Sağlık

Obezite tehlikesi giderek artıyor - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Obezite tehlikesi giderek artıyor
SiLence 00:37 14.02.17
Çağın vebası olarak kabul edilen ve giderek yaygınlaşan obezite sadece yetişkinleri değil çocukları da tehdit ediyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) 4 bin çocuk üzerinde yapılan taramada, 100 çocukta obeziteden dolayı karaciğerlerinde hasar tespit edildi.

SDÜ Tıp Fakültesi Pediatrik Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akçam, yaptığı açıklamada, obezitenin karaciğer üzerindeki olumsuz etkilerinin tespiti ve buna göre ilaç tedavi sistemi ile ilgili bir çalışma başlattıklarını belirtti.

Obezitenin “çağın vebası” olduğunu ve gittikçe yaygınlaştığını anlatan Akçam, obezitenin oluşturduğu olumsuzlukları ortaya çıkarmak ve ardından çözüm bulmak amacıyla bir yıl önce bir tarama başlattıklarını söyledi.

4 bin obezite çocuğu taramadan geçirdiklerini ve bunlardan 100'ünde obeziteden dolayı karaciğerlerinde hasar tespit ettiklerini vurgulayan Akçam, şunları söyledi: “Obezite kalp damar hastalıklarının yanı sıra karaciğerde de büyük risk oluşturuyor. Biz bunu ortaya koymak ve net bilgilere ulaşmak için tarama çalışması başlattık. Rahatsızlığa karşı ilaç ve tedavi sistemi geliştirmeye yönelik çalışma yapıyoruz. Önce hasar tespiti yaparak, ardından ilaç ve diyetle tedavi sürecini sürdürüyoruz.”
Çalışmaya ilişkin raporu iki ay sonra açıklayacaklarına işaret eden Akçam, obezite rahatsızlığının en fazla gelişmekte olan ülkelerde görüldüğünü ve bu sorunun gittikçe büyüyerek, geniş kitlelere yayıldığını belirtti.

Bir çok ülkenin obezite konusunda önlemler aldığına da dikkati çeken Akçam, “Biz de bir an önce harekete geçmeliyiz” dedi.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
RvP 13:59 18.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up