Sağlık

Serbest radikaller - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Serbest radikaller
Tuana 23:42 13.02.17
Araştırmacılar son on yıl içinde çok önemli bir keşifte bulundular. Bu keşif vücudumuzun en küçük birimi olan hücrelere saldıran ve hücrelerde büyük değişimlere neden olan yırtıcı moleküllerdir. Bunlara serbest radikaller adı verildi. Bu moleküller yaşlanmamızın ve bedenimizde meydana gelen birçok kronik hastalıkların en önemli nedeni olarak kabul edildiler.

Saç ağarmasından kalp rahatsızlıklarına kadar etkinSerbest radikallerin hemen hemen tüm hastalıklarımızda, vücudumuzun yıpranarak yaşlanmasında, saçımızın ağarmasından tutun, kemiklerimizin zayıflamasına, derimizin buruşmasına, kronik dejeneratif hastalıklarımıza, kalp rahatsızlıklarımızın ve çeşitli organ kanserlerimizin oluşumunda rol aldıkları tespit edildi.

Bu olağanüstü muhteşem bir tespitti. Bu ispat aynı zamanda önemli bir fırsat teşkil ediyordu sağlıkçılar için. Nedenin böylesine tek oluşu tedavinin tek olmasını mümkün kılabilecekti. Nitekim çalışmalar bunun böyle olduğunu gösterdi. Serbest radikallere karşı yapılan müdahale sonrası birçok kronik hastalığın seyrinin yavaşladığı bu hastalıkların gerilemeye başladığı ve hastaların kendilerini daha iyi hissetmeye başladıkları tespit edildi.

Serbest radikaller nedir?Serbest radikaller üç- dört atomdan meydana gelmiş ve oksijen içeren çok minik moleküllerdir. Bunlara oksiradikaller de denilir. İçlerinde barındırdıkları bu oksijen bedenin moleküler yapılarını tahrip eden asıl unsurdur.

Oksijen hidrojenle bir araya gelip ileri derecede reaktif serbest radikal molekülleri oluşturduğunda çok tahrip edici hale gelir. Hücrenin DNA'sına, enzimlerine, proteinlerine, enerji üretim merkezlerine zarar vererek imha eder.

Serbest radikallerin yol açtığı bazı hastalıklar:- Kanser

- Arteriyoskleroz

- Kalp Hastalığı

- Felçler

- Amfizem gibi kronik akciğer hastalıkları

- Romatoid Artrit

- Ülserler

- Katarakt

- Crohn Hastalığı

- Behçet Hastalığı

- Raynaud Hastalığı

- Yaşlanma Hastalığı

Serbest radikalleri neler meydana getirir?- Hücredeki enerji üretim süreci

- Bağışıklık sisteminin bizzat kendisi

- Sigara (İnsan sağlığını etkileyen dünyada ve özellikle ülkemizde kullanımı en yaygın olan serbest radikal üreticisidir.)

- Gübreler ve haşere ilaçları

- Kimyasal maddeler

- Reçeteyle verilen ilaçlar (ilaçların yan etkileri oluşan serbest radikallerin yaptığı etki ile meydana gelmektedir. Yan etkisi olmayan ilaç yok gibidir. Bu da doğal tedavilerin, bitkilerle yapılan tedavilerin önemini çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır.)

- İşlenmiş gıdalar (şarküteri ürünleri salam, sucuk, sosis ve doğallıktan uzak koruyucu birçok kimyasal maddelerle birlikte üretilen turşular, meşrubatlar, bazı konserve türleri gibi.)

- Elektromanyetik radyasyon (özellikle cep telefonları her ne kadar bazı araştırmalarda olumsuz etkilerinin olmadığı şeklinde sonuçlar çıksa da ben bu araştırmaların ön kabullerle yapılmış olduğuna inandığımı burada ifade etmek istiyorum. Cep telefonları sağlığımızı hiç tahmin edemeyeceğimiz kadar olumsuz yönde etkilemektedir)

- Güneş ışınları (cildin kırışması, uzunca maruz kalmaya bağlı olarak cilt kanserinin gelişmesi)

- Çeşitli sebeplere bağlı yaşanan stres

- İnsanın düşüncelerini kontrol edemeyişine bağlı olarak öfke ve nefret duygularının etkisi ile direkt bağışıklık sisteminin baskılanması ve insanın tüm hastalıklara bedenini açık hale getirmesi...

Nasıl kontrol altına alınırlar?Serbest radikallerden tamamen uzak kalmak imkânsızdır. Bedenimizde yıllar ilerledikçe nasıl toksinler birikiyor ve hastalıkların ortaya çıkması için daha uygun bir zemin meydana geliyorsa serbest radikaller de bu şekilde etkilerini bedenimizde ilerleyen yaşlarda daha belirgince hissettirmeye başlarlar. Bundan tam anlamıyla kaçınmanın imkânı yoktur.

Yapmamız gerekenler üç kısımda düşünülebilirBirincisi bizim vücudumuzun serbest radikallere karşı geliştirmiş olduğu mekanizmalardır. Bu durum sürekli yaşadığımız bir süreçtir. Fakat sonsuz bir süreç de değildir. Bedenimiz kendi doğal savunma mekanizmalarını kullanarak sürekli serbest radikalleri ortadan kaldırmaya çalışır. İlerleyen yaşlarda veya ciddi bazı hastalıklardan sonra bu süreç sona erer ve tam tersi bir gelişme yaşanmaya başlar.

İkincisi bizim için yine çok önemli olan ve bizim kontrolümüzde gelişen yöntemlerdir. Bu yöntemler sayılamayacak kadar çoktur. Modern ve geleneksel tüm tıbbi tedaviler serbest radikallerin olumsuz etkileriyle savaşırlar. Fakat asıl burada önemli olan etken geleneksel veya Tamamlayıcı Tedavilerin bu süreçte ciddi olarak yaptıkları katkılardır. Zira modern tıbbi tedavilerde organlara, dokulara, kaslara, hormonlara, sinir sistemine yönelik etkiler vardır. Direkt olarak kana ve bedenin iç temizliğine yönelik uygulamalar yoktur. Bu uygulamalar geleneksel tedavilerde, bitki kullanımında veya bazı bitkisel doğal ürünler vasıtasıyla yapılmaktadır.

Bol su içmeye özen gösterin!Serbest radikallerle mücadelede antioksidan gıdalar almak ön plandadır. Ayrıca doğal yoldan alınan C, E ve B grubu vitaminler, bioflavinoidler örnek olarak sayılabilir. Bedenin alkali hale gelmesi için yapılacak tüm tedaviler de bu kapsamda değerlendirilebilir. Örneğin sebze meyve kürleri, günlük egzersizler, bol su içilmesi gibi...

Üçüncü kısımda ilaç şirketlerinin yapmış oldukları çalışmalar neticesinde antioksidan serbest radikalleri azaltan ilaçların kullanılması gelmektedir. Bunların kullanımı da serbest radikallerin zararlarından korunmamıza oldukça önemli faydalar sağlamaktadır. Bu ilaçlar tamamen doğal yollardan elde edilen ilaçlar olup genel sağlığa önemli oranda fayda sağlamaya yararlar.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
SiLence 09:16 06.05.17
Bilgilendirme için teşekkürler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up