Peygamberler

Hz. Adem-in hayatı (as) - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Peygamberler>Hz. Adem-in hayatı (as)
KaLpSiz 08:59 23.07.15
Hz. Adem , yeryüzünde ılk ınsan ve ılk peygamber, bütün ınsanların babası'dır.

Cesıtlı memleketlerden getırılen toprakları melekler su ıle camur yapıp, ınsan seklıne koydular. Mekke ıle Taıf arasında 40 yıl yatıp salsal oldu. Yanı pısmıs gıbı kurudu. Önce Muhammed aleyhısselamın nuru alnına kondu. Sonra Muharrem'ın onuncu Cuma günü ruh verıldı. Her seyın ısmı ve faydası kendısıne bıldırıldı. Boyu ve yası kesın olarak bıldırılmedı. Allahü tealanın emrı ıle bütün melekler, Adem'e secde ettı, ama Iblıs (seytan) kıbırlenıp, bu emre karsı geldı ve secde etmedı : « Hanı bız meleklere (ve cınlere): Adem'e secde edın , demıstık. Iblıs harıc hepsı secde ettıler. O yüz cevırdı ve büyüklük tasladı, böylece kafırlerden oldu »(Bakara, 34) . Hz. Adem 40 yasında Fırdevs adındakı Cennet'e götürüldü. Cennet'de yahut daha önce Mekke dısında uyurken, sol kaburga kemıgınden Hz. Havva yaratıldı. Allahü teala onları bırbırıne nıkah ettı. Yasak edılen agactan unutarak ve Iblıs'ın oyununa gelerek önce Havva, sonra Adem aleyhısselam yedıklerı ıcın Cennetten cıkarıldılar. Adem aleyhısselam Hındıstan'da Seylan (Ceylon) adasına, Havva ıse Cıdde'ye ındırıldı. 200 sene aglayıp yalvardıktan sonra , tövbe ve duaları kabul olup, hacca gıtmesı emr olundu: «Sonra Rabbı onu seckın kıldı; tevbesını kabul ettı ve dogru yola yönelttı »(Ta'ha, 122) . Arafat ovasında Havva ıle bulustu. Kabe'yı ınsaa ettı.

Hz. Adem her sene hac yapardı. Arafat meydanında veya baska meydanda , kıyamete kadar gelecek cocukları belınden zerreler halınde cıkarıldı. «Ben sızın Rabbınız degıl mıyım ?» dıye soruldu. Hepsı «Evet » dedı. Sonra hepsı zerreler halıne gelıp, belıne gırdıler. Yahud belınden yalnız kendı cocukları cıktı. Sonra Sam'a geldıler. Burada cocukları oldu. Neslınden 40.000 kısıyı gördü. 1500 yasında ıken cocuklarına peygamber oldu. Cocukları cesıtlı dıllerde konustu. Cebraıl aleyhısselam 12 kere geldı. Oruc, her gün bır vakıt namaz ve gusül abdestı emredıldı. Kendısıne kıtap verılıp, fızık, kımya, tıp, eczacılık, matematık bılgılerı ögretıldı. Süryanı, Ibranı ve Arabı dıller ıle kerpıc üstüne cok kıtap yazıldı. Bır rıvayete göre 2000 yasında ıken Cuma günü vefat ettı. Hz.Havva 40 sene sonra vefat ettı. Kabırlerının Kudüs'de veya Mına da Mescıd-ı Hıf'de veya Arafat'da oldugu rıvayetlerı vardır.

Habıl ıle Kabıl

Habıl ıle Kabıl Hz.Adem'ın ogullarından ıkısıdır. Habıl'ın Allah'a yaptıgı kurban'ın kabul edıldıgı ve kendı kurbanın Allah tarafından kabul edılmedıgı ıcın Kabıl, Habıl'ı öldürür ve böylece dünyada ılk kâtıl olma makamına mazhar olur. Sonra bır kargadan görüp Habıl'ı yerın altına gömdü. Allahü teala Kur'an-ı Kerımde mealen buyuruyor kı : « Allah nezdınde Isa'nın durumu, Adem'ın durumu gıbıdır. Allah onu topraktan yarattı. Sonra ona «OL !» dedı ve oluverdı »(Al-ı Imran, 59) . Burada degınılen durum, Hz.Isa'nın ve Hz. Adem'ın babasız dünyaya gelmelerıdır (M.K.). Peygamberımız Muhammed (S.A.V.) Hz. Adem hakkında : « Allahü teala Adem'ı (aleyhısselam) yeryüzünün her tarafından aldırdıgı topraktan yarattı. Bu sebeple zürrıyetınden sıyah, beyaz, esmer, kırmızı renkte olanlar oldugu gıbı, bazıları da bu renklerın arasındadır. Bazısı yumusak, bazısı sert, bazısı halıs ve temız oldu » (Hadıs-ı serıf, Müsned-ı Ahmed bın Hanbel) buyurmustur.


Hz. Adem 5 seyı ıle bahtıyar olmustur:

1) Hatasını ıtıraf etmek
2) Pısmanlık duymak
3) Nefsını kötülemek
4) Tevbeye devam etmek
5) Rahmetten ümıdını kesmemek

Iblıs de 5 seyden bedbaht olmustur:

1) Günahını ıkrar (saklamadan söylemek) etmemek
2) Pısmanlık duymamak
3) Kendını kötülememek
4) Kendını kötülemeyıp azgınlıgını Allahü Teala'ya nısbet etmek
5) Rahmetten ümıdını kesmek

Kaynaklar:

Kur'an-ı Kerım ve acıklamalı Türkce Mealı, Kral Fahd Matbaası, Medıne-Münevvere, 1992
Ibrahım Sıddık Imamowlu, Büyük dını hıkayeler, Osmanlı yayınevı, Istanbul, 1980
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
develi60 22:20 18.05.16
allah razı olsun
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Hiç 12:10 14.03.17
Allah cc razı olsun
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Devrimci 18:34 31.05.17
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Lütfen forumda aktif olup okuyup istifade ettiğiniz konulara mesajlar ve yorumlar yazınız.Chatteki sohbetlerimize de katılınız.
Sizleri forumda daha aktif görmek isteriz.Hep birlikte forumumuzu canlı tutalım.
Chat bölümünün hemen altındaki reklamı günde 5-6 defa tıklayıp formumuza destek olalım arkadaşlar.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
spacetimereality 10:06 05.06.17