Sağlık

Kemik Kırığında Evde Tedavi İmkanı - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Kemik Kırığında Evde Tedavi İmkanı
SiLence 00:29 14.02.17
Editör : Ozan Vural

Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) sağlık teknisyeni olarak hizmet verdikten sonra emekli olan Astsubay Sadettin Çöleri hastanelerde kırık tedavisinde kullanılan manyetik alan tedavisi cihazını evde kullanılabilecek hale getirdi.


Emekli olduktan sonra tıbbi cihaz imalatına başlayan Sadettin Çöleri yaptığı açıklamada kaynamayan kemik kırıkları için Manyetik Alan Tedavisi Cihazı'nı geliştirdiğini ve bu cihazın hastanelerde yaygın şekilde kullanılmaya başlandığını bildirdi. Hastanelerde kullanılan cihazın evde de kullanılabilmesi amacıyla çalışmalarına devam ettiğini anlatan Çöleri sonunda cihazı evde de kullanılabilir hale getirdiğini kaydetti.


Çalışmalarını Süleyman Demirel Üniversitesi kampüsündeki Teknokent'te sürdüren Çöleri tedavisi mümkün olmayan kaynaşmayan kırıklar üzerinde çalıştığını kaydetti. Çöleri şu bilgileri verdi:


''Travmaya uğramış kemik kırıklıklarında pioze elektrik boşalması neticesinde bazı kemiklerde hücre ölümleri hücredeki sodyum ve potasyum artı-eksi değerlerinin yer değiştirdiğini gördüm. Bu tezden hareketle ölü hücrelere verdiğimiz manyetik alanla sodyum ve potasyumu eski değerlerine geçiren hücrenin tekrar canlanmasını sağlayan bir tedavi sistemi geliştirdim. Bazı kırıklar ameliyat yapılmasına çivi plak ve diğer tespit operasyonları gerçekleşmesine rağmen kaynamıyor. Bu sistemde vücutta kırık olan parça tespit ediliyor. İki yastık dediğimiz aletle kırık bölgeye manyetik alan uygulaması yapılıyor. Manyetik alan tedavisini vücudun kendi kendini tedavi etme gücünün hiçbir yan etki oluşturmadan hiçbir rahatsızlık vermeden kimyasal olmayan bir yolla uyarısı olarak tanımlayabiliriz. Bu yöntem bugüne kadar çeşitli hastalarda uygulandı ve yüzde 90'lara varan bir başarıya ulaşıldı. Şimdi de bu cihazı evde kullanılabilecek hale getirdim.''


Aynı uygulamayı sadece kırık kemiklerde değil kemik iltihabında da uyguladıklarını belirten Çöleri kemik iliğinde kan damarı ve verilen antibiyotiklerin pek etkili olmadığını savundu. Çöleri manyetik alan ile baskı verilerek oradaki mikrobik organizmaları yok ederek iltihaplı durumu ortadan kaldırabildiklerini ifade etti.


Cihazı kırık kemiklerin daha çabuk iyileşmesi amacıyla yaptığını ifade eden Çöleri ''iyileşme süresi günde 8 saatlik tedavi ile 15 ila 3 ay arasında değişiyor. Artık bu tedavi bu cihazla evde uygulanabiliyor'' diye konuştu.


Çöleri ürettiği cihazı Isparta İstanbul Ankara ve Elazığ'da birer hastanın kullanmaya başladığını belirtti. Cihazın patent hakkını almak için KOSGEB bünyesinde çalışma yürüttüğünü ifade eden Çöleri rapor tamamlandıktan sonra Türk Patent Enstitüsü'ne başvuruda bulunacağını söyledi.


Çalışmalarını geçen yıldan bu yana Süleyman Demirel Üniversitesi bünyesinde kurulan KOSGEB Teknokent'te yürüttüğünü söyleyen Çöleri şu sıralarda kemik erimesine yönelik bir cihaz geliştirme metodu üzerinde çalıştığını sözlerine ekledi.

EVDE TEDAVİ SİSTEMİNE İMKAN SAĞLIYOR

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yorgancıgil AA muhabirine yaptığı açıklamada cihazın işleyişi hakkında Sadettin Çöleri'den bilgi aldığını ve böyle bir sistemin uygulanabilir olduğunu belirtti.


Manyetik alan tedavisinin daha önce hastanelerde kullanıldığını ve Çöleri'nin bu konuda da çalışma yaptığını dile getiren Yorgancıgil bu cihazın evde tedavi sağlama imkanının yaratılmasının hastalar için son derece yararlı olduğunu vurguladı. Yorgancıgil ''manyetik alan tedavisi ile kemik kırıklıklarının iyileştirilmesi mümkündür. Tıp dünyasında bu uygulama kullanılmaktadır. Ancak hastanelerde teknoloji daha fazla ileri. Sadettin Çöleri ise evde iyileştirme cihazını geliştirdi. Cihazı inceledik oldukça uygun bir yöntem'' diye konuştu.Kemik Kırığında Evde Tedavi İmkanı

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
RvP 14:01 18.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up