Psişik Yetenekler

Çakralar ve astrolojik bağlantılar - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Psişik Yetenekler>Çakralar ve astrolojik bağlantılar
madlen 02:57 25.03.17
7 ana çakramızın her biri vücudumuzda sinir ağları merkezlerinin üzerinde yer alır. Bu enerji sistemi her insanda aynıdır. Farklı olan bu sistemi nasıl ve hangi kalitede kullandığımızdır.


Çakralar bedenimizde bulunan enerji merkezleridir. Çakra kelimesi tekerlek, çark anlamına gelir. 7 ana çakramız vardır ve her bir çakra vücudumuzda pleksus adı verilen sinir ağları merkezlerinin üzerinde yer alır. Bu enerji merkezleri ruhsal, fiziksel ve mental yönlerimizi dengede tutmaktan sorumludurlar. Bu enerji sistemi her insanda aynıdır. Farklı olan bu sistemi nasıl ve hangi kalitede kullandığımızdır.

Eski öğretilere göre her bir çakra bir gezegen tarafından yönetilir. Çakralar kendi yönetici gezegeninin doğasını ve özelliklerini taşır. Doğum anımıza göre çıkarılan astroloji haritamız doğduğumuz anda gezegenlerin konumlarını ve birbirleriyle etkileşimlerini gösterir. Astroloji haritamız bize ruhsal, fiziksel ve mental yönlerimizi tarif ederken, 10 gezegenin bizi nasıl şekillendirdiğini, çakralarımızı ve tüm enerjisel bedenimizi de nasıl etkilediğini görmemizi sağlar.

Bu dünyada ilk nefesimizi aldığımız an varlığımızın hücresel düzeyine damgalanmış ve bizim bir parçamız olmuştur. Tüm insanlıkta bizimle birlikte o anı yaşamış ve bir sonraki an gelmiş, hayat akmaya devam etmiştir. Ancak doğum anımızdaki o bağlantıyla biz o anı yavaşlatır, tüm hayatımıza yayar ve tüm insanlık için 'o an'ı arındırma dengeleme sorumluluğunu üstleniriz. Hayatımız süresince kendi doğum anımızı kusursuzlaştırma gücüne sadece kendimiz sahibiz. Kendimizi tanıdıkça ve dengeledikçe yaşamımızın evrensel bir bütünlük kazandığını hissetmeye başlarız.İçimizdeki 7 çakra

İçimizdeki 7 çakra tüm gezegen sisteminin bir yansıması gibidir. Bir anlamda insan kozmosu yansıtan bir mikrokozmostur. Dolayısıyla güneş sistemindeki enerjilerle simgelenen evrensel enerjiler bizim içimizde de mevcuttur.

Vücutta 88 000 çakra olduğu kaydedilmiştir. Bunlar omurga boyunca yer alırlar ve endokrin sistemi ile yakından ilgilidirler. Çakralar alıcı, dönüştürücü ve enerji transfer edici araçlardır. Eterik (göksel) bedende yer alırlar. Üzerlerinde taçyaprakları bulunan borular gibidirler, titreşim ne kadar düşükse taç yaprak sayısı o kadar azdır.

Örneğin, kök çakrada yalnızca dört taçyaprak varken, taç çakrada bin dolayında vardır. Her çakranın merkezinden omurgaya giden bir sap vardır ve bunun içinde her çakrayı onunla ve birbirleriyle birleştiren bir enerji kanalı akar. Her çakranın bir önü bir de arkası vardır. ''Çakra'' sözcüğü 'Tekerlek'in Sanskritçe'sidir ve çakralar sürekli dönerek döndükleri yöne ve kişinin cinsiyetine bağlı olarak enerji alır ya da verirler.

Yönler cinsiyetlere göre birbirine terstir ve her çakrada değişiktir. Çakralar tıkanır ya da birbirleriyle uyumsuz olursa o zaman bu hem enerji bedenlerini hem de fiziksel bedeni etkiler.

