Sağlık

Acı bal zehirlenmesi belirtileri ve tedavi - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Acı bal zehirlenmesi belirtileri ve tedavi
Tuana 00:58 12.02.17
Acı bal zehirlenmesi belirtileri ve tedaviZonguldak İl Sağlık Müdürü Rüstem Albayrak, kentte bu yıl 128 kişinin zehirlenmesine yol açan acı balın tüketilmemesi gerektiğini bildirdi. Albayrak, yazılı açıklamasında, özellikle Devrek, Alaplı ve Ereğli ilçelerinde olmak üzere acı bal zehirlenmelerinde artış yaşandığını, il genelinde 128 vakaya rastlanıldığını belirtti.


Acı bal zehirlenmesinin halk arasında ''dağ gülü'' olarak bilinen ''rhododendron'' familyası bitkilerinden beslenen arıların ürettiği balın tüketilmesiyle ortaya çıktığını anlatan Albayrak, şunları kaydetti:

''Rhododendron ailesi üyelerindeki bitkinin tüm parçaları zehirlidir. Karadeniz Bölgesi'nde yetişen bu çiçeklerde bulunan 'grayanotoksin' adlı madde arılar tarafından alınmasıyla zehir bala karışır. Balda zehrin bulunup bulunmadığı ancak analizlerle mümkün olabilmektedir.Halk arasında 'deli bal' olarak da bilinen balın yenilmesinden bir iki saat sonra belirtiler ortaya çıkar ve zehirlenme ciddi değilse 12-24 saat içinde düzelir. Ancak hayatı tehdit eden zehirlenmeler de olabilir. Balı yiyen kişide uyuşma, karıncalanma, yanma hissi, ağız etrafından uyuşma, burunda kaşınma, deride ve gözlerde kızarıklık, baş dönmesi gibi bulgular, koma hatta ölümle bile sonuçlanabilmektedir. Kentte bu yıl 128 kişinin zehirlenmesine yol açan acı bal tüketilmemeli.''

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
SiLence 14:10 20.03.17
Faydalı bilgiler teşekkürler.Allah korusun.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Havasokulu 09:21 10.05.18
Sayın Tuana, konu paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up