Sağlık

ONE-A-DAY Maximum - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>ONE-A-DAY Maximum
SiLence 01:30 12.02.17
İlaç Formülü :

Vitaminler : Mineraller : A Vitamini: - 5000 IU Demir: - 18 mg B1 Vitamini: - 1.5 mg İyodür: - 150 mcg B2 Vitamini: - 1.7 mg Kalsiyum: - 130 mg B6 Vitamini: - 2 mg Klorür: - 34 mg B12 Vitamini: - 6 mcg Magnezyum: - 100 mg C Vitamini: - 60 mg Potasyum: - 37.5 mg D Vitamini: - 400 IU Mangan : - 2.5 mg E Vitamini: - 30 IU Bakır: - 2 mg Biotin: - 30 mcg Çinko: - 15 mg Folik Asit: - 0.4 mg Krom: - 10 mcg Niasin: - 20 mg Molibden: - 10 mcg Pantotenik asit: - 10 mg Selenyum: - 10 mcg

Endikasyonları :

Yetişkinlerde, günlük vitamin ihtiyacını karşılamak amacıyla, hastalıklarla bağlantılı olan ve yalnızca diyetsel besinlerle tedavi edilemeyen eksikliklerin önlenmesine ve tedavisine yardımcı olarak kullanılır. Kişilerin vitamin ihtiyaçları cinsiyetlerine, yaşlarına ve yaşam tarzlarına göre değişmektedir. ONE-A-DAY Maximum, hücrelerin hayati fonksiyonları için gerekli 12 vitamin ve 12 mineral içermekte olup, hastalıklara karşı vücut direncinin korunmasında, vücudun vitamin ve mineral dengesinin sürdürülmesinde ve bu denge bozulduğu takdirde düzeltilmesine yardımcı ve beslenmeyi tamamlayıcı olarak görev yapar. B vitaminleri, vücuttaki hayati olayların gerçekleşmesinde çok önemli rolü olan enzimlerin çalışması için gereklidir. B1 vitamini sinir sistemi için çok önemli bir vitamindir. B2 vitamini karbohidrat, aminoasid ve yağ metabolizması için gereklidir. B6 vitamini protein, karbohidrat ve yağ kullanımını etkileyen metabolik fonksiyonlar için gereklidir. Niasin DNA sentezinde ve B12 vitamini de sentezin normal bir şekilde yapılmasında rol oynar. Biotin ise yağ, şeker ve bazı aminoasitlerin metabolizması için gereklidir. Folik asit, kırmızı kan hücrelerinin oluşması için gereklidir. Antioksidanlar C, E vitaminlerini, beta karoteni (A vitamininin öncü maddesi) ve selenyum, manganez, çinko ve bakır gibi antioksidan enzimlerinin kofaktörü olarak işlev gören belirli mineralleri içerir. C vitamini ve E vitamini, temel hücresel bileşenleri koruyan bir antioksidandır. A vitamininin öncü maddesi olan beta-karoten de antioksidan sisteminde etkilidir. D vitamini, kalsiyumun düzgün bir şekilde emilmesine ve kullanılmasına yardımcı olur. Pantotenik asid, yağ ve şeker metabolizması için gereklidir. Mineraller, çok sayıda hayati fonksiyon için gereklidir. Demir, kan yapımı ve oksijen taşınması için gereklidir. İyot, tiroid bezinin sağlıklı çalışmasını sağlar. Çinko, pek çok enzim sisteminin bir bileşiği olarak, bağışıklık sistemi için önemlidir. Kalsiyumun esas fonksiyonu, kemik kütlesinin oluşumunu ve devamını sağlamaktır. Selenyum, biyotransformasyon, detoksifikasyon ve bağışıklık yanıtı gibi birçok fonksiyonda önemlidir. Aşağıdaki durumlarda birkaç vitaminin eksikliği bulunabilir: - Uzun süreli yetersiz beslenme, zayıflama diyeti yapma, dengesiz beslenme ya da yetersiz beslenme, sindirim bozukluğu ve emilim bozukluğu, diyaliz, vejetaryan beslenme ve menopoz; - Artan gereksinim, örn., katabolik metabolizma durumu, gebelik (özellikle risk altındaki gebelikler),yaşlılık, enfeksiyon hastalıkları, aşırı zihinsel ve fiziksel aktivite (spor), doğum kontrol hapı (oral kontraseptif) kullanımında, menstruasyon öncesi ve menstruasyon dönemlerinde, emzirme sırasında ve risk gruplarında, örn., alkol kullananlar ve sigara içenler.

Kontrendikasyonları :

One- A-Day Maximum, - Formülünde bulunan maddelerden herhangi birine hassasiyeti olan kişilerde, - Aşırı demir yüklemesinde, - Demir metabolizması bozukluğunda, - Hipertiroidizmde kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler :

Hipervitaminoza neden olabilen A ve D vitaminleri ile ayrıca tedavi gören kişilerde yan etki görülmemesi için doz ayarlanmalıdır. Gebelikte yüksek dozlarda A vitamini alınmamalıdır. Demir içermesi nedeniyle, dışkı siyahımsı renk alabilir ve ayrıca yüksek dozlarda uzun süre kullanıldığında hemosiderozis ihtimali gözönünde bulundurulmalıdır. İdrarda kalsiyumun arttığı durumlarda, böbrek fonksiyon bozukluğu ya da üriner taş hikayesi bulunanlarda, idrarda kalsiyum atılımının izlenmesi gereklidir. Başka vitamin içeren ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Kullanmakta olduğunuz ilaç varsa, muhakkak doktorunuza ve eczacınıza bildiriniz. KULLANMADAN ÖNCE DOKTORUNUZA VEYA ECZACINIZA DANIŞINIZ VE KULLANIM KILAVUZUNU DİKKATLİCE OKUYUNUZ.

Yan Etkiler :

Belirtilen doz aralığında genellikle yan etki görülmez. Nadiren alerjik reaksiyonlar, mide-barsak bozuklukları (diyare, şişkinlik gibi) görülebilir. İstenmeyen bir etki görüldüğü zaman Sağlık Bakanlığı Türk İlaç Advers Etkilerini İzleme ve Değerlendirme Merkezi (TADMER)'e bildiriniz.

Etkileşimler :

Levodopanın antiparkinsonizm etkisi B6 vitamini tarafından inhibe edilir. Kalsiyum oral tetrasiklinlerin ve florür preparatlarının absorbsiyonunu azaltabilir. Tiyazid diüretikleri idrarla kalsiyum atılımını azalttığından kanda kalsiyum artış riski gözönünde tutulmalıdır.

Dozu Kullanma :

Yetişkinler tarafından günde bir tablet, bir miktar sıvı ile alınır.

Hiçbir ilacı doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
RvP 21:50 20.04.17
Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up