Sağlık

Meme kanseri hastalarına umut ışığı - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Meme kanseri hastalarına umut ışığı
SiLence 00:09 14.02.17
Amerikalı araştırmacılar meme kanseri kök hücrelerini etkili biçimde hedef alarak öldüren bir kimyasal belirlendi.

Kanser kök hücreleri geleneksel tedavilere direnç gösterebildiği için hastalığın tedaviden sonra yeniden ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

''Massachusetts Institute of Technology'' ve ''Broad Institute'' mensubu Piyush Gupta'nın yaptığı çalışma Cell adlı bilimsel dergide yayımlandı.

Gupta çalışmayla ilgili verdiği demeçte tedaviye son verilmesinden sonraki çoğu nüksetme vakasına bu tür kök hücrelerin yol açtığına dair bir çok veri bulunduğunu söyledi.

Bu tür kök hücreler ender bulunduğu ve kolaylıkla normal hücreye dönüşebildikleri için bunların öldürülmesi oldukça güçtü. Gupta bu tür hücreleri diğerlerinden ayırarak öldürmek için bir ilaç birleşimi elde etmenin daha önce güç olduğunu bunu kendilerinin başardığını bildirdi.

Araştırmacılar bu tür kök hücreleri ayırarak laboratuvar ortamında çoğalttılar ve üzerlerinde 16 bin dolayında doğal ve yapay kimyasal birleşimi denediler. Deneyler sonucu liste giderek daraltıldı ve salinomycin adlı kimyasalın ''hedefi 12'den vurduğu'' anlaşıldı.

''Salinomycin''in kanser kök hücresini bularak öldürmede ''paclitaxel'' veya ''Taxol'' denen yaygın kemoterapi ilacından 100 kat daha etkili olduğu anlaşıldı.

Kanser kök hücrelerini öldürebilecek kimyasalın nasıl belirlenebileceği konusunda da çalışmanın ilaç firmalarına yol gösterebileceği kaydedildi.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
RvP 14:10 18.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up