Rukye ve Tedavi

unutkanlık için dua 5 günde muazzam etkili - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

1 2 
Rukye ve Tedavi>unutkanlık için dua 5 günde muazzam etkili
Aliye 21:44 12.07.17
Unutkanlık için dua 5 günde toplam 19 okumada muazzam etkili

İslam dünyasında en yaygın okunan dualardan biri de hiç kuşkusuz ki Ala suresi ile icra edilen unutkanlık için duadır. Unutkanlık için duanın, Kuran suresi ile yapılan bu türü en etkili sonuçların alındığı dua örneğidir. Okunup uygulanması son derece kolay olup sadece 5 gün sürmektedir ve dua toplam 19 defa okunmaktadır.Unutkanlık için duanın geçmişi ta Hz. Peygamberimiz dönemine kadar gider.
Rivayetere göre bu dua sahabelere iki defa öğretilmiştir. Birincisinde Hz. Ali, Kuran’ı ezberlemeyi kolay öğrenmek için Hz.Peygamber’den bu duayı öğrenmiş ikincisinde ise Buhari, hadisleri unutmamak için bu duayı İslam peygamberinden bizzat almıştır.

Yüzyıllardır en yaygın okunan unutkanlık için dua örneğine geçmeden önce İslam alimlerinin “unutkanlık” kavramına bakışını ve unutkanlık duasının usul ve adabına yönelik bazı bilgileri sunmakta fayda vardır.

İslam alimlerine göre unutkanlığın sebepleri nelerdir?

Unutkanlık için dua hakkında bilgi veren İslam alimleri unutkanlığın sebepleri olarak şu hususları dile getirmişlerdir:
Uyku düzenindeki bozukluk
Sabah namazı vaktinde uykuda olmak
Avret yerlerine uzun uzun bakmak
Banyoda küçük abdest yapmak
Uzun süre gusül abdesti almadan dolaşmak
Vesveseye kapılmak, ruhsal huzurdan yoksun olmak
Ekşi elma yemek
Mezar yazılarını okumak
Çok fazla stres yaşamak, dünyanın maddi meseleleri ile çokça ilgilenmek
Uzun süre boş durmak ve bir işle meşgul olmamak
Tuzlu, kırmızı et yemek
Sıkılmadan ve gözü kara günaha tevessül etmek

Unutkanlık için dua ederken şu hususların da zihni güçlendirdiğini unutmayınız

İslam alimleri unutkanlık için dua hakkında bilgi verirken bazı hususların zihni güçlendirdiğini vurgulamışlardır. Bu sıralanan hususların bir kısmı sünnetten alınmıştır ancak bir kısmı İslam alimlerince zaman içinde öğüt olarak öne çıkıp benimsenmiştir.
İşte zihni kuvvetlendirip unutmayı engelleyen bazı hususlar:
Günde en az 6 saat düzenli uyumak
Sabah namazları vaktinde mutlaka ayakta olmak
Abdestli dolaşmaya gayret etmek
Kuran’ın kısa surelerini ezberleyip gün içinde sık sık okumak
Esmaulhüsna denilen Allah’ın güzel isimlerini ezberleyip gün içinde okumak
Bal yemeye dikkat etmek, güneşli günlerde dışarıya çıkmak
Bol bol balık ve ceviz yemek
Tövbe etmek ve şükürde bulunmak
Allah’ı bolca anmak ve onun elçisi Muhammed Mustafa’ya salavat getirmek


Unutkanlık için duanın belli bir zamanı var mıdır?

Evet, unutkanlık için duanın belli bir zamanı vardır. Bu dua, yatsı namazı sonrası uyumadan hemen önce yapılır ve öylece uykuya geçilir. Bazı dua alimleri unutkanlık için duanın sabah namazı ile gün doğumu arasındaki vakitte de yapılabileceğini beyan etmiştir. Fakat alimlerin büyük bir kısmı yatsı namazı sonrasında mutabıktır.

Unutkanlık için dua etmeden önce yapılacaklar nelerdir?

Dua öncesinde kişi abdestli olsa dahi tekrar abdestini tazelemelidir. Zira dua için özel olarak abdest almak hem bedensel bir temizliktir hem de ruhi bir arınmadır.

Unutkanlık duası, yalnız bir ortamda yapılır. Dua öncesi euzubesmele çekilmesi, kıbleye dönülmesi ve diz çökülerek dua edilmesi gerekir.

Unutkanlık için dua nasıl yapılır?

