Sağlık

Kilo Almak isteyenlere öneriler... - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Kilo Almak isteyenlere öneriler...
SiLence 23:47 13.02.17
Şimdiye kadar hep kilo vermek isteyenlerin sorunları ciddi anlamda ele alındı. Türkiye’de önemli bir gerçek de şişmanlığın hızla artmasının yanında zayıflığın pençesine düşmüş insanlarında çok fazla olmasıdır. Zayıflık gerçekten bir sağlık sorunu mu? Belki...

Zayıflık birçok nedene bağlıdır.
Hormonal dengesizlik sonucu oluşabilir. En belirgini tiroid hormonlarının fazla çalışmasına bağlı hipertroidi sorunu bazal metabolizma hızını arttırır ve kişide enerji harcamasının artmasına bağlı oluşabilir.
Parazit, enfeksiyon vb… nedenlerle vücuda alınan besinin kullanımının engellenmesine bağlı olabilir.
Sindirim sistemi hastalıkları, dolaşım bozukluğu sorunlarına bağlı besinin yeterli enerji için kullanılmamasını sağlayan hastalığın bulunması.
Günlük beslenme sisteminin kalite ve miktar yönünden yetersizliğinin bulunması.
Öğün atlama ve sadece tek öğünde daha fazla yiyerek günlük gereken enerjiyi bireyin sağlayamaması olabilir.
Bu nedenle zayıflığı tadavi etmeden önce nedenini bilmek gerekir. Neden bireyin kilo almasının nasıl bir yöntemle daha hızlı sonuç alınmasını sağlamada önemlidir. Eğer hormonal nedenlere bağlı ise kişiye önerilecek uygun ilaç tedavisi ile sağlığına kavuşması sağlanır. Eğer besin alımındaki azlığa bağlı olduğu belirlenirse zayıf bireyin beslenme uzmanı ile birlikte yemek kalite ve miktar yönünden yetersizliği araştırılmalıdır.
Zayıf bireylerde;
Zayıf olan bireyin beslenme bilgi düzeyi ölçülmeli
1 haftalık yediği içtiği herşey not ettirilmeli, besin değeri düşük beslenmenin varlığı beslenme uzmanı tarafından kanıtlanmalı.
Bireyin beslenmeye ayırdığı bütçe bilinmeli. Eğer siz ona yapamayacağı önerilerle kilo almasını sağlamaya çalışırsanız hiçbir zaman başarılı olamazsınız.
Sık sık enfeksiyona yakalanıyorsa değerlendirilmeli ve bu dönemde kişilerin iştah değişiklikleri ve daha fazla beslenmesi gerektiği eğitilmeli.
Yanlış uygulanan zayıflama diyetinin varlığı araştırılmalı, çünkü dengesiz zayıflama rejimi bireyin hastalık derecesinde zayıflamasına neden olur. Buna en güzel örnekler genelde manken, balerin, jimnastikçi gibi meslekte bulunanlar, aneroksiya nervoza gibi yemek yeme davranış bozukluğu olanlar.
Hedef tartılarının ne olduğunu bireye sormalı, hedef tartısını bilmeyen ve devamlı kilo vermek için uğraşanlardan hala neden kilo ile ilgili takıntısı olduğu aydınlığa kavuşturulmalıdır.
Zayıflık ne gibi sorunları beraberinde getirebilir? Deri altı yağ tabakası, normal kilolu insanlarda sağlığı koruyucu etki gösterir. Zayıf bireylerde bu durum kişinin vücut ısısını korumayacak kadar incedir. Aşırı zayıflık, bağışıklı sistemini düşürür, yetersiz yedek depolar nedeniyle hastalıkların iyileşme süresi uzar. Hastalanma çok kolay oluşur. Çalışma verimini, yaşam kalitesini önemli derecede azaltır. Yorulma ve yorgunluk zayıflar için kronik sorundur.
Kilo almak isteyenlere öneriler: Unutmayın bazı bireyler için kilo almak kilo vermek kadar zor olabilir. En önemli nokta harcadığınız enerjiden daha fazla beslenerek depolarımızı dengeli bir şekilde artışının sağlanmasıdır. Çok önemli bir gerçek her alınan yarım kilo ekstradan 500-600 kalori daha fazla enerjiye ihtiyaç bulunmaktadır. Kilo alırken yağlanmak yerine kaskitlenizin daha fazla artması, deri altı yağ dokunuzunda yeterli oranda oluşması sağlanmalıdır.

Aşağıdaki tabloya bakarak hangi besin grubundan ne kadar yiyeceğinizi ayarlayabilirsiniz. Besin gruplarını öğrenin ve mutlaka yaşama gerçekçi şekilde bu eğitimi geçirin.
Zayıf bir gencin alması gereken minimum besinler listesi

Besinler Günlük alınması gerekli miktar

Et, kuru baklagil ve yumurtadan 1 yumurta, 1 küçük kase kuru baklagil yemeği 2-3 köfte kadar et

Süt ve süt ürünleri 1 büyük su bardağı süt veya yoğurt 2 karper kadar peynir

Sebze ve meyve 2 tabak sebze yemeği 1 tabak az yağlı salata 2 adet meyve

Tahıl grubu 8 orta dilim ekmek 2 kase bulgur veya pirinç pilavı veya makarna

Yağ grubu Yemekler bitkisel sıvı yağ ile hazırlanacak Günde 3 yemek kaşığı badem, ceviz, yer fıstığı

Şeker grubu 1 dilim kepekli undan yapılmış meyveli kek
Daha çabuk kilo almak için bireyler doğal denilen saf karbonhidrat kaynaklarını almakta, yemeklerin yağlarını arttırmakta, cips, şekerli gazlı içecekler ve şekerli besinleri tüketmekte. Kilo alırken kalp sağlığınızdan olmak istemiyorsanız doğal beslenmeden vazgeçmeyin.
Daha sık besin tüketin.
Enerjisi yoğun sağlıklı besinlerle beslenmeye özen gösterin.
Sıvıları yemekle birlikte değil, yemekten 30 dakika önce veya sonra alın.
Diyet, light ürünlerden uzak durun.
Yatmadan önce ara öğün ekleyin.
Kendinizi aç hissetmeyebilirsiniz, iştahınızı açmak için olumlu girişimlerde bulunun. Yemeklerinizi arkadaşlarınızla birlikte tüketin veya besinleri cezbedici olarak hazırlayın veya değişik renkli yemekleri tabağınıza bölüştürün.
Besinlerin üzerinde etiketleri okuyarak enerjinizi sağlayacak besin seçimlerini takip edin.
Yemeklerinizi sizin rahatlığınızı sağlayacak iştahınızı kapatmayacak yerlerde tüketin.
Dolabınızda daha çok sevdiğiniz besinleri bulundurun.
Yemeklerden önce yürüyüşe çıkın. Kısa yürüyüşler iştah açmaya birebirdir.
İştah çok kolay kaybolan bir davranıştır zayıflar için. Bu nedenle genelde yemek zamanlarında iştahınızı baskılayan, hoş olmayan konulardan kaçının. Özellikle stres sizi etkileyebilir.
Kilo Almak isteyenlere öneriler...

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
RvP 14:07 18.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up