Çakralar:

1. Çakra Kök Çakra

Kök çakranın yeri omurganın dibinde, aşağıya doğrudur. Rengi kırmızıdır ve toprak elementiyle bağlantılıdır. Dört yapraklı bir lotus ile simgelenir. Kemikler, dişler, tırnaklar, omurga, anüs, rektum, bağırsak kolonu, prostat bezi, kan ve hücre yapımı.

Adrenal bezlerle bağlantılıdır. Aynı zamanda taç çakra ile karşılıklı olarak bağlıdır. Bu çakra hayatta kalmak ve üreme ile ilgilidir. Eğer bu çakra tıkalıysa hem fiziksel hem de duygusal enerjiniz düşük olabilir.

Eski öğretilere göre, Kök çakra saflık, masumiyet, saf neşe, bilgelik, doğru yön hissi, dünya ve yaşamla güçlü bağlantı kurmamızı sağlar. Eğer bu çakramız güçlü ise hareketlerimizde bilgelik ve kararlılık, yaşamımızda doğru seçimleri yapma gücü verir.

Bağlantılı burçlar ve gezegenler:

Koç burcu ve Mars gezegeni burçlar kuşağında cana yakın ve dostça tutumlu fiziksel gücü ve hareketi simgeler. Marsın enerjisi yoğun, doğal ve içgüdüseldir. Olumlu Mars enerjisiyle eylemlerimiz doğal,güçlü, dinamik ve cesurdur.

Bu enerjiyle yaşam gücümüz artar, yaşamımız,sevinçli, coşkulu, arzulu, heyecanla dolu olur.Astrolojide Mars gezegeni kişinin cinsel gücünü yönetir. Kötü etkilenmiş Mars kişiyi aşırılıklara götürür. Aynı şekilde kök çakra da cinsel organları yönetir ve bu çakranın tüm aşırılıklardan, masumiyete aykırı her şeyden dolayı hassasiyeti zedelenir.

1. çakramız güçlendikçe içimizdeki saflığı hisseder, ona uygun yaşamak isteriz.

Boğa: Dünyaya yakınlık,sahip olma, kararlılık, maddi zevk.

Akrep/Plüton: Cinsel güç,dönüşüm, yeniden doğuş.

Oğlak/Satürn: Kararlılık, temel yapı2. Çakra Sakral Çakra

Bu çakra kasık kemiğinin üstü ve göbek deliğinin altında bulunur. Rengi turuncudur ve elementi su'dur. Altı yapraklı lotus ile simgelenir. Sağlık, keyif ve hastalıklara karşı bağışıklık çakrasıdır. Şu fiziksel bölgeler ile bağlantılıdır: Leğen kuşağı kemikleri, üreme organları, böbrekler, mesane ile vücut sıvıları; örneğin kan, lenf, mide özsuları ve semen.

Yumurtalık, prostat bezi ve testis denen erbezleri ile ilgilidir. Bu çakra cinsel enerji ve yaratıcılık ile ilgilidir ve bütün hayatın kaynağı kabul edilen su elementi ile bağlantılıdır.

İlişkilerimiz, özellikle karşı cinsle olanlar bu merkezden etkilenir. Bu çakradaki dengesizlikler yumurtalık kistleri, göğüslerdeki yumrular, rahim boynu kanseri, prostat sorunları, iktidarsızlık gibi vücudun cinsel bölümlerini etkileyen durumları gösterir.

Sakral çakranın en önemli işlevi, karındaki yağ hücrelerini parçalayarak, beyindeki beyaz ve gri hücreleri yenilenmesi için gerekli olan enerjiyi sağlamak ve düşünce kapasitemizi beslemektir. Bu çakra içimizde estetik, sanatsal, bilimsel ve her alanda yaratıcılığımızı destekler. Kolay kavrama, hayatımızdaki problemlere yaratıcı çözümler geliştirme ve zeka bu çakradan yönetilir.

