Sağlık

Tıbbi Onkoloji - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Tıbbi Onkoloji
SiLence 12:02 13.02.17
Medikal Onkoloji, İç hastalıklarının bir alt dalı olup, kanserli hastaların bu açıdan takip ve tedavisini yapar. Cerrahi ve radyoterapiden sonra da bu hastaların bakımlarını üstlenir.
Bir kanserli hastadaki pnömoninin (zatürree), ya da hiperkalseminin (kanda kalsiyumun yükselmesi) veya aneminin (kansızlık) teşhis ve tedavisini bu ihtisas dalı yapar. Bu arada kemoterapiyi yapma yetkisi de bu dala aittir. Çünkü bugün, 100 civarındaki kanser ilacının çok çeşitli özelliklerini, kullanma şekillerini ve yan tesirlerini bilerek isabetli, doğru ve yerinde kullanmak için özel bir eğitimden geçmek gereklidir.

Geçmişte kanser tedavisi, direkt tümöre yönelik olan cerrahi tedaviyle radyoterapiden ibaretti. Bunlar lokal tedavi yöntemleri olarak ana tümörü ortadan kaldırmakla birlikte, metastaz (yayılma) oluşumunu önlemekte yetersiz kalabilmektedir. Hatta birçok hastada daha teşhis sırasında bile metastazların varlığı saptanabilmektedir. Bu nedenle cerrahi ve radyoterapiden sonra, kemoterapi ve immünoterapi uygulanmaya başlanmıştır.

Hodgkin hastalığı ve testis kanserleri gibi bazı tümörlerde kemoterapi ve radyoterapi yöntemleriyle çok iyi sonuçlar alınmıştır. Özellikle hastalığın tipi ve evresi büyük önem taşır. Bu bilgilere sahip olmadan yapılan tedaviler fazla ya da eksik yapılma riskini taşırlar ve hastanın iyileşme şansını tehlikeye sokarlar.

Tedavinin yapılma zamanını ve şeklini bilmek kadar, tedavi yapılmaması gereken durumları da değerlendirebilmek önemlidir. Kuşkusuz burada sözünü ettiğimiz tedavi sitototoksik (hücre öldürücü) tedavi ya da kemoterapidir. Yoksa her hastanın, hastalığın her döneminde, beslenme, komplikasyonların tedavisi, ağrı kesici önlemler, ruhsal destek gibi yardımcı tedavilere daima ihtiyacı vardır.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
RvP 13:38 20.04.17
Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up