Sağlık

Obez ve fazla kilolu ayrımı - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Obez ve fazla kilolu ayrımı
SiLence 00:24 14.02.17
Obezite tek bir hap veya tek bir yöntem ile kökünden çözülmesi kolay bir sorun değildir. “Cerrahi müdahale kimlere uygulanabilir?” sorusuna cevap olarak obez ve fazla kilolu birey ayrımını iyi yapmak gerekir.

Dilara Koçak

Bu hafta başında Sağlık Bakanlığı Obezite ile Mücadele Programı Taslağı’ndan bazı uygulamalar hakkında bilgi verdi. 2020’ye kadar alınacak önlemleri kapsayan bu çalışmada en dikkat çeken uygulama ise mide balonu kelepçe gibi cerrahi müdahalenin bedelini devletin karşılanacağının açıklanması idi.

Sağlık Bakanlığı alınacak önlemler ile obez sayısını yüzde 10 azaltmayı hedefliyor. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmaya göre erkeklerde obezite sıklığı yüzde 21. 2 kadınlarda yüzde 41. 5.
Hangi durumda mideye balon veya kelepçe takılabilir? Bu yöntem obezite için çare mi? Kelepçe takılınca tüm sorunlar çözülüyor mu? Bu soruların cevaplarını merak eden okurlarımız var. Obezite kompleks ve kronik bir hastalıktır tek bir hap veya tek bir yöntem ile sorunu kökünden çözmek kolay değildir. Ancak öncelikle “Bu cerrahi müdahale kimlere uygulanabilir?” sorusuna cevap olarak obez ve fazla kilolu birey ayrımını iyi yapmak gerekir.

Obezite tedavisi veya kiloyu kontrol etme programlarında yapılan sınıflama şöyledir:

Öncelikle bireyin boy uzunluğuna göre vücut ağırlığı indeksi hesaplanır
BKI (Beden Kitle İndeksi) = Ağırlık (kg)/ Boy (m2)
BKI = 18.5- 24.9 aralığında olan bireyler NORMAL Kabul edilir
BKI = 25 -26.9 aralığında bireyler için DİYET+EGZERSİZ+DAVRANIŞ TERAPİSİ önerilir
BKI = 27- 29.9 aralığında bireyler için DİYET+EGZERSİZ+DAVRANIŞ TERAPİSİ ve eğer eşlik eden hastalık var ise (diyabet kalp-damar hastalığı hipertansiyon) + İLAÇ düşünülebilir (İlaç tedavisi; birey diyet+egzersiz+davranış değişikliği yapmasına rağmen 6 ay sonra haftada 450 gramdan fazla kilo kaybı gerçekleşmiyorsa düşünülür)
30- 34.9 aralığında bireyler için DİYET+EGZERSİZ+DAVRANIŞ TERAPİSİ ve eğer eşlik eden hastalık var ise (diyabet kalp-damar hastalığı hipertansiyon) + İLAÇ düşünülebilir (İlaç tedavisi; birey diyet+egzersiz+davranış değişikliği yapmasına rağmen 6 ay sonra haftada 450 gramdan fazla kilo kaybı gerçekleşmiyorsa düşünülür)
35- 39.9 aralığında bireyler için DİYET+EGZERSİZ+DAVRANIŞ TERAPİSİ+İLAÇ ve eğer eşlik eden hastalık var ise (diyabet kalp-damar hastalığı hipertansiyon) + CERRAHİ OPERASYON
40 ve üstü aralığında bireyler için DİYET+EGZERSİZ+DAVRANIŞ TERAPİSİ+İLAÇ ve eğer eşlik eden hastalık var ise (diyabet kalp-damar hastalığı hipertansiyon) + CERRAHİ OPERASYON düşünülür bu grup son derece yüksek risk altında olan MORBİD OBEZ grubudur.

Ameliyat öncesi ve sonrası hazırlık süreci
Obezite tedavisi çok yönlü bir ekip çalışması gerektirir hekim diyetisyen psikolog ve egzersiz uzmanı işbirliği önemlidir. Birey cerrahi müdahale öncesinde bu sürece çok iyi hazırlanmalıdır. Bu süreçte yine beslenme davranışlarının gözden geçirilmesi yeni beslenme ve yaşam biçimine geçiş operasyonunun psikolojik yönü ve tedavi sırasında oluşabilecek tüm komplikasyonlar ciddi kararlardır. Cerrahi operasyon sonrası bireyin normal beslenmeye geçmesi 4 evrede gerçekleşir katı ve sıvı dengesi ile gıda alımındaki miktarlar ameliyat sonrası problem yaşanmaması için titizlikle planlanmalıdır.

Cerrahi operasyon ile çok kolay kilo vermek mümkün olabilir ancak aynı şekilde band çıkarıl-dıktan sonra birey yeniden eski kilosuna dönebilir. Bu nedenle bu tür operasyonlarda da hastanın yeme alışkanlıkları değişmedikçe morbid obezite için kalıcı bir çözüm değildir. Yapılan son çalış-malarda bandın çok düşük kalorili diyetten daha üstün olduğu kanıtlanmıştır ancak bununla birlikte temel prensip bireyin hayata bakış açısını değiş-tirmek ve yeni beslenme alışkanlıkları kazandırmak üzere davranış terapisini etkin kullanmak olmalıdır.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
RvP 14:03 18.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up