Psişik Yetenekler

2-Parapsikoloji akla ve mantığa ters düşer mi ?? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Psişik Yetenekler>2-Parapsikoloji akla ve mantığa ters düşer mi ??
Adalet 00:43 25.03.17
KAŞIK BÜKMEK

İddia: İnsanlar zihin gücüyle kaşık yada çatal gibi sert metalleri bükebilirler.

Bazı insanlar özel güçlere sahip olduklarına inanırlar. Bu güçlere Psişik güçler denir. Bu güçlerden biri de zihin gücüyle metal bükebilmektir (Telekinezi türüdür). Telekinezi ayrı olarak incelenmesi gereken bir konudur, bu sebeple burada popüler bir hale gelmiş olan kaşık bükmeyi inceleyeceğiz sadece.

Telekinezi: Canlı veya Cansız maddeleri zihin gücüyle etki edebilmektedir.

Kaşıkları bükme gösterisi özellikle 1970'li yıllarda İsrail doğumlu Uri Geller tarafından popüler bir hale getirilmiştir. Buna bazen anahtarlıklar da dahil edilmiştir, ve çalışmayı durdurmuş saatlerin birden çalışması, zihin okuma, başka cisimleri hareket edebilme, öngörülerde bulunma, kaybolmuş bir kişinin yerini tespit etme gibi başka güçlere de sahip olduğunu belirtmiştir. Kaşık bükme de ise seyircinin de katılmasıyla beraber ''Bük'' (''Bend'') kelimesi tekrarlanarak kaşığa ısı gidip büküldüğü görülmüştür, böylece herhangi bir güç uygulamadan, zihin gücüyle ve aynı zamanda seyircinin enerjisi de kaşığın bükülmesini sağlamıştır.

Sadece Bir İllüzyon Mudur?

Uri Geller'in yaptıklarıyla ikna olmayanların arasında James Randi, Richard Feynman ve Martin Gardner bulunuyor. Uri Geller basit bir hile yapmadığını ve paranormal güçlerin ona uzaylılar tarafından verildiğini söyledi. Richard Feynman ''Surely you're joking, Mr. Feynman'' (1985) adlı kitabında Geller'in kendisi ve oğlu için bir kaşığı bükemediğini yazmıştı.

''The Tonight Show'' adlı bir şovun sunucusu olan Johnny Carson (aynı zamanda amatör bir sihirbaz) James Randi'ye danıştı. 1973 yılında şova katılacak olan Uri Geller'in kendi eşyaları yerine eşyalar Carson tarafından seçildi. Geller'in bu eşyaları bükmesi istendiğinde ise o gece pek ''güçlü'' hissetmediğini söyledi. Bu başarısız gösteri sonucunda Uri Geller'in önceden hazırlanmış hileli eşyalar kullandığı düşünüldü.

Gerçekten de zihin gücü kullanıyorsa, bunu kanıtlamasını bekleyen James Randi kanıtı göremeyince Uri Geller'a ''Sahtekar/Dolandırıcı'' demesiyle hakaret etmesinden dolayı Uri Geller dava açtı, fakat davayı kaybetti. Bütün bunlara rağmen Uri Geller günümüze kadar popülerliğini yinede koruyabilmeyi başarmıştır, ve kaşık/çatal bükmek bir hobi haline gelmiştir. Kaşık bükmek artık büyük bir gizem değildir ve birçok İllüzyonist nasıl yapıldığını anlatmaktadır. Geller bu konuda şöyle dedi; ''Elbette benim gösterilerimi hile kullanarak yapabilenler var''. Ama kendisi hile yerine Psişik güçler kullandığını söyledi.

James Randi, Uri Geller hakkındaki gerçekleri bu videoda anlatıyor:

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

2007 yılında ''Magische Welt'' (Sihirli Dünya) adlı bir magazinde Geller bu sözleri kullandı; ''Artık doğaüstü güçlerimin olduğunu söylemeyeceğim. Ben eğlendiren bir kişiyim. İyi bir gösteri yapmak istiyorum. Karakterim bütünüyle değişti.''

