Sağlık

Kalp krizi geçirdiğinizi nasıl anlarsınız - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Kalp krizi geçirdiğinizi nasıl anlarsınız
SiLence 22:51 12.02.17
Göğsüne saplanan şiddetli bir ağrıyla gece uykusundan uyanan ya da gergin geçen bir toplantının sonunda göğsünde ciddi bir sıkıntı duyan birinin korkması normaldir. Korkunun nedeni, göğüsteki ağrının bir kalp krizine işaret edebileceği düşüncesidir. Göğüs ağrısı özellikle ilk kez oluyor ve ağrıya “bulantı, terleme, baygınlık hissi” gibi işaretler de eşlik ediyorsa herkesi her zaman kaygılandırır.
Ne iyi ki, göğüs ağrılarının çoğunun altında ne kalp hastalığı vardır ne de vücudun herhangi bir yerinde ciddi bir bedensel problem söz konusudur. Göğüs ağrılarının önemli bir kısmı sinirsel veya ruhsaldır. Özellikle, akut stres reaksiyonlarında, panik atak nöbetlerinde göğüs ağrıları ile çok sık karşılaşılır. Eğer göğüs ağrısı ciddi bir ruhsal travmayı, korkuyu, endişeyi, heyecanı, üzüntüyü, kavgayı takiben ortaya çıkmışsa ve ağrı çok hızlı nefes alıp verme belirgin ve ağır derecede nefes darlığı, aşırı terleme ve çarpıntı ile birlikteyse sinirsel-ruhsal kaynaklı olması, özellikle bir panik atağı işaret etmesi ihtimali fazladır.
Kalp krizi koroner kalp damarlarının herhangi bir nedenle tama yakın tıkanması ve bu tıkanıklığın birkaç dakikadan uzun sürmesi sonucu ortaya çıkar. Kriz esnasında ağrı en önemli belirtidir. En çok göğsün orta kısmında hissedilir. Sırtınıza, omuzlarınıza, kollarınıza, çeneniz ve boynunuza yayılabilir. Özellikle sol kola yayılması tipiktir. Göğüste ağrı olmadan sadece çenede, boyunda, omuz ve kollarda da ağrı ortaya çıkabilir.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Adalet 20:54 20.04.17
Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up