Sağlık

Depresyona karşı 6 özel terapi! - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Depresyona karşı 6 özel terapi!
SiLence 23:46 13.02.17
Gün ışığından yararlanın

Gökyüzünü kara bulutlar kaplamış, yollar da sabahın erken saatlerinde bastıran sağanak yağmur nedeniyle yürünmez halde... Kışın sıkça karşılaştığımız bu tablo yüzünden, gideceğimiz yer kısa mesafede de olsa yürümek yerine arabamızı tercih ediyoruz. Doğa etkinliklerinden kaçınmamız da cabası. Aslında hiç de doğru yapmıyoruz! Çünkü bizi bunalıma sürükleyen bu kasvetli günlerde bile gökyüzü önemli bir oran olan 2 bin 500 - 5 bin lüks (metre başına bir lümenlik ışık veren aydınlık miktarı) saçıyor. Bu rakamın bizim için ne denli önemli olduğunu isterseniz bir örnekle ortaya koyalım: Güneşli bir günde gökyüzü 10 bin lüks yayarken, 60 watt'lık bir ampulde bu rakam sadece 100 lükse ulaşabiliyor. Dolayısıyla, D vitamini ihtiyacını karşılamak ve serotonin üretiminin dengede tutmak için her gün öğle saatlerinde açık havaya çıkarak yarım saatlik güneş banyosu yapmayı alışkanlık haline getirin. Outdoor sporları dışarı çıkmanız için bir fırsat olabilir. Unutmayın ki güneş ışınları bağışıklık sistemini güçlendiriyor, beyne daha fazla oksijen gitmesini ve kuruyan burun mukozasının nemlenmesini sağlıyor.

Hayal gücünüzü kullanın

Bunun için; dik durun, bakışlarınızı beyaz bir duvara sabitleyin ve birkaç kez bilinçli olarak nefes alıp, verin. Gevşedikten sonra nefes alırken parlak beyaz bir ışığın, tam kalp bölgenizde parladığını hayal edin. Şimdi bu güçlü ışığa konsantre olun: Yavaşça nefes verirken beyaz bir ışık huzmesinin tüm hücrelerinize dokunduğunu hissedin. Her nefes alışınızda ışığın daha da parladığını, her nefes verişinizde ise tepeden tırnağa doğru yayıldığını düşünün. Sanki bedeniniz ışıkla donanmış gibi şimdi içinizdeki sıkışmış tüm duygular ayaklarınızdan toprağa doğru süzülecek ve her şeyden arınmaya başlayacaksınız. Işık meditasyonu pozitif bir enerjiyle dolmanıza, vücudunuzun hafiflemesine, olumsuz düşüncelerden arınmanıza katkı sağlıyor. Meditasyonu sabah uyandıktan sonra 21 kez uygulayın. Dilerseniz akşamları da tekrar edebilirsiniz.

Ateş ve alevin gücünü keşfedin

Işık meditasyonun farklı bir versiyonunu mumla yapabilirsiniz: Gözlerinizi kıpırdatmadan bir mumun alevine bakın. Hafifçe titreyen alevin ışığına konsantre olun. Gözleriniz yorulunca göz kapaklarınızı yavaşça kapatın ve başka hiçbir düşünmeden, mum alevine odaklanmaya devam edin. Bu meditasyon zihinsel bir ferahlık, sakinleşme, negatif düşüncelerden arınma ve konsantrasyon artması gibi çok sayıda fayda sağlıyor.

Ampulleri değiştirin

Aklınızda bulunsun, güneşli günlerde ideal olan ampuller, kış mevsiminde yetersiz kalabilir. Şimdi, ampullerinizi hemen bir kontrol edin. Örneğin holdeki 40 watt gücündeki ampulü 60 wattlik bir ampulle değiştirebilirsiniz. Eviniz daha aydınlık olduğunda siz de kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz.

Sabah Işıkları Yakın

Sabahları uyandıktan sonra işe gitmek için yarı karanlık bir odada hazırlanmayın. Hemen perdelerinizi açın ve eğer ışık yetersizse lambaları yakın. Ancak ışığın çok güçlü olmamasına da dikkat edin. Böylece vücudunuz ve ruhunuzun kısa sürede uyanmasını sağlarsınız.

Işık Kabinine Girin Uzmanlar

Kış depresyonuna karşı etkili olan bir başka yöntemin de, yurtdışında yaygın bir uygulama olan "kabinde ışık terapisi" olduğunu söylüyor. "Lightcabin" adı verilen kabinlerde yapılan bu terapi, tüm bedenin ruhsal, zihinsel ve fiziksel olarak yenilenmesini sağlıyor. Işık terapisinde ihtiyacınız olan rengin belirlenmesiyle renk enerji dalgaları, ışık kabininde bulunan özel spektrumlu lambalar aracılığıyla 20 dakika boyunca bedeninize yükleniyor, ilk seanstan itibaren bedeninizin bozulmuş enerjisi tekrar dengeleniyor. Siz sakinleşip, huzura kavuştuğunuzda da bedeninizde yenilenme süreci başlıyor.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
RvP 14:07 18.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up