Sağlık

Kronik hastalıklara dikkat! - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Kronik hastalıklara dikkat!
Tuana 23:10 13.02.17
Kronik hastalıklar içinde birçok hastalığı toplu olarak ifade etmemiz daha uygun olacaktır. Çünkü hastalıkları teker teker anlatmak oldukça uzun olacak ve çalışmanın anlam boyutunu değiştirecektir.Depresyon, hipertansiyon, diyabet, karaciğer böbrek ve kalp yetmezlikleri, birçok psikolojik hastalıklar, endokrin hastalıklar ve metabolik hastalıklar ki bunların içinde birçok farklı hastalık vardır. Hastalıkların birçoğu belli bir yaş üzerinde artık kronik hale gelmeye eğilimlidirler. Çünkü bu yaşlarda insanın tüm bağışıklık sistemi de zayıflamış hastalıkları yenecek bir gücü insanın maalesef kalmamıştır. Bu yüzde ilerleyen yaşlarda üst solunum yolu enfeksiyonları, grip, sinüzit ve kulak akciğer idrar yolu enfeksiyonları hariç hemen her hastalık kronik olmaya eğilimlidir.

Depresyon

Günümüzün en popüler hastalıklarından birisi haline gelen depresyonda ana mekanizma stres faktörlerinin artması olmakla birlikte yüksek bir orana sahip yanlış beslenme, bedende tespit edilememiş alerjiler, karaciğer yağlanması ve daha pek çok kronik hastalık sayılabilir. Bunlardan en sık olanlarından birisi son yıllarda önemi fark edilen ve depresyonla karıştırılan kronik yorgunluk sendromudur.

Kendilerine alerji yapan gıdalardan uzaklaşmaları ve düzenli egzersiz yapmaya başlamalarının ardından pek çok insan bu amansız hastalıktan kurtulmayı başarır. Tedavi edildiğinde tamamen iyileşen bir hastalıktır. İlerlemiş depresyon vakalarında mutlaka ilaç kullanılması ve psikoterapi uygulaması yapılmalıdır. Böylesi durumlarda sadece Tamamlayıcı Tedavilere yönelerek iyileşmeyi beklemek hastalığın kronikleşmesine neden olabilir.

Depresyondan korunmada en önemli faktörlerden birisi de beden özelliklerine göre beslenme alışkanlığına sahip olmak ve bunu bir yaşam biçimi haline dönüştürmeyi becermektir.

Dikkat: Depresyon kalp krizi riskini tetikliyor!

Yapılan son araştırmalar depresyon hastalığı ile kalp krizi arasında güçlü bir bağın olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kanada'da yapılan yeni bir araştırma ise bazı kalp hastaları için ilaç kullanmanın bir psikolog veya psikiyatristle konuşmaktan daha etkili olmadığını göstermiştir.

On yıl önce Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan ve bugün hala geçerliğini koruyan bir araştırma, depresyon geçiren kişilerin daha sık hastalandığını gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre depresyonda olan yaşlı hastaların ölüm oranı depresyonda olmayanlardan dört kat fazla ve ölüm nedeni çoğu kez kalp krizi veya felç.

Bu oranlardan anlaşılacağı üzere depresyona giren bir insanın genel sağlığı her bakımdan etkilenmektedir. Sadece kalp krizi değil tüm damar sistemi depresyondan etkilenmekte beyin kan dolaşımı, ayak ve ellerdeki periferik ince kan damarlarındaki dolaşım bozulmakta beden kendi kendisini temizleyemez ve yenileyemez hale gelmektedir.

Sonbahar Depresyonu

Sadece sonbaharda değil özellikle kış aylarında da görülen ve mevsimsel depresyon olarak adlandırılan depresyon çeşidi artıyor. Özellikle büro çalışanları, memurlar ve ev hanımlarında görülen hastalık artık gençleri de etkilemeye başlamış durumda... Toplumdan her kesimini etkisi altına alan hastalığın tedavisi için en popüler tavsiyemiz egzersiz ve sportif etkinliklere ağırlık vermek...

Birçok insan kışın havaların soğuması nedeniyle kapalı mekânlarda yaşamaya başlıyor. Oksijen eksikliği, güneşten yeteri kadar yararlanamama, dolaşımda yavaşlama ve yemek miktarının arttırılması bu hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. Bu yüzden muayeneye gelerek kışın keyiflerinin kaçtığını ifade eden her hastamıza mutlaka günlük yürüyüş miktarlarını kesinlikle arttırmalarını tavsiye ediyoruz.

İlerlemiş olanlarda farklı tedaviler yapmamız gerekiyor. Özellikle mevsimsel depresyonda Nöral Terapi çok ciddi faydalar almamızı sağlıyor. Bu tedavi yöntemi hem hızlı, hem de çok pratik ve ucuz çözüm imkânı veriyor...

Kronik Yorgunluk Sendromu

Bu hastalığın etkisi altına aldığı insan sayısı tahminlerin çok üzerindedir. "Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da uzun yıllardır bilinen kronik yorgunluk sendromu, son yıllarda Türkiye'de de tanınmaya başlandı.

Sağlık profesyonelleri genellikle kronik yorgunluk sendromu ile depresyonu karıştırmaktadır. Hakikaten pek çok hastada tarif edilen yakınmalar depresyonla kronik yorgunluk sendromunun karışmasına neden olabilecek kadar benzerlikler taşır.

Kronik yorgunluk sendromu nedeni ve başlangıç tarihi tam olarak bilinmeyen ancak çok da uzun süreli olmayan bir yorgunluğun en az 6 ay veya daha uzun bir süre devam etmesiyle ortaya çıkan bir durum olarak tanımlanır

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
SiLence 09:03 06.05.17
Bilgilendirme için teşekkürler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up