Sağlık

Detoks Hakkında Bilmedikleriniz! - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Detoks Hakkında Bilmedikleriniz!
SiLence 00:09 14.02.17
Detoksu uygulamanın asıl amacı nedir? Kimler detoks yapabilir ve herhangi bir zararı var mıdır? Soruların cevabını yazımızda bulacaksınız.

Detoks Hakkında Bilmedikleriniz!


Aslında vücudumuz potansiyel zararlı toksinleri hiçbir yardım olamadan etkisiz hale getirerek, dışkı veya idrar yoluyla atmamızı sağlayan bir sisteme sahiptir. Bu sistemde karaciğer ve böbrekler koordineli çalışan 2 önemli organdır.


Kişilerde zaman zaman günlük hayta yenilen yemeklerden, içeceklerden ve olumsuz çevre koşullarından dolayı, toksik yükün miktarı artmaktadır. Oluşan bu yük, vücudumuzun kendi detoksifikasyon kapasitesini azaltarak, hormonal dengesizlik ve beslenme yetersizlikleriyle birlikte metabolizmanın etkinliğini daha da düşürmektedir. İşte bu noktada, Avrupa’da yaygın olan detoks programları, kendini sürekli yorgun hisseden, yoğun iş temposu ve strese maruz kalan kişiler için, çevrenin de etkisiyle azalan metabolizmanın etkinliğini artırarak, vücudun arınma sistemini harekete geçiren destek sistemleridir.


Elbette detoks herkese uygulanamaz. Sağlık kapsamında detoks programının bebeklerde, çocuklarda ve ergenlik dönemindeki çocuklar hariç yetişkin bireylerde bazı hususlar dikkate alınarak uygulanması gerekmektedir.
Yaşlı bireylerde yapılan çalışmalar, detoks tarzı beslenmenin bu bireylerde bağışıklık sistemini düşürdüğü, halsizlik ve yorgunluk gibi durumlara sebep olduğu görülmüştür. Özellikle kronik hastalıklardan hipertansiyon, diyabet, kanser ; aynı zamanda dönem dönem şikayetler arasında yer alan reflü, gastrit, bağırsak sendromu hastalıklarına sahip olan kişilerde detoks uygulaması olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu hastalıklara sahip olmayan bireylerin de, detoks programını uygulamadan önce detoksu vücutlarının kaldırıp kaldıramayacağını gösteren gen testini mutlaka uygulaması gerekmektedir. Doğru bir detoks uygulaması ancak bu şekilde yönlenirse doğru yöntem olarak adlandırılabilir.


Detoks ile ilgili belki de en bilinen yanlışın detoksun kilo verdirmeye yönelik bir sistem olduğunun düşünülmesidir. Aslında amaç, kilo vermek değil, vücuttaki bazı kimyasal toksik ajanları doğal besinlerle vücuttan uzaklaştırmaktır. Ancak maalesef günümüzde yapılan birçok uygulamada detoks programları birer kilo verme diyeti gibi sunulmaktadır ve bu programlarda vücuda eksik enerji verilmektedir. Dolayısıyla vitamin ve minerallerden eksik bir program uzun vadede vücuda zarar verir. Ancak vücudunuzun toksik fazlalığını atmak amacıyla hazırlanan gerçek detoks programlarında bu tür riskler söz konusu değildir.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
RvP 14:10 18.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up