Bu sözlerine rağmen, daha sonra ''Telepolis''e (Almanca bir internet magazini) daha önce bu söylediği sözler için skeptiklerin kendisini bir sihirbaz olarak düşünmesini sağlamıştır, ama bir sihirbaz olduğunu söylemediğini belirterek ''Artık doğaüstü bir gücümün olduğunu söylemeyeceğimi söyledim. Fakat bu gücün bende olmadığı anlamına gelmiyor'' diye de eklemiştir. Aynı röportaj da gösterilerini nasıl yaptığı soruldu, o da çocuklara şu mesajı verdi; ''Paranormali unutun. Kaşık bükmeyi unutun! Bunun yerine, okula odaklanın! Pozitif düşünen birisi olun! Kendinize inanın ve bir hedef belirleyin! Üniversiteye gidin! Sigara içmeyin! Uyuşturucuya dokunmayın! Ve başarıyı düşünün!''

Matriks Etkisi

Fakat bazı insanlar hala zihin gücüyle bunun yapılabileceğine inanmaktadır ve birçoğu da ''The Matrix'' (1999) isimli trilojinin ilk filminde bir sahnede Neo (Keanu Reeves) isimli karakterin önünde bir kaşığı büken çocuğun sahnesini oldukça etkili buldular. Bu film bazı kişilerin illüzyonun kaşık bükmekte değil, ama yaşadıkları evrenin asıl illüzyonun olduğunu düşündürtmüştür.

Gerçekten Zihnimizle Kaşığı Bükebilir Miyiz?

Skeptik Magazin ve Skeptikler Topluluğun başındaki kişi olan Michael Shermer bir kaşık bükme seansına katılarak bu iddiayı yakından inceledi. Daha sonra bükülen kaşıkları bir laboratuvara göndererek Metalürji uzmanları tarafından bunlar mikroskop altında inceledi, ve ısı ile değil ama mekanik bir şekilde (yani elin kuvvet uygulamasıyla) kaşığın büküldüğü tespit edildi. Bu sonuçlara rağmen başka insanlara kaşık bükmeyi öğretenler zihin gücü kullandıkları konusunda ısrarcı davranmaktadırlar. Michael Shermer'in videosuna buradan bakabilirsiniz: [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Doğrusu, doğada her cismin bir ''titreşim frekansı'' vardır. Bildiğimiz kadarıyla beynimizde düşüncelerimiz biyokimyasal reaksiyonlardır ve bunlar ses veya ışık gibi fiziksel dalgalar yaymaktadır, yani beynimiz her an bazı sinyaller ve dalgalar göndermektedir. Düşüncelerimizi kontrol edebildiğimizi düşünsek bile, bu dalgaların frekansını, şiddetini ve boyutunu kontrol edemeyiz. Eğer bu dalga şiddeti artsaydı, bir kaşığı mekanik bir kuvvet uygulamadan bükebilmek mümkün olurdu, fakat demin belirttiğimiz gibi bu şiddet isteğimiz üzerine artmaz. Bilimsel açıdan bu şiddeti cihazlarla arttırmak mümkün olabilir (buna amplifikasyon denir). Ama bu sefer bu şiddete dayanabilir miyiz bilmiyoruz.

Metalürji: Genel olarak Metali fiziksel ve kimyasal açıdan inceleyen Metal Bilimidir. Aynı zamanda metallerin kullanımıyla ilgili bir teknoloji türüdür.

Amplifikasyon (Amplification): Doğal yada yapay bir şekilde sinyali güçlendirmektir.

Ekstra Araştırmalar:

(1) İllüzyon Gösterileri
(2) Uri Geller
(3) James Randi
(4) Michael Shermer
(5) Martin Gardner

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
SiLence 13:14 20.04.17
Emeğinize sağlık teşekkürler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Havasokulu 01:32 30.05.18
Sayın Adalet, konu paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up