Sağlık

Kola hangi hastalıkların habercisi? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Kola hangi hastalıkların habercisi?
SiLence 23:37 13.02.17
Aşırı kola tüketmek kas ve ölümcül kalp sorunlarına yol açabilir!

Yunanlı bilim adamları tarafından yürütülen bir araştırma, aşırı kolanın vücutta potasyum seviyesini düşürdüğünü ortaya koydu.

Ioannina Üniversitesi tarafından uzmanlarına göre daha kola kalp ritminin bozulmasına, kalp krizine ve kasların kasılıp kalmasına yol açabiliyor.

2007'de dünya çapında kola ve şekerli gazlı içecek tüketimi 552 milyar litreydi. Yani her insana yılda 83 litre düşüyordu. Bu oranın 2012'de 95 litreye çıkacağı öngörülüyor.

Günde 3 litre kola içen 21 yaşındaki bir hastada kalp tıkanıklığı yaşandığı ancak kolayı bırakıp potasyum takviyesi aldığında tamamen iyileştiği gözlendi. Kolanın daha önce de obezite, diş çürümesi, diyabet ve kemik dokusunu zayıglatma gibi sorunlar yarattığı da ortaya çıkmıştı. Bilim adamları yüksek orandaki şeker ve kafeinin vücuttaki potasyumu yok ettiğini tahmin ediyor.

20 Mayıs 2009 Çarşamba, 12:50

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
RvP 14:21 18.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Tuana 10:13 16.07.18
Gazlı içecekler ile hafıza sorunları, bunama ve beyin hacmi küçülmesi arasında bağlantı bulundu.

Boston Tıp Fakültesi nöroloji araştırmacısı Matthew P. Pase’in liderliğinde yapılan iki araştırmaya göre, şekerli-şekersiz fark etmeksizin, düzenli gazlı içecek tüketen içenlerde 3 kat daha fazla hafıza sorunu görülüyor.

Aynı araştırma, diyet de olsa gazlı içecekleri 10 yılı aşkın süredir tüketen kişilerde inme geçirme ve bunama riskinin içmeyenlere göre daha fazla olduğunu da ortaya koydu.

Bu ekibin yürüttüğü ikinci bir araştırmada da, günde en az bir diyet gazlı içecek tüketenlerin beyin hacimlerinin, içmeyenlere oranla daha küçük olduğu tespit edildi. Buna ek olarak aynı araştırma, günde ikiden fazla şekerli içecek tüketenlerde (meyve suyu dâhil) hafıza sorunları ve yine beyin hacmi küçülmesi sıklığının, tüketmeyenlere oranla daha fazla görüldüğünü ortaya koydu.

Ekip lideri, bu içecekleri tüketmenin doğrudan bu sonuçlara neden olmadığını, bu araştırmanın 10 yıl süren periyodlar ile ilgili olduğunu belirtmektedir. Bu iki araştırma da 4000 ve üzeri kişide yapıldığından oldukça güvenilir sonuçlar vermekte.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up