Sağlık

Az su içmek kalp krizi riskini artırır - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Az su içmek kalp krizi riskini artırır
SiLence 00:25 14.02.17
Ramazan ayında az su içme kalp krizi riskini artırabiliyor.

ERCİYES Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç ramazan ayında az su içmenin kalp krizi riskini artırabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Neriman İnanç suyun canlıların yaşaması için hayati öneme sahip olduğunu belirtti. Suyun yaşam sıvısı olduğunu ifade eden Prof. Dr. İnanç “Suyun besleyici özelliği yoktur. Fakat günlük beslenmemizde çok önemli bir besin öğesidir. Tükettiğimiz besinlerin sindirimi emilimi zararlı maddelerin vücuttan atılması vücut ısısının hep aynı seviyede kalması asit- baz dengesi suyun başlıca görevleri arasındadır” dedi.

Vücuttan idrar dışkı ve ter yoluyla atılan suyu içeceklerle ve besinlerle dışarıdan aldığımızı kaydeden Prof. Dr. Neriman İnanç “Kaybettiğimiz su ne miktarda ise tekrar almak zorundayız. Hatta su tüketimimizi artırarak kalın bağırsak ve meme kanseri riskimizi azaltabiliriz ayrıca bilişsel ve ruhsal durumumuzu düzeltebiliriz” diye konuştu.

Ramazan ayında su tüketiminin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. İnanç “Yetişkin kadınların günde 2.2 litre yetişkin erkeklerin ise günde 2.9 litre su tüketmesini öneriyoruz. Gerektiği kadar su tüketmediğimizde; ısı düzeninin bozulması performans azalması fiziksel performansın yüzde 20-30 düşmesi baş ağrısı yorgunluk halsizlik titreme fiziksel aktivite sürerse bayılma bilinç kaybı hatta olası bir ölümle bile karşılaşabiliriz” dedi.

Prof. Dr. Neriman İnanç Amerika’da yapılan bir araştırmada günde 2 bardaktan daha az su içenlere göre 5 bardak su içen erkeklerde kalp hastalıkları riskinin yüzde 0.46 3- 4 bardak su içen kadınlarda yüzde 0.54 oranında azaldığı sonucunun saptandığını belirtti.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
RvP 14:02 18.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up