Sağlık

Sağlıklı ve Mutlu Hayat için İpuçları - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Sağlık>Sağlıklı ve Mutlu Hayat için İpuçları
SiLence 00:23 14.02.17
Çocuğumuz, eşimiz, sevgilimiz, arkadaşımız, annemiz, babamız, işimiz için sürekli koşturuyoruz. Peki ya kendimiz için? Sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşamak sevdiklerinizle daha keyifli zamanlar yaşamanıza olanak sağlar.
Sağlıklı ve Mutlu Hayat için İpuçları


Kendinize özel ayıracağınız kısa dakikalar ve iyi alışkanlıklarla daha genç, sağlıklı ve zinde hissedebilirsiniz. Önerilerimize göz atın!

Kalsiyum İhtiyacı
Sağlıklı kadının temel ihtiyaçlarından biri kalsiyumdur. Yeşil yapraklı sebzeler, süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum kemik erimesine karşı korur, iskelet sisteminin güçlenmesini sağlar.
Salatalarda sıkça kullandığımız roka kalsiyum açısından zengindir. Sofranızdan eksik etmemeye özen gösterin.

Arkadaşlık
Sosyal hayatın içinde olmak ve sevdiğiniz arkadaşlarınızla görüşmek hem ruh hem de beden sağlığınızı koruyor. Kendinizi yanında iyi hissettiğiniz arkadaşlarınıza özel vakit ayırın. Birlikte eğlenceli aktiviteler yapın. Hem kendinizi hem de arkadaşınızı kalp hastalıklarına karşı koruyun!

Sebze ve Meyve
Sebze ve meyveler içerdiği vitamin, mineral ve lifler sayesinde vücudunuzu hastalıklara korur, yorgunluk hissini alır, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Her gün mutlaka sebze ve meyve yiyerek kendiniz için bir iyilik yapın.

Pelvik Kasları
Çocuklukta güçlü olan Pelvik kasları yaş ilerledikçe zayıflıyor. Bir çok kadın idrar kaçırma sorunu yaşıyor. Kegel egzersizleri adı verilen çalışmayla Pelvik kaslarını güçlendirebilirsiniz.
Pelvik kaslarıni öğrenmek için aşağıdaki yöntemi deneyebilirsiniz.
Tuvalete oturun ve idrar yapmaya başlayın. İdrar normal akım hızına ulaştıktan sonra pelvik kaslarınızı kullanarak idrarı durdurmaya çalışın. İdrarı durdurmak için kullandığınız kaslar pelvik kaslarınızdır. Bu hareketi doğru kas grubunu kullandığınızı anlayana kadar tekrarlayın. Bu esnada karın, kalça ve uyluk kaslarınızı kasmayın.

Uygun egzersiz şekli
1. İlk önce mesaneyi boşaltarak egzersizlere başlayın.
2. Pelvik kasları kasın ve 10'a kadar sayın.
3. Kasları tamamen gevşetin ve 10'a kadar sayın.
4. Günde 3 kez (sabah, öğlen ve akşam) bu şekilde 10'ar defa tekrarlayın
Bu egzersizler günün her anında ve her yerde yapılabilir. Oturarak ya da yatarak yapılabilir. 4-6 hafta sonunda gelişme fark edilecek düzeyde olacaktır. İleri vakalarda değişikliklerin ortaya çıkması 3 ay kadar alabilir.
Egzersizlerin sıklığı ya da sayısının arttırılması zannedilenin aksine durumun iyileşmesini hızlandırmaz. Tam tersine kasların yorulmasına neden olarak idrar tutamama probleminin daha da artmasına neden olur.
Kegel egzersizleri esnasında bel ve karın bölgesinde ağrı olmaması gerekir. Bu bölgelerde ağrı varlığı egzersizlerin hatalı yapıldığı anlamına gelir. Yine bazı kişiler egzersiz esnasında nefeslerini tutarlar ve göğüs kaslarını da kasarlar. Oysa tekniğin kısa sürede etkili olabilmesi için sadece pelvik kasların kasılması oldukça önemlidir.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
RvP 14:03 18.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up