İlgili gezegenler ve burçlar: Merkür/İkizler, Başak

Kadim bilgilere göre saf bilgi Evrensel bilinç'ten bu çakra sayesinde bize ulaşır. Merkür de ruh, madde ve akıl arasında bir köprü görevi görür; güzel sanatları ve bilimi yönetir. Astroloji haritanızda da güçlü bir Merkür enerjisi en karmaşık düşünceleri, en anlaşılmaz kavramları birleştirebilir.

Merkür etkisi altındaki kişilerin zihinleri sürekli hareket halindedir. Bu sinirli çabuk parlayan ve sabırsız bir mizaç yaratabilir. 2. çakra enerjisi de çok kullanıldığında benzer bir sonuç yaratır. Dengeli çalışan bir sakral çakra kişinin saf bir dikkatle sağlıklı kararlar alabilmesini sağlar.

Yengeç/Ay: Duygu zenginliği,alıcılık, verimlilik.

Terazi/Venüs: Kişinin kendine ilgi göstermesi, bedensellik,yaratıcılık.

Akrep/Pluto: Bedensel arzu, cinsel birleşme, kişinin egosunu terkederek dönüşmesi.

3. Çakra Solar Pleksus Çakrası

Solar pleksus çakrası göbeğin yukarısında ve kaburgaların dibinde yer alır. Rengi sarıdır ve ateş elementiyle bağlantılıdır. On yapraklı bir lotus ile simgelenir. Bu, güneşten aldığı gücü, onları sağliklı tutmak üzere diğer çakralara ileten çakradır. Bize hem ruhsal hem de fiziksel enerji verir. Sırtın alt kısmı, abdomen, sindirim sistemi, mide, omurga, safrakesesi ve otonom sinir sistemi.

Pankreas ile bağlantılıdır. Bu merkez başkalarının titreşimlerini algılamamıza yardımcı olur ve bizim titreşimlerimizi de başkalarına yansıtır. Bu çakranın dengesiz olması, huzursuzlık, sürekli etkin olmak isteği ve kendini kanitlamak arzusu verir.
Bu çakra kadim öğretilere göre içimizde tatminkarlığı, dengeyi, ahlaklığı olmayı, cömertliği ve evrimleşme gücünü temsil eder.

3. çakramız dengedeyse maddi ve manevi hayatımız son derece bereketli olur. Sahip olduklarımızdan dolayı memnun ve son derece cömert olabiliriz.

3. Çakranın iki yönü vardır. Bir taraftan ne kadar bolluk girerse, diğer taraftan o kadar evrene yayılır ve bu döngü sürer. Evren ihtiyacımız olan her şeyi sağlar ve daha fazlasını isteme gereği duymayız.
İlgili burçlar ve gezegenler:

Jüpiter/Yay: Yaşam deneyimini kabullenme, gelişim, genişleme, sentez,bilgelik, bütünlük
Jüpiter hak, adalet ve dürüstlüğü, din ve felsefeyi yönetir. Kişiyi doğuştan ahlaklı, erdemli ve dürüst yapabilir. 3. çakramız da bunlarla ilgilidir. Bu çakra geliştikçe adalet duygumuzu ve yüksek insani erdemlerimizi hayatımıza geçiririz.

Ruhani olarak evrimleşme daha iyi bir insan olma arayışında oluruz.Kötü çalışan bir Jüpiter enerjisi dengesiz, kararsız bir kişiliği belirler. Kişi tüm düşüncelerinde yobazlığa varan bir fanatizme ve aşırılığa kaçabilir. Borca girebilir, gelişigüzel her şeyi ödünç alabilir. Lükse düşkündür.

Aslan/Güneş: Sıcaklık,güç, bolluk, takdir toplamak, güç, toplumsal mevki için uğraşma.

Başak/Merkür: Sınıflandırma, analiz, kendini adama, hizmet etme.

Mars: Enerji, faaliyet,eyleme geçme, öne çıkarma.4. Çakra Kalp Çakrası

Kalp çakrası, kalp üzerinde bulunur. Rengi yeşil veya bazen pembe ve altın rengidir. Elementi havadır. On iki yapraklı bir lotus ile simgelenir. Kalp, sırtın üst kısmı, akciğerlerin alt bölümü, kan ve dolaşım ile cilt ile bağlantılıdır.

