Sağlık

Su Hakkında Bilmedikleriniz! - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Su Hakkında Bilmedikleriniz!
SiLence 23:22 13.02.17
Ortalama insan vücudunda 36-48 litre kadar su bulunur. Hayatınızı düşünün: Yemek yemeden 6 hafta yaşayabilirsiniz ancak su içmeden ancak 1 hafta dayanabilirsiniz.
Su Hakkında Bilmedikleriniz!

İnsanlar su gereksinimlerini genellikle besinler, içecekler ve metabolizmadan sağlarlar. Besinlerin içerisinde bulunan besin öğelerinin yakılması sonucu su oluşur. Diyette proteine göre karbonhidrat ve yağın yüksek olması metabolik suyu arttırır. Örnek verecek olursak, bir bardak sütün %89’u, bir ince dilim ekmeğin %38’i, bir elmanın % 84’ü, bir yemek kaşığı balın %17’si sudur. Ek olarak gün içinde içtiğimiz çay, kahve, soda, gazlı ve gazsız içeceklerle de su almaktayız.
Sağlıklı bireyler her gün vücuda aldıkları sıvıları belirli yollarla kaybederler. Deri yoluyla, akciğerde solum yoluyla, böbreklerden idrarla ve bağırsaklardan su kaybı vardır. Bu oran ortalama 8-10 bardak sıvı kaybetmek anlamına gelir.
Su içmek, susama merkezi ile hormonal olarak uyarılma sonucunda meydana gelir. Vücut toplam suyun %0-1 kadarını kaybedince susama duygusu oluşur. Toplam suyun 2-5’ini kaybedince ağız ve deride kuruluk, deride kızarma, yorgunluk, baş ağrısı, fiziksel performansta azalma görülür. %6’sının kaybolması durumunda vücut sıcaklığı, nefes alımında ve nabızda artış görülür. Bu durumda susama duygusunu hissedersiniz. Belirli miktarda su alımı ile bu duygu geçer ancak bu suyun yeterli miktarda
Çok sıcak ve soğuk havalarda vücut normal ısısını sağlayabilmek için daha fazla su harcar. Yoğun egzersiz ve ağır işler yapıldığında su kaybı fazlalaşır. Hamilelik ve emzirme döneminde, uzun süren yolculuklarda, hastalık durunda, kusma, ishal ve ateşli hastalıklarda, yüksek lifli beslenme içeren diyetler yapıldığında daha fazla sıvı almak gerekir.
Vücudumuzun sıvı dengesini norma düzeyde tutmak için mutlaka günde 8-10 bardak su tüketin. Sıvı alımı sadece su ile giderilmek zorunda değildir. Süt, meyve suyu ve diğer içeceklerin de teli sudur.Ancak kafein içeren kahve, çay ve diğer içecekler sıvı gereksinimini karşılasa da uygun su kaynağı sınıfına girmezler. Kahve içimizde su alınsa da diüretik etkisinden dolayı daha fazla idrar çıkışı yapacağınızdan, çok fazla su kaybedersiniz. Kafeinsiz içeceklerde diüretik etki bulunmaz.
Su tüketimini arttırmak için bu önerileri uygulayabilirsiniz:
- Gün içerisinde çay, kahve yerine su molası verin. Çalışma masanızda bir sürahi ve bardak buludurun.
- Yemeklerinizi ve ara öğünlerinizi su, süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu ile tamamlayın. Ya da öğünlerinize çorba ile başlayın.
- Toplantılarda ve özel günlerde diüretik etkisi nedeniyle alkol yerine soda tüketin. Ancak fazla soda tüketiminden kaçının. Böbrek sağlığınız için nadir tüketmekte fayda var.
- Egzersiz yaparken ve sıcak havalarda çalışırken mutlaka su için.
- Seyahatleriniz boyunca yanınızda su bulundurun.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
RvP 14:26 18.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up