Sağlık

Erzurum Kaplıcaları - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Erzurum Kaplıcaları
Tuana 23:25 13.02.17
Erzurum'da bulunan ve çok sağlıklı Kaplıcaların kısa bir tanıtımı. Sağlık açısından umarım faydalı olur.ILICA TERMAL KAPLICASI

Erzurum Ilıca Kaplıcaları suyu taşıdığı mineraller açısından değerlendirmesinde sodyum bikarbonatlı sular grubundandır.

Havuz suyunda bolca kükürt bulunmaktadır. Kükürt oranı bol olan bu havuzlarda banyo tedavisi sıkça uygulanmaktadır. Uygulanan bu banyo tedavilerinin iyi geldiği hastalıkların başında romatizma ve ortopedik ağrı, sızılar gelmektedir. Ayrıca bu kükürtlü sulardan içildiğinde, mide ve gaz rahatsızlıkları giderilmekte olup, idrar yollarında ki taş oluşumlarında da tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Suyun sıcak ve kükürtlü olmasının bir diğer faydası da cilde gerekli nemliliğin kazandırılması olup, bu yönüyle ciltte biriken toksit ve toksin maddelerinin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Ilıca Kaplıcaları suları içerisinde karbon hidrojen maddeler taşıdığı için Dünyaca ünlüdür.Kaplıca Sularının Özellikleri:Sıcaklık: 39.4 C

Toplam sertlik: 38 frans

Kalaviyet 32.3

Görünüş berrak renk, hafif sarı, koku yok, tortu az

Sodyum iyonu 112Mg./Lt.

Magnezyum iyonu 47.4 Mg./Lt.

Demir ve Aliminyum 3.6Mg./Lt.

Klor iyonu 1403.3 Mg./Lt.

Hidrokarbon 1970.3Mg./Lt.

Akım değeri 6 Lt/Sn

Erzurum Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki Ilıca İlçesinde bulunan kaplıca alanı Erzurum kent merkezinin 15 km. batısında yer almaktadır. Kış sporları turizm merkezi kapsamında bulunan Palandöken kayak merkezine 15 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Erzurum Havaalanına 8 km. uzaklıkta ve 10 dakika mesafede olması sebebiyle hava alanı ulaşımı son derece uygundur. Erzurum - Ankara - İstanbul kara ve demiryolu bağlantıları üzerinde bulunması da karayolu ulaşımı açısından önem arz etmektedir.

Önemli Bir Not : Kaplıcalar da şu anda geniş çaplı bir bakım ve onarım durumu yapılmasından dolayı, inşaat halinde olup, bu inşaatın bu yıl içerisinde bitirilip, kaplıcaların çok daha modern bir mimari ile hizmete açılması beklenmektedir. Ayrıca kaplıcaların hemen yanında bulunan ve konaklama ihtiyacının hemen hemen tamamını karşılayan Turistik ve lüx bir otel mevcuttur. Otel şu anda faaliyette olup, Kaplıca inşaatı biter bitmez konaklama ihtiyacına yeniden cevap verir hale getirilecektir.

Telefon : 0 442 231 30 45

Adres: Aziziye Caddesi Ilıca / ERZURUMPASİNLER HAMAMI

Erzurum Pasinler Hamamı, romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme gibi hastalıklara olumlu etki yaptığı bilinmektedir.

Pasinler kaplıcası, ilçe merkezinde ve Erzurum - Tahran uluslar arası geçiş yolu üzerinde, Pasinler belediye sınırları içinde yer almaktadır.

Ayrıca Erzurum Havaalanına 40 km mesafede olup il merkezinde yer alan tren garı ile de demiryolu ulaşım mümkündür.

Pasinlar ilçe Merkezinde Erzurum-Iran Uluslararası geçiş yolu üzerinde ve Pasinler Belediye sınırları içerisindedir.Bu kaplıcalar şuan günlük 3702 kişilik bir kapasiteye sahiptir. 205 metre 'den doğal çıkışlı olup, 15 Lt/Sn akım değerine sahiptir.72 yatak kapasiteli bir oteli bulunmaktadır. Ayrıca günübirlik kullanıma hizmet veren bay ve bayan olmak üzere iki ayrı kaplıca 170 kişiye hizmet verecek kapasitedir ve iki adet termal havuz bulunmaktadır.

Kaplıca Sularının Özellikleri:

Sıcaklık : 39 C

Ph:6.65

Tad:Tuzlu

Kalaviyet %28

Radon Değeri: 13 eman/Lt.

Kuru Hülasası: 3.0896/Lt.

Sülfat İyonu: 1.0082

Amonyak 0.1566

Kalsiyum 0.0708

Magnezyum 9926

Natrion:0.1271Bu kaplıcalar, böbrek, sindirim sistemi, idrar yolları, Romatizma, Siyatik, Lumbago, Nevralji ve çeşitli kadın hastalıklarının tedavisinde yararlı olmaktadır.

Adres: Kaplıcalar Mahallesi Pasinler / Erzurum

PRÜKÖY DELİ ÇERMİK TERMAL KAPLICASI

prüköy Deli Çermik Hamamı suyu sindirim sistemi, böbrek ve idrar yolları, kan dolaşımı ve kalp hastalıkları, metabolizma bozuklukları ve romatizma rahatsızlıkların tedavisinde yararlanılmaktadır.

Burada bulunan çamur sayesinde ciltte bulunan zararlı organizmalar atılmakta ve sanki cilt bir kere daha yenilenmektedir. Bu özelliği ile ün yapan Deli Çermik Kaplıcaları doğal ortamında herkesi beklemektedir.Ulaşım

Kaplıca, Köprüköy ilçesine 58 km. uzaklıktadır.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
SiLence 09:10 06.05.17
Bilgilendirme için teşekkürler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up