Bağlantılı olduğu bez, bağışıklık sistemini uyarıp kuvvetlendirmeye yardımcı olan timüstür. Bu, vücudun merkezindeki çakradır; fiziksel olanla yakından ilgili ve daha düşük titreşimli çakralar ile daha ruhsal, daha yüksek titreşimli çakralar arasında bir köprü oluşturur. Bu çakra kayıtsız şartsız aşk, ilişki, kabul etme, dönüşüm, güçlü iyileşme ile ilgilidir.

İyi işlemiyorsa çabalarınızın yeteri kadar takdir görmediğini düşünebilir, hayal kırıklığı içinde olabilirsiniz. Başkalarından sevgiyi kabul etmekte zorlanabilir veya her hangi bir şeyi almayı beceremeyebilirsiniz.

Sevgiye ihtiyacınız olmadığı yalanına kendinizi inandırmaya çalışabilir ve acılara karşı bir iç zırh geliştirebilirsiniz. Büyük ve geniş bir göğüs yapısı taşıdığınız zırhın büyüklüğünü gösterebilir.

Bu çakra çok yetersiz çalışıyorsa başkalarının sevgisine karşı bağımlı olabilir,duygusal yaralanmalara aşırı hassas bir yapı geliştirebilirsiniz.

Sevgi eksikliğinizi kapatmak için aşırı derecede arkadaş canlısı gibi davranabilirisniz. Veya bu çakra tamamen kapalı ise aşırı kalpsiz ve taş kalpli biri gibi davranabilirsiniz.

Bağlantılı gezegenler ve burçlar:

Venüs/ Boğa-Terazi: İlişki, sevgi,uyum arayışı.

Sevgiyi, güzelliği ve sanatı simgeleyen Terazi burcunun yöneticisi Venüs gezegenidir.
İyi çalışan Venüs enerjisi bulunduğu her ortamda uyum ve güzellik yaratır. İnsanlara memnuniyet verir. Astroloji haritasında güçlü bir Venüs kişiye kayda değer bir güzellik verir.

Bu kişinin iç dünyasından yansıyan bir güzelliktir, tavırlara, davranışlara yansır. İncelik, sevimlilik , insanlarda iyi duygular uyandırabilme ve insanları dönüştürebilmemizi sağlar. Kalp çakra açıldıkça saf ruh olduğumuzu daha çok hissederiz. Kalbimizde uyanan saf sevginin enerjisi kendiliğinden çevremize yayılır, çevremizdeki insanlarında içinde bu iyi duyguları uyandırır.Aslan/Güneşuygusal sıcaklık, içtenlik, cömertlik.

Satürn: Bireysel egodan kurtulma böylece gerçek sevgiyi mümkün kılma.

5. Çakra Boğaz Çakrası

Boğaz çakrası boğazda bulunur. Rengi açık mavi ya da gümüştür. Elementi havadır. 16 yapraklı lotus ile simgelenir. Boyun, boğaz ve çene, kulaklar, ses, soluk borusu, bronşlar, akciğerlerin üst bölümü, yemek borusu ve kollar ile ilgilidir.

Bağlı olan bez büyümede, kalsiyum düzeyinin dengelenmesinde ve yiyeceklerin enerjiye dönüştürülme hızında önemli bir rol oynayan tiroittir.

Bu merkez yaratıcılık, kendini ifade ve iletişim ile ilgilidir. Bu çakranın kötü işleyişi kendi içinizde iletişimin zayıflamasına neden olabilir; beden ile zihin arasındaki iletişimin zayıflaması sonucunda, düşüncesizce hareketler sergilenebilir.

Kekeleme de ortaya çıkabilir ve ifade hissiz, soğuk, kaba hale gelebilir. Kendini ifade edememe korkusu da görülebilir. Eski öğretilere göre bu merkez bütünün bir parçası olduğumuzu hissetmemizi sağlar. Evrenle,tabiatla, diğer insanlarla birlik duygusunu bu çakramız açık olunca yaşarız.