Dua toplam 5 gün sürer. Ancak duanın her gün okunma sayıları birbirinden farklıdır. Toplamda 19 defa okunan duanın gün gün okunma sayıları şöyledir:

1.gece 1 defa
2.gece 2 defa
3.gece 4 defa
4.gece 5 defa
5. gece 7 defa okuma gerçekleştirilir.

Eğer kişi Ala suresini ezberlemekte zorlanıyorsa bir kağıt parçasına surenin lafızlarını yazarak da duayı okuyabilir. Bunda bir mahzur yoktur.

Unutkanlık için duanın sözleri

Unutkanlık için duanın sözleri aslında Kuran’ın Ala suresidir. Bu surede geçen şu ayeti kerime duanın en önemli noktasını teşkil etmektedir.

“Sana ( Kuran’ı ) okutacağız ve Allah dilemedikçe unutmayacaksın. O, açık olanı da bilir, gizli olanı da.” ( A'lâ : 6-7)

Dikkat edilirse burada Allah’ın dilemedikçe kulun “unutmayacağı” vurgusu yapılmaktadır. Ancak unutkanlık duası yapıldığında sadece bu ayeti kerime okunmaz, bütün Ala suresi okunur.Unutkanlık için duada kişi abdest alıp euzubesmele çektikten sonra Ala suresini okuyacaktır:

“Sebbihısme rabbikel'a'la. Elleziy haleka fesevva.Velleziy kaddere feheda. Velleziy ahrecelmer'a. Fece'alehu ğusaen ahva. Senukriüke fela tensa.İlla maşaallahü innehu ya'lemülcehre ve ma yahfa. Ve nüyessirüke lil yüsra. Fezekkir in nefe'atizzikra. Seyezzekkerü men yahşa. Ve yetecen nebühel'eşka. Elleziy yaslennarel kübra. Sümme la yemütü fiyha ve la yahya. Kad efleha men tezekka.Ve zekeresme rabbihi fesalla. Bel tü'sirunel hayateddünya. Vel'ahıretü hayrün ve ebka. İnne haza lefissuhufel'ula. Suhufi ibrahiyme ve musa.”

Merak edenler için surenin Türkçe mealini de sunuyoruz. Ancak bilinmelidir ki dua edilirken sadece Arapça kısım okunacak ve sure bitince “amin” denilerek dua bitirilecektir. Buradaki Türkçe meal sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Ala suresinin Türkçe meali

“Rabbinin yüce adını tesbih et. Yaratıp düzene koyan O'dur. Takdir edip hidayeti gösteren O'dur. Otlağı çıkaran. Sonra da onu karamsı bir sel köpüğü haline getiren O'dur. Bundan böyle sana Kur'ân'ı okutacağız da unutmayacaksın. Yalnız Allah'ın dilediği başkadır. Çünkü o açığı da bilir, gizliyi de. Seni en kolay yola muvaffak kılacağız. Onun için öğüt ver, eğer öğüt fayda verirse. Saygısı olan öğüt alacaktır. Pek bedbaht olan da ondan kaçınacaktır. O ki, en büyük ateşe girecektir. Sonra ne ölecek onda, ne de hayat bulacaktır. Rabbinin adını anıp namaz kılan. Fakat siz dünya hayatını tercih ediyorsunuz. Oysa ahiret daha hayırlı ve daha kalıcıdır. Kuşkusuz bu ilk sahifelerde vardır. İbrahim ve Musa'nın sahifelerinde.”

Her kim ki bu unutkanlık duasını belirtilen usuller içinde okursa inşallah 5. günün sonunda unutkanlık illetinden kesin olarak kurtulacaktır. Tabi unutulmaması gereken en önemli husus, her konuda hüküm sahibinin yalnız ve ancak Allah olduğu ve onun takdir yetkisinin belirleyici üstünlüğüdür. O her ne dilerse şüphesiz öyle olacaktır.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Nurak 21:55 12.07.17
Allah razı olsun @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] kardeş çok ihtiyacım olan bir konu...

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Aliye 22:03 12.07.17
Nurak Nickli Üyeden Alıntı:
Allah razı olsun @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] kardeş çok ihtiyacım olan bir konu...
Allah sendende razı olsun @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] uyguladıktan sonra oluşan belirtileride paylaşırsan çok sevinirim

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
forevernight38 00:34 13.07.17
Eminbaba 00:31 14.07.17
masis 00:56 14.07.17
Şah 00:37 17.07.17
ELLAH C.C Razı Olsun İnşaELLAH

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
buci 14:18 21.07.17
Havasokulu 21:17 10.09.17
Sayın @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...], Hak Subhanehu ve Teala razı olsun.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Tahir 09:41 02.05.18
Allah razı olsun değerli bir bilgi

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
1 2