Sağlık

Erken Menepoza Girmişlere Müjde - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Erken Menepoza Girmişlere Müjde
Tuana 23:19 13.02.17
Prof. Dr. Kutluk Oktay dünyada bir ilki gerçekleştirecek. Erken menopoza girmiş bir hastaya ikiz olmayan ancak ilik nakli sayesinde genetik yapısı benzeyen kız kardeşinden yumurta nakli yapılacakCornell Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kutluk Oktay dünyaca tanınmasını sağlayan kanser veya başka nedenlerle erken menopoza giren kadınlarda uyguladığı "kol ya da karın derisi altına yumurtalık dokusu nakli" çalışmalarından sonra tıp dünyasında yine adından söz ettirecek bir uygulamaya hazırlanıyor.

Prof. Dr. Oktay yılda birkaç kez hasta görmek için geldiği Türkiye'de kanser tedavisi görmüş bir hastada gerçekleştireceği yöntemle bir ilke daha imza atacak. Bugüne kadar kadının sadece kendisinden ya da genetik yapısı aynı olan ikiz kız kardeşinden yapılabilen "yumurta dokusu naklini" ikiz olmayan bir kız kardeşten yapmayı planlayan Prof. Dr. Oktay bu çalışmasını gerçekleştirirse "dünyada ilk kez ikiz kardeşten olmayan yumurtalık nakli" ile literatüre girecek.Kanser tedavisi görmüş

Bugüne kadar yumurtalık naklinin genetik yapının aynı olması durumunda yapıldığını anlatan Prof. Dr. Oktay bu nedenle kişinin kendisinden alınan dokunun dondurulduktan sonra geri verildiğini hatırlattı. Son zamanlarda genetik yapıları aynı olan ikiz kardeşler arasında da naklin yapılmaya başlandığını belirten Prof. Dr. Oktay şunları söyledi:

"Ama bu nakil kardeşler arasında mümkün değildi çünkü genetik olarak farklılıklar var. Türkiye'ye bu gelişimde ilginç bir hasta gördüm. Çocukluk yaşlarında bir tür kan kanserine yakalanan bu hasta kemik iliği nakli öncesi kemoterapi yapılmış. O dönem kemik iliğini kız kardeşinden almış. İlginç bir şekilde yüzde 99.9 genetik olarak aynı genetik yapıya sahip oldukları saptanmış. Şimdi ikisi de 30'lu yaşlarda. Kanser tedavisi gören hasta bu tedaviler nedeniyle erken menopoza girmiş."

Kendi yumurtası gibi

Kemik iliği nakli yapıldığında kemik iliğini alan kişinin kan grubunun veren kişininkine dönüştüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Oktay şöyle devam etti:

"Bu kardeşler arasında da ikiz olmamalarına rağmen ikizmiş gibi bir uyum oluşmuş. Hem kan grupları aynı hem de doku grupları ve genetik yapıları. Bir yönden hasta kendi yumurtalık dokusunu kendine veriyormuş gibi olacak. Bu hastanın tek şansı kardeşinden yumurtalık dokusunu alıp nakledebilmek."NASIL YAPILACAK?

Yumurtalık dondurulmayacak. Hastanın kız kardeşinden laparoskopi yardımıyla yumurtalık dokusu parçaları alınacak ve menopoza giren hastanın yumurtalık dokusuna ekildikten sonra yaklaşık üç ay içinde verimli hale gelecek.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
SiLence 09:07 06.05.17
Bilgilendirme için teşekkürler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up