu şekilde birkaç dakika sayarak alıp veriniz ve sakinleştiğiniz zaman çalışmaya başlayınız.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Adalet 15:39 21.03.17
Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up