Sağlık

Sefril - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Sefril
SiLence 18:19 12.02.17
Formülü:Farmakolojik özellikleri:Endikasyonları:Diğer ilaçlara cevap vermeyen, veya gebelikte geçirilen, Gr. (-) ve gr. (+) bakterilerin neden olduğu üriner sistem, solunum sistemi, sinüzit, deri ve yumuşak doku infeksiyonlarında ve cerrahi profilakside endikedir.

Kontrendikasyonları:Penisilin ve sefalosporinlere aşırı duyarlılarda ve gebelerde kontrendikedir.Uyarılar/Önlemler:Yeni doğanda ve prematürelerde kullanılmaz. Renal yetmezlik ve kanda üre miktarının artmasında dikkatle kullanılmalıdır. Furosemid, kolistin ve aminoglikozit grubu antibiyotiklerle birikte kullanılmaz.

Yan etkiler/Advers etkiler:Allerjik reaksiyonlar, bulantı, kusma ve diyare gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç etkileşimleri:Sefotaksim ve aminoglikozitler kombine edildiğinde aditif ya da sinerjik antibakteriyel etki elde edilmektedir.Bazı sefalosporinler, aminoglikozitlerle kombine edildiklerinde nefrotoksik etki artmaktadır. Her ne kadar sefotaksimin bu tür bir etkileşimi saptanmamışsa da, kombine tedavi sırasında dikkatli olunmalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:Erişkinler için 4x250-500 mg veya 2-3x500 mg Çocuklarda 2-4 eşit kısma bölünerek 75 mg/kg'dır. Max. günlük doz 4 g'dır. Enjektabl form ı.v. veya i.m. yoldan Erişkinlerde 4x0.5-1g Çocuklarda 4 eşit kısma bölünmüş 50-100mg /kg uygulanır. Ciddi vakalarda , Erişkinlerde 4x2g Çocuklarda 4 eşit kısma bölünmüş 300 mg/kg uygulanır. Günlük max. doz 8 g'dır.


Hiçbir ilacı doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Adalet 21:41 20.04.17
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up