Sağlık

Geref - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Geref
SiLence 18:54 12.02.17
Formülü:Farmakolojik özellikleri:Endikasyonları:Anterior hipofizlerin fonksiyonel cevaplarının ve kapasitelerinin tetkikinde kullanılır. Kısa kalma durumlarında, büyümenin oluşmadığı hallerde, GEREF'e negatif cevaplar alınırsa (7ng/ml), diğer konvansiyonel provaktif testlerle hipotalamik bozukluk olmadığı tespit edilmelidir. GRF hipofizer GH rezervlerinin tetkikinde kullanılan diagnostik üründür.

Kontrendikasyonları:Başka polipeptid hormonlarla alerjik veya aşırı hasasiyet reaksiyonları görülmesine rağmen, bu güne kadar GEREF uygulamasını takiben bu tip reaksiyonları içeren birer rapor bildirilmemiştir. Ancak, sermorelin asetat veya içindeki yardımcı maddelere karşı hassasiyeti olan hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:İlaç etkileşimi başlığı altında anlatılan şartlarda testin uygulanması halinde, GEREF 'e karşı yanlış cevap alınabilir.

Ayrıca aşağıdaki şartlarda da GRF'e karşı alınacak cevap etkilenebilir.1. GH tedavisindeki hastalar. Bu durumda tedaviye 1-2 haftalık ara verildikten sonra GRF uygulanmalıdır.2. Tedavi altına alınmamış hipotiroid hastaları veya propiltiyourasil gibi antitiroidi ilaçlarla tedavi görmekte olan hastalar.3. Enjeksiyon sırasında yüksek somatostatin seviyesi tespit edilmiş hastalar.4. Şişmanlık, hiperglisemi ve yüksek plazma yağ asitleri GRF'e karşı büyüme hormonunun cevabının normalin altına düşmesine neden olur.5. GRF gebelikte ve laktasyon döneminde kesinlikle kullanılmaz.

Yan etkiler/Advers etkiler:Zaman zaman yüzde sıcaklık hissi, hafif kızarıklık ve enjeksiyon bölgesinde ağrı hissi görülebilir.

İlaç etkileşimleri:GEREF testi, doğrudan somatropin salgılamasını etkileyecek ilaçların kullanılmadığı durumlarda tatbik edilmelidir. Bu ilaçlar siklo-oksijenaz inhibitörlerini ihtiva eden aspirin indometasin gibi veya somatostatinin serbest kalmasını sağlayan insülin veya glukokortikoid gibi preparatlardır. Somatropin seviyeleri klonidin, levadopa veya insüline bağlı hipoglisemi ile yüselebilir. Genel olarak kolinerjik maddeler GRF'in etkisini arttırırken antikolinerjikler azaltır. Geçimsizlikler : Diğer ilaçlarla fiziksel uyuşmazlıklar test edilmemiştir. Bu nedenele GEREF şırıngada tek olarak tatbik edilemelidir.

Kullanım şekli ve dozu:GEREF'in dozu her hastanın ağırlığına göre düzenlenmelidir. Test yöntemi : Sabahları 1 mcg/kg (vücut ağırlığı) dozunda 30 saniye süreli tek i.v. bolus enjeksiyon tavsiye edilir. (Aç karnına uygulanması tavsiye edilir). - GEREFminimum 0.5 ml steril çözücü ile çözündürülerek hemen kullanılmalıdır.

- Venöz kan numuneleri GEREF tatbikinden 15 dakika önce enjeksiyondan hemen önce alınmalıdır.

- Venöz kan numuneleri GEREF enjeksiyonunu takiben 15, 30, 45, 60 ve 90. dakikalarda alınmalıdır.
Hiçbir ilacı doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Adalet 21:24 20.04.17
Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up