Psişik Yetenekler

Sinestezi (Beyinin Gizemli Oyunu) - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Psişik Yetenekler>Sinestezi (Beyinin Gizemli Oyunu)
madlen 03:40 25.03.17
SİNESTEZİ

Sinestezi, bilinçli zihinsel olayların tetiklemesiyle ortaya çıkan bilinçli bir duyusal bir deneyimdir. "Synesthesia", Yunanca syn : (birlikte) ve aesthe-sis: (algılamak) sözcüklerinin birleşiminden oluşan istemsiz bir deneyimdir. Birleşmiş duyular ya da "eşduyum" olarak da ifade edilebilir.

Sinestezi basitçe açıklanırsa duyu kesişimi olarak adlandırılabilir. Sıkça bilinen bir ifadeyle "renkleri duymak, sesleri görmek" olarak ifade edilir. Çeşitli duyular birbiri ile ilintilenir ama bu doğuştan gelir ve bilinçdışı etkenler ve anılardan bağımsızdır. Örneğin bazı sinestezikler çorbanın üçgen mi altıgen mi olabileceğini tartışırken bir başkası notaları renkler ile algılar..
Şu an bilim adamları sinestezinin bir hastalık mı yoksa verilmiş bir yetenek mi olduğunu tartışıyorlar. Bazıları duruma tedavi yöntemleri bulmuş bile.
Aslında sinestezinin kökleri eski insanlara dayanıyor, insanlarda eskiden işlevli olan bu durum dil gelişimine ve beynin bu bölgelerine katkıda bulunmuş. Zamanla bir çok insanda kaybolmuş ama günümüzde hiç de azımsanamayacak ölçüde sinestezik vardır.
Sinestezikler genelde durumu sözcüklerle açıklamakta zorlanırlar, küçükken bütün insanların öyle olduğunu düşünmüşlerdir. Sinesteziyi söylenir söylenmez anlayabilirler, bu da ortak bir özelliktir. Deneyimlemekten kaynaklanır.
Günümüzde sinestezinin hafif düzeyleri sıkça görülmektedir. Örneğin günlerin, sayıların renklerinin olması gibi. Bu gibi durumları basit bilinç koşullandırmalarından ayıran en belirleyici özellik ise bunların bir ömür aynı kalmasıdır. Örneğin pazartesi sizin için sarı ise 5 yıl sonra sorulduğunda da yine sarı olacaktır.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İlkcan 15:32 05.04.17
Aman Allah neler varmış ya

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Aklion 01:19 07.04.17
Teşekkürler anlatımınız için...

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Deniz 11:38 21.06.17
ilk kez duyduğum bir kavram. paylaşım için tşkler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Havasokulu 21:57 31.05.18
Sayın madlen, konu paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi