Sağlık

Cep telefonları mikrop yuvası - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Cep telefonları mikrop yuvası
SiLence 23:18 13.02.17
İsmail AKDUMAN/SAMSUN, (DHA)

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Şaban Esen, yoğun bakım ünitesinde çalışan 200 sağlık personelinin cep telefonlarında yapılan inceleme sonucunda ishale, enfeksiyona hatta ölüme yol açabilecek mikroorganizmalar tespit ettiklerini söyledi.

Bu konuda makalesi uluslararası dergide yayımlanan Doç.Dr. Esen, “Sağlıkçıların cep telefonlarının yüzde 95’inde mikroorganizmalara rastladık. Makale uluslararası bir dergide yayınlanınca büyük yankı uyandırdı” dedi.

Doç. Dr. Şaban Esen, yoğun bakım ünitesinde görev yapan sağlık personelinin kullandıkları cep telefonlarına yönelik bir araştırma yaptı. 200 sağlık personelinin cep telefonu üzerinde yapılan araştırma sonunda ürkütücü sonuçlar ortaya çıktı. Doç. Dr. Şaban Esen'in bu konuyla ilgili makalesi, uluslararası bir dergide de yayınlandı. Annals of Clinical Microbiology and Antimicrobials dergisinde yayınlanan makale büyük yankı uyandırdı. Doç.Dr. Şaban Esen, hastanelerde, hastadan hastaya bulaşan mikroorganizmalar olduğunu söyleyerek, “Bunların hastadan hastaya bulaşmasındaki en önemli kaynak, sağlık çalışanlarının elleridir. Sağlık çalışanlarının elleri ister istemez çalıştığı süre içerisinde hastane etrafındaki cansız objelere dokunmakta. Dolasıyla bu objelerden mikroorganizma alma veya bırakma söz konusu olmaktadır” dedi. Doç.Dr. Esen, cep telefonlarının da gün içinde farkında olmadan çok sık temas edilen cansız objelerden biri olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Yoğun bakım ünitelerimizde görev yapan 200 doktor ve sağlık çalışanının cep telefonlarında hastalar için tehlike oluşturabilecek mikroorganizma var mı diye araştırma yaptık. 2 aylık çalışmamız sonucunda gördük ki, hastalar için tehlike oluşturabilecek, hastadan hastaya bulaştığında enfeksiyona yol açabilecek bazı mikroorganizmalar sağlık çalışanlarının cep telefonlarındaydı. Araştırma yaptığımız 200 cep telefonunun yüzde 95’inde mikroorganizma tespit edildi. Bunun yarısının da hastalarda sorun oluşturabilen antibiyotiklere dirençli bakteriler olduğunu gözledik.”

CEP TELEFONLARI ALKOL BAZLI MENDİLLERLE TEMİZLENMELİ

Cep telefonlarındaki mikroorganizmalardan korunmanın en kolay yolunun temizlik olduğunu söyleyen Doç. Dr. Şaban Esen, “Bunlardan korunmanın en kolay yolu, cep telefonlarının alkol bazlı mendillerle belli aralıkla temizlenmesidir. Araştırmamızda ayrıca sağlık çalışanlarının ellerine de baktık ve ellerinde de aynı mikroorganizmalara rastladık. Dolayısıyla eller de çok iyi şekilde yıkanmalıdır. Oldukça tehlikeli olan migroorganizmalar ishale, yara enfeksiyonlarına hatta ölüme yol açabilmektedir” diye konuştu.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
RvP 14:29 18.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up