Doğruyu ve yanlışı ayırt ediciliğimizi kullanarak anlamamız bu çakrayla mümkündür. Ayrıca bu merkez bize hayatın tüm zorluklarına rağmen bir oyun olarak görme ve bu oyunda, rolümüzü yaşarken bundan neşe duymamızı sağlar.


Bağlantılı gezegenler ve burçlar:

Satürn/Oğlak-Kova:Oğlak ve Kova burçlarının yönetici gezegeni Satürn'dür. Haritamızdaki gerilimli Satürn açıları hayatta kendimizi yalnız hissetmemize sebep olur. Satürn sert bir öğretmen gibidir.

Astroloji haritamızda Satürn hangi konumdaysa bize hayatımızın o alanıyla ilgili sınavlar verir ve zayıf noktalarımızı geliştirmemizi sağlar. İnsanın karakterinde henüz tamamlanmamış eksiklikleri ortaya çıkarır. Kimi zaman kısıtlar, atılımları boşa çıkarır, engeller yaratır. Bunu verdiği dersi öğrenmemiz için yapar.

Biz dersi öğrenip sınırlarımızı bilince bu kez Satürn bize hayatımızda istikrar, sağlamlık ve bağımsızlık verir. Kötü çalışan bir Satürn ve 5. çakra hayatın iyi taraflarını göremeyen karamsar ve kendine acıyan bir kişilik yaratır.

İkizler/Merkür:İletişim, bilgi,deneyim alışverişi.

Mars: kendini ifadede aktif olmak.

Uranüs: bilginin ve bilginin iletimi, bağımsızlık.

6. Çakra Üçüncü Göz ya da Alın Çakrası

Üçüncü göz ya da alın çakrası, kasların arasında, burnun üzerinde bulunur. Rengi mordur ve 96 yapraklı lotus ile simgelenir. Yüz, gözler, kulaklar, burun, sinüsler, beyincik ve merkezi sinir sistemi ile ilgilidir. Ona bağlı olan bez, endokrin sistemdeki diğer bezleri dengeleyen yönetici bez olan hipofizdir.

Bu merkez sezgi, ruhsal farkındalık ve yüksek zihinsel güçlerin, hafızamızın merkezidir. Burası, düşüncelerimizin madde halinde ortaya çıkabildiği, dış dünyamızda zihnimizi kullanarak değişimler yapabildiğimiz yerdir. Bu çakra uyumlu çalışmadığında, zihinsel özellikler, mantık ve idrakın hepsinin akıl tarafindan süzülmesine fazla önem vermekle birlikte, çok önemli olma hissi verir. Aynı zamanda, kafa karışıklığı hali de getirebilir.

Bu çakra uyumlu çalışıyorsa sezgisellik ve içgörü yetenekleri gelişecek uyumsuz çalışmada ise zihinsel alan fazlasıyla ortaya çıkacaktır.

Kişi yaşadıklarını doğal dengenin kozmik kanunlarıyla bütünleştirme yeteneğinden yoksun olacaktır. Entellektüel bir kibirle ruhsal içgörüyü reddetme veya bu yeteneği güç gösterileri ve başkalarını etkilemek amacıyla kullanmaya da kalkabilir.
Bağlantılı gezegenler ve burçlar:

Güneş/Aslan:Bu çakra içinde ego ve şartlanmalarımızı barındırır. Güneş ise astrolojik haritamızda bulunduğu burcun enerjisine göre kişiliğimizi ve benlik duygumuzu oluşturur. Anahtar kelime 'Ben'dir.

Güneşimizin bulunduğu burç ana burcumuzdur ve ruhun dünyaya gelişinde bulunduğu gelişme basamağını ve bu yaşam süresince öğrenmesi gereken dersleri belirler.

