Sağlık

Mesulid 100 Mg - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Mesulid 100 Mg
SiLence 18:20 12.02.17
Formülü:Farmakolojik özellikleri:Endikasyonları:Mesulid osteoartrit ve exraartiküler romatizmal hasrtalıklar, travma, ve ciddi cerrahi girişimler sonrası gelişen inflamasyon ve ağrılı semptomlar, üst solunumyolu infeksiyonu ve ateş, dismenore gibi analjezik, antipiretik ve antiinflamatuar aktivite gerektiren çeşitli durumlarda endikedir.

Kontrendikasyonları:Mesulid; nimesulide karşı bilinen hassasiyeti bulunan hastalarda kullanılmamalıdır.Akfif gastrointestinal ülseri, karaciğer yetmezliği ve şiddetli böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:Nimesulitçapraz elejik reaksiyon ihtimali nedeni ile, asetil salisilik asid ve diğer NSAİ ilaçlara karşı aşırı hassasiyeti bulunan hastalarda çok dikkatli kullanılmalıdır.

Gastirit , ülser hikayesi olan hastalarla, astım,ürtiker ve kan pıhtılaşması bozukluğu olanlarda dikkatle kullanılmalıdır.Nimesulit, su retansiyonuna neden olabileceğinden hipertansiyon veya kardiak fonksiyon bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.

Bütün bu durumlarda bir doktora danışılması ve eğer gerekliyse Mesulid'in dozunun ayarlanması gereklidir.Ayrıca Nİmesulid kullanımı ile bildirilmemesine rağmen diğer NSAİ ilaçların kullanımında ortaya çıkabilen Steves-Johnson sendromu ve anaflaktik reaksiyonlar gibi aşırı duyarlılık reaksiyonlarının da görülme ihtimali vardır.Mesulid Granül hamilelerde kullanılması önerilmez.

Yan etkiler/Advers etkiler:Önerilen terapötik dozajda Nimesulid iyi tolere ediler. Diğer NSAİ ilaçlarda olduğu gibi midede yanma, bulantı, kusma, mide ağrısı, ve epigastirit ağrılar gibi bazı yan etkiler bildirilmiştir.Nadiren su retansiyonu ve lokalize yada yaygın ödemle izlenen oligüre ile melena görülebilir.Bu istenmeyen etkiler genellikle hafif şiddette ve geçicidir.Nadiren tedavinin kesilmesi gerekir.

İlaç etkileşimleri:Büyük oranda proteinlere bağlandığından, proteinlere bağlanan diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında dikkatli olunmalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:100mg granül günde 2 kez tercihen yemeklerden sonra bir bardak suda suspande edilerek alınır.100mg tablet günde 2 kez tercihen yemeklerden sonra alınır.Süspansiyon çocuklar için önerilen doz 5mg/kg/gün'dür.Toplam dozun 2'ye, 3'e bölünerek günde 2-3 kez yemeklerden sonra verilmesi tercih edilir.Orta deceli böbrek fonksiyonu bozukluğu olanlarda nimesulid ve en önemli metobolitanın plazma seviyeleri değişmez. Hidroksi metobolitanın eliminasyon yarı ömrü böbrek yetmezliği olanlarda 4-6 saat uzatır.Kreatinin klirensi 30-80 ml/ dak. olan böbrek yetmezliği bulunan hastalarda doz ayarlaması yapılmalıdır.


Hiçbir ilacı doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Adalet 21:38 20.04.17
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up