Sağlık

Göz ameliyatları - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Göz ameliyatları
SiLence 12:09 13.02.17
Son yıllarda oldukça yaygınlaşan lazerli göz ameliyatlarına karşı Fenni Gözlükçüler, "Gözlerinizi Çöpe Atmayın Yedeği Yok" sloganı ile bir kampanya başlatarak 'gözlüklü doktorlara' dikkat çekti

Gözlükçüler lazere karşı savaş başlattı
Göz bozukluklarında sıkça kullanılan ve son yıllarda oldukça yaygınlaşan 'lasik' ve 'eximer laser' adı verilen lazerli göz ameliyatları, gözlükçülerin hedefi oldu. "Gözlerinizi Çöpe Atmayın, Yedeği Yok" sloganı ile Türkiye genelinde bir kampanya başlatan Tüm Fenni Gözlükçüler Derneği, lasik ve eximer laser ameliyatları ile ilgili olarak yapılan reklamlara ilişkin, Reklam Özdenetim Kurulu'na başvurdu. Gözlükçülerin bu başvurusunu inceledikten sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanlığı'nın görüşünü alan kurul, reklamlarda, "gözlük ve lensten kolayca kurtulun" anlamına gelen kesin ifadelere yer verilmesinin, Özdenetim Esasları'nın "doğruluk" başlıklı 5. maddesine aykırı olduğu kararını verdi. Bununla da yetinmeyen Gözlükçüler Derneği, noter kanalıyla Türkiye genelinde bu tip operasyonların yapıldığı merkezlere de ihtarname gönderdi.

AMELİYAT ÇÖZÜM DEĞİL
2.300 üyesi bulunan Tüm Fenni Gözlükçüler Derneği Başkanı Abdullah Aydın, insan sağlığıyla ilgili geliştirilmiş bir teknolojiye her zaman saygılı olduklarını belirterek, "Ancak, yeni bir teknoloji sunulurken, onun handikaplarının anlatılmadan, sadece cazip yönlerinin insanlara sunulması, toplumun bilgi zaafiyetinden yararlanmaktan başka bir şey değil. Reflaksiyon, yani göz testinden yeterli ölçüde yararlanamayan bir topluma, 'lasik' ameliyat kurtuluş olarak yansıtılıyor" dedi.

DOKTORLAR GÖZLÜKLÜ
Türkiye genelinde 3500 oftalmolog yani göz doktoru bulunduğunu kaydeden Aydın, "Bu doktorların en az yüzde 50'si hâlâ gözlük kullanıyor. Niçin bu kişilerin biri bile lasik ameliyatı olmamıştır? Eğer uygulanan yöntemler gerçekten güvenilir ve zararsız ise, önce doktorlar kendileri bu ameliyatı olsun. Dikkat edin, Sağlık Bakanı'mız bile gözlüklü. Bu konuda, gerekli denetimler ve kanun çalışmaları da yapılmıyor. Herkes işini kılıfına uyduruyor" diye konuştu.

TİCARİ KAYGIMIZ YOK
Aydın, başlattıkları bu kampanyanın, gözlükçülerin ticari kaygısı olarak görülmemesi gerektiğini ifade ederek, "Bu ameliyatlar elbette ki, bizim işlerimizi sekteye uğratmıştır. Ancak bizim için, ticari boyuttan önce insanımızın göz sağlığı gelir. Türkiye'ye ilk geldiği yıllarda, lasik ameliyatlar 2 bin dolardan aşağı değildi. Şimdi 300 dolara bile yaptırmak mümkün. Ben 150 bin dolarlık Mercedes arabayı, size 30 bin dolara versem, tereddüt etmez misiniz? Biz hiçbir göz hekimimize, bir saygısızlık düşünmüyoruz. Fakat tüzüğümüzün gereği, Türkiye'de insanlarımızın göz sağlığını korumak zorundayız. Bu konuda en azından bir uyarı yapma gereğini hissettik" dedi.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Adalet 13:55 20.04.17
Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up