Sağlık

Cleocin-t - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Cleocin-t
Tuana 19:35 12.02.17
Formülü:

Bir mL solüsyonda klindamisin baza eşdeğer miktarda klindamisin fosfat içerir. Solüsyonda ayrıca izopropil alkol, propilen glikol ve su bulunur.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Cleocin-T Topikal Solüsyon acne vulgaris tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Klindamisin ya da linkomisine aşırı duyarlı oldukları bilinen hastalarla regional entent, ülseratif kolit ya da antibiyotik tedavisine eşlik eden kolit anamnezi bulunanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Birçok antibiyotiğin ve bu arada klindamisin kullanımı sırasında ağır diyare ve psödomembranöz kolit gelişebilir. Topikal kullanımda antibiyotik deri yüzeyinden emilebilir. Bazı seyrek vakalarda diyare, kolit ve psödomembranöz kolit bildirilmiştir. Böyle durumlarda ilaç kesilmeli ve gerekli tedavi uygulanmalıdır. Psödomembranöz kolit endoskopik muayene ve feçeste Clostridium difficile toksitininin saptanmasıyla doğrulanır. Oral yoldan 7-10 gün süreyle her altı saatte bir 125-500 mg vankomisin verilir. Cleocin-T Topikal Solüsyon, izopropil alkol içerdiğinden, göze sürüldüğünde yanma ve tahriş yapabilir. Çözeltinin göz, sıyrılmış deri, mukoza gibi duyarlı yüzeylere kazara temas etmesi durumunda buraları bol miktarda soğuk su ile yıkanmalıdır. İlacın hoş olmayan bir tadı vardır, ağız çevresine uygulanırken dikkati olunmalıdır. Cleocin-T, atopik kişilerde ihtiyatta kullanılmalıdır. Gebelik ve emzirme döneminde kullanım güvenilirliği saptanmamıştır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

En sık rastlanan yan etki deride kurumadır. Klindamisin topikal formülasyonu ile ilişkili olarak, tıp literatüründe seyrek olarak karın ağrısı, temas dermatiti, deri tahrişi, deride yağlanma, mide-barsak bozuklukları, gözde batma hissi. Gram negatif folikülit bildirilmiştir.

İlaç etkileşimleri:

Yoktur.

Kullanım şekli ve dozu:

Hastalıklı bölgeye günde 2 defa ince bir tabaka halinde sürülür.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
SiLence 22:11 05.05.17
Hiç bir ilacı doktor tavsiye olmadan kullanmayınız. Bilgilendirme için teşekkürler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up