Sağlık

Granmid - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Granmid
SiLence 18:37 12.02.17
Formülü:Farmakolojik özellikleri:Endikasyonları:Bütün epilepsi şekillerinde ve özellikle grand mal tutarıklıkların tedavisinde endikedir. Klinik çalışmalar idiopatik, post-travmatik, belirgin beyin patolojisi ile gelişen vakalarda çok iyi sonuçlar alındığını göstermiştir. Psikomotor epilepside de etkilidir.

Kontrendikasyonları:Gebelikte kontrendikedir. Porfili ve barbitale karşı aşırı duyarlılığı olan hastalarda kontrendikedir.Uyarılar/Önlemler:Etken maddeye aşırı duyarlılıkta kullanılmaz. Aşırı dozdan kaçınılmalıdır. Başka antikonvülsif ilaçlardan bu preparata geçişte önce granmid dozu hastanın gereksinim duyduğu etken dozun yarısına ulaşılır ve daha sonra önceki ilaçların kesilmesine karar verilir.

Yan etkiler/Advers etkiler:Granmid ile tedavinin ilk haftalarında bazı hastalarda uyuşukluk, huzursuzluk, bulantı, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, vücut hareketlerinde karışıklık hissedilebilir. Primodin plazma folat düzeyini düşürür.Folat DNA sentezini yakından ilgilendirir. Folat yetersizliğinin, konjenital abnormalitelerde predispozisyon yarattığına dair bulgular mevcuttur. Bu nedenle oluşabilecek muhtemel bir konjenital malformasyon riskine karşı primidon kullanan epileptik annelerin, hamilelilleri boyunca folik asitle desteklenmeleri önerilir. Primidon alan annelerin çocuklarında vitamin K yetersizliğini andıran bir koagülasyon defekti, neonatal hemoraji rapor edilmiştir. Bu yüzden epileptik annelerin doğumuna 1 ay kala vitamin K ile desteklenmeleri uygun olur.

İlaç etkileşimleri:Fenobarbitalin antikonvülziyon etkisini arttırır. Diğer antikonvülzanlarla birlikte kullanılmasında sakınca yoktur. İzoniazid ile beraber uygulanımında izoniazid primidonin metabolizmasını inhibe eder. Asetazolamid ise primidonun emilimini azaltır.

Kullanım şekli ve dozu:Erişkinlerde tedavinin ilk 3 günü akşamları 1/2 tablet ve bundan sonraki her 3 günde bir 1 tablet arttırılarak 4 tablete kadar yükselebilir.,

Nöbetlerin devamı halinde günde 6-8 tablete kadar çıkılabilir. Çocuklarda ilk 3 günde akşamları yatmadan önce 1/2 tablet ve takip eden günlerde her 3-4 günde bir 1/2 tablet arttırılarak yaşa uygun doza ulaşılır. 2 yaşına kadar olan çocuklarda günde 1-2 tablet, 2-6 yaş arasındaki çocuklarda 2-3 tablet ve 6-9 yaş arası çocuklarda 3-4 tablet dozda kullanılır.
Hiçbir ilacı doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Adalet 21:27 20.04.17
Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up