Sağlık

Kendi check-up'ınızı kendiniz yapın - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Kendi check-up'ınızı kendiniz yapın
Adalet 21:26 13.02.17
Tırnaklarınız mor mu? Avuç içinizde kırmızı lekeler mi var? Tuvalete ne kadar sıklıkta çıkıyorsunuz? İşte size mini check-up...Londra'daki Kine College Hastanesi Yaşlanma Bilimi Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, vücudumuzun bize hayatımızı kurtaracak tam 16 ipucu verdiğini ortaya koydu.Prof. Dr. Robert Bale, "Sadece parmaklarınızın uzunluğu bile sizin sağlığınız hakkında kayda değer bilgi sahibi olmamızı sağlıyor aslında. Siz de vücudunuzla ilgili önemli detaylara; dikkat ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz" diyor...

Tırnaktan gözlere, doğum kilosundan avuç içine kadar vücuttaki her şey birer gösterge. O halde bir test yaparak ne kadar sağlıklı olduğumuzu anlamak mümkün. İşte vücudunuzun size verdiği 16 ipucu... Test edin, kendi check-up'ınızı kendiniz yapın...

TIRNAKLARDAKİ MORLUĞA VE TÜMSEKLERE DİKKAT!

1.TIRNAKLAR

Tırnaklarınıza dikkatle bakIn. Eğer hafif mavilik yâda; morluk görürseniz bu bir kalp hastalığıyla karşı karşıya olduğunuz anlamına gelebilir. Tırnaklarınızın aşırı kalın olması ya da üstlerinde tümsekler olması da nefes alma hatta akciğer sorunlarıyla karşı karşıya olduğunuzu gösterebilir.

HAZIR MISINIZ... ŞİMDİ NEFESİNİZİ SAYIN...2. NEFESİNİZİ SAYIN

Eğer dakikada 15 kez ve daha altında nefes alıp veriyorsanız sağlıklı ciğerlere sahipsiniz demek... Eğer 25 kez nefes alıp veriyorsanız o zaman sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

GÖZLERDEKİ BEYAZ DAİRE NEYİN İŞARETİ?

3. GÖZLER

Aynada gözlerinizden birine bakin. İris’in etrafında beyaz bir daire varsa kolesterol seviyeniz yüksek anlamına geliyor. Bu ayni şekilde yaklaşan kalp sorunlarının da en büyük habercisi.

AVUÇ İÇİNİZDE KIRMIZI LEKELER Mİ VAR?

4. AVUÇ İÇİNİZE BAKIN

Avuç içlerinize dikkatle bakin. Eğer kırmızı ve lekelilerse karaciğerinizde sorun var demek.

ŞİMDİ DE HAFIZANIZI TEST ETMEYE NE DERSİNİZ?5. HAFIZA KONTROLÜ

Bir tepsinin üstüne rasgele 10 eşya koyun. Tepsiye sadece 10 saniye bakin. Kaç tanesini hatırlayabildiniz? İyi bir hafızanızın olması Alzheimer'le karsılaşma riskinizin daha az olacağı anlamına geliyor.

GELELİM KASLARI KONTROL ETMEYE....6. KAS KONTROLÜ

Sırt üstü yatın. Bacaklarınız dümdüz olsun. Bir bacağınızı havaya kaldırın. Bir kişinin ayağınıza bastırmasını isteyin. Eğer bacağınız yere düşüyorsa, kaslarınız da bir zayıflık olduğu anlamına geliyor.

FİZİKSEL GÖRÜNÜŞ DE ELBETTE ÖNEMLİ...

7. DIŞ GÖRÜNÜŞ

Gözünüzün hemen altında elmacık kemiğiniz üzerine bir cetvel yerleştirin. Sonra cetvelin üstüne bir kredi kartı yerleştirin kartı en rahat okuduğunuz uzaklığı ölçün.

Ne kadar yakına gelirse gelsin kartı rahat okuyabiliyorsanız göz sağlığınızın iyi olduğu anlamına geliyor.

VE İŞTE TİROİT TESTİ...

8. TİROİT MİSİNİZ?

Kollarınızı yere paralel olarak tam karsınızda birleye uzanıyormuş gibi uzatın. Ellerinize dikkat edin. Eğer elleriniz bu pozisyonda titriyorsa o zaman tiroit olma riskiniz çok.

YÜRÜMEK EN ÖNEMLİ GÖSTERGE...

9. DÜZ YÜRÜMEK

Yere bir metre uzunluğunda bir çizgi çizin. Üzerinde rahat yürüyebiliyorsanız, vücudunuzun koordinasyonu iyi işliyor demektir.

KAÇ KİLO DOĞDUĞUNUZU BİLİYOR MUSUNUZ?10. Doğum kilonuzAnnenize kaç kilo doğduğunuzu sorun. 3 kilonun altında doğmuşsanız kalp sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

GELELİM VÜCUT TİPİNE... BEL KALINLIĞINA...11. Beliniz kalın mı?Vücut sekliniz elmaya benziyorsa, yani yağlarınız belinizin çevresinde toplanıyorsa, kalp sorunu yasama riskiniz daha fazla.

TUVALETE NE KADAR SIKLIKTA ÇIKIYORSUNUZ?12. Tuvalet sıklığıHer 3 saatte bir tuvalete birden çok gitme ihtiyacı mı hissediyorsunuz? Diyabetin en erken alarmlarından biri sık tuvalete gitmektir.

NABZINIZI KONTROL ETMEYİ UNUTMAYIN...13. Nabız kontrolüNabzınız ne kadar yavaş atıyorsa o kadar uzun yasayacaksınız demektir. Yani nabzınız 70'in altındaysa sağlıklısınız anlamına geliyor.

DİŞLERİNİZ Mİ KANIYOR? DİKKAT!14.Dişlerinizi fırçalayınEğer dişleriniz kanıyorsa, kalbiniz tehlikede demektir.

UZUN PARMAKLAR NEYİN GÖSTERGESİ?

15. Parmak uzunluğuİşaret ve yüzük parmakları ayni uzunlukta olan kişilerin kalp krizi geçirme riski daha fazla.

AYAK BİLEKLERİNDEKİ ÇUKURLARA DİKKAT!

16. Ayak BilekleriBaş parmağınızla ayak bileğinizin arka kısmına bastırın. Eğer bastırdığınız noktada çok fazla çukurluk oluşuyorsa, o zaman kalp, akciğer, böbrek sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
SiLence 22:46 05.05.17

Bilgilendirme için teşekkürler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Havasokulu 22:54 02.05.18
Sayın Adalet, konu paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up