Sağlık

Çikolatalı Sütün Sporculara Yararı - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Çikolatalı Sütün Sporculara Yararı
SiLence 00:28 14.02.17
Futbolcuların maçtan sonra pahalı enerji içecekleri yerine çikolatalı süt içmelerinin daha yararlı olduğu ve çikolatalı sütün aynı etkiyi yarattığı iddia ediliyor. Araştırmacılar çikolatalı sütün doğal bir enerji içeceği olduğunu; hatta çoğu yapay karbonhidrat içerikli içecekten daha yararlı ve etkili olabileceğini savunuyor.

Araştırmaya göre antrenmandan sonra süt içen oyuncuların kaslarında meydana gelen hasar piyasada satılan enerji içeceklerinden içen oyunculara oranla çok daha az.

Amerikan Virginia Madison Üniversitesi’nden bir grup 13 futbolcunun yoğun antrenmandan sonra kaslarında oluşan hasarın seviyesini ölçtü. Futbolcuların yarısına çikolatalı süt verilirken diğer yarısına enerji içeceği içmeleri söylendi.

İncelemenin ardından çikolatalı süt içenlerdeki hasarın çok daha az olduğu; ancak her iki grubun performansında bir fark olmadığı görüldü. Ayrıca antrenman sonrası kas ağrılarında ruhsal ve bedensel yorgunlukta iki grup arasında da hiçbir fark gözlemlenmedi.

Yeni araştırma sütün sporcuların kaybettikleri enerjiyi geri kazanmada yapay enerji içecekleri kadar etkili olduğuna dair önemli bir kanıt niteliğini taşıyor.

Ayrıca yarım yağlı sütle yapılan çikolatalı karışımda çoğu enerji içeceğinin içinde bulunmayan vitamin ve mineraller de bulunuyor. Uzmanlar antrenmandan sonra tüketilen sütün yüksek kaliteli protein ve karbonhidrat deposu olduğunu ve bu nedenle kasların kaybettiği gücü yeniden kazanmasındaki büyük önemini vurguladı.

Sütün içerisinde bulunan protein sağlam bir kas yapısının oluşumuna yardımcı olurken son araştırmaya göre aynı zamanda kaslardaki yıpranma payını da en aza indiriyor. Ayrıca kalsiyum potasyum ve magnezyum açısından zengin olan süt yoğun çalışma temposunun ardından sporcuların güçlerini geri kazanmalarında da etkili bir içecek.

Amerikan Spor Sağlığı Yüksekokulu tarafından yayınlanan sonuçlar; daha önce yapılan tahıllı gevreklerin ve yağı alınmış sütün kaybedilen gücü geri kazanmada etkili bir rolü olduğunu öne süren araştırmayı da destekler nitelikte.

Süt ayrıca antrenman sonrası kaslarda kasılmalara ve sertliğe neden olan kandaki laktik asit oranını da azaltmada büyük bir rol oynuyor.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
RvP 14:02 18.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up