Sağlık

Çamur banyosundaki gizli tehlike - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Çamur banyosundaki gizli tehlike
SiLence 00:11 14.02.17
Kadınların cilrt bakımı ve güzelliği uğruna neler yaptıkları bilinen bir gerçek. Kadınların bilmedikleri gerçek ise bu bakımlardan olan çamur banyosunun tehlikesi.

Genellikle cilt güzelliği için yapılan çamur banyolarının, özen gösterilmediği takdirde hastalıklara yol açabileceği bildirildi.

Türkiye'nin termal turizm merkezlerinden Nevşehir'in Kozaklı ilçesindeki bir güzellik ve SPA merkezinde çamur kürü uygulayan SPA ve Güzellik Uzmanı Aysel Şahin, AA muhabirine, Türkiye'nin pek çok yerinde çamur banyoları uygulandığı ancak bu konuda doğru bilinen birçok yanlışın olduğunu kaydetti.

Özellikle genç kızların ve kadınların güzellik uğruna çeşitli termal merkezlerde çamura yattıklarını, çamur havuzlarını kullandıklarını belirten Şahin, çamurun kaynatılmamış olması halinde bulaşıcı hastalıklara yol açabileceğini vurguladı.

Çamur banyolarının kişiye özel olması, sağlıklı koşullarda hazırlanması, içindeki çamurun kaynatıldıktan sonra yardımcı kür olarak kullanılması gerektiğini anlatan Şahin, SPA ve Güzellik uzmanları olarak çamur havuzlarını genç kız ve kadınlara tavsiye etmediklerini dile getirdi.

Şahin, çamur havuzları yerine bölgesel çamur kürü uygulamasının tercih edilmesi gerektiğini anlatarak, volkanik kayaçlardan termal su yüzeye çıkarken, bazı mineralleri de beraberine aldığını ve yüzeydeki toprağı ıslatıp, çamur haline getirdiğini, bu çamurun da mineraller açısından doymuş olması nedeniyle, doğru kullanıldığı takdirde vücuda büyük faydalar sağladığını ifade etti.

Şahin ''çamur havuzu yerine, termal su ile kaynatılan çamur, kişiye özel olmalı, kişinin vücudu çamur ile kaplandıktan sonra çamurun minerallerinin işlev görmesi açısından termal bir battaniyeyle yarım saat bekletilerek uygulanmalıdır. Bu esnada çamurun mineralleri kişinin vücudunda, cilt dokularında, hastalıklı dokuların tedavisinde yardımcı rol almaktadır'' dedi.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
RvP 14:04 18.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up