Kimlik duygumuzu oluşturur. Her birimiz kendimizi başkalarından ayıran değişik kimliklere sahibizdir. Ailemiz, eğitimimiz, seçtiğimiz arkadaşlar, dünya görüşümüz , tuttuğumuz takım…vb. Ancak hepsi egomuzun yarattığı kimliklerdir.

Bu çakralar açıldıkça ego ve şartlanmalarımız varlığımıza hükmedememeye başlar. Kendi içimizde daha derin bir kimlik olan ruhumuzu algılarız. Saf ruh olduğumuz gerçeğini ve alçak gönüllülüğü içimize oturtmaya başlarız.

Haritada baskın bir güneş enerjisi kişiyi kendini beğenmiş; egoist ve kibirli yapabilir.

6. çakrayı tıkayan da kişiyi diğer insanlardan özel olduğunu düşündürten bu kibirdir. Bunun yanı sıra herkesin içindeki saf ruhu algıladıkça, affedicilik içimizde bir güneş gibi doğar.

Merkür: Entellektüel ve akılcı düşünce.

Yay/Jüpiter: Holistik düşünce iç ilişkileri farkına varma.

Kova/Uranüs: ilahi olarak esinlenmiş düşünce, yüksek bilgi sezgi.

7. Çakra Taç Çakra

Kadim öğretilere göre Taç çakra başın ortasında, tepede yer alır. Renkleri mor, çivit mavisi, beyaz ve altın rengidir. 1.000 yapraklı lotus ile simgelenir. Beyin ve epifiz beziyle bağlantılıdır.

Bu, yedi çakra içinde en yüksek titreşime sahip olanıdır, insan mükemmeliyetinin en üst noktasını temsil eder, ruhumuzun olduğu yerdir. Buraya kozmik ışınlarla bağlanırız. Bu çakra sayesinde her şeyle bütünleşebilirsiniz. Eğer bu merkezimiz açık değilse, o zaman kendimizi ayrı düşmüş ve bölünmüş hissederiz, acı duyarız. Doğa ve güzel şeylerle zaman geçirmek bu çakrayı geliştirir.

Bağlantılı gezegenler ve burçlar:

Ay/Yengeç:Yengeç'in yönetici gezegeni, Ay'dır. Ay duyguları, içgüdüleri ve zihnimizi yönetir. 7. çakranın açılması hem kendi içimizdeki enerji merkezlerinin bütünleşmesini, hem de kozmik enerjiyle güçlü bir şekilde bütünleşmemizi sağlar.

Bu bütünleşme kişiyi bilinç ötesine taşır. Ay astrolojide kişiliğimizin bilinçsiz yönünü, bir anlamda bilincimizin ötesini anlatır. Doğum anında kuvvetli bir ay kişiyi duyarlı, empatik, sezgisel, yaratıcı, fedakar ve ruhani yaradılışlı yapar.

Ay içimizde verimliliği, dişiliği, gelişmiş annelik duygularını simgeler. Ay'ın baskın olduğu bir haritamız varsa kişilik değişkendir. Çünkü Ay burçlar kuşağını en hızlı dolaşan gök cismidir.Yansıttığı enerji sürekli bir değişim ve akış içindedir.

Ay aynı zamanda yüksek uyum yeteneği de verir. Aynı şekilde evrende de sürekli bir değişim ve akış mevcuttur. 7.çakramız açık olduğunda ve evrensel enerjiyle bağlantı sağlandığında, kendi varlığımızı bu büyük Akış 'la uyum içerisinde hissedebiliriz.

Satürn: Maddenin ilahi alana yönelmesi.

Neptün/Balık: Sınırların yıkılması, kendini adama, ilahi olanla birlik.

Kaynaklar : Sajha yoga portal, Chakra El Kitabı S. Sharamon –B.J.Baginski

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
SiLence 11:10 21.04.17
Paylaşım için teşekkürler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Tuana 11:20 21.04.17
PayLaşım İçin TeşekküRLeR..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Deniz 08:47 21.06.17
Havasokulu 10:22 01.06.18
Sayın madlen